Ako rozbehnúť dojčenie, keď nemám po pôrode dieťa pri sebe

Mária Kopčíková 0

Niekedy sa objavia okolnosti, kvôli ktorým musí byť dieťatko po narodení monitorované na novorodeneckom oddelení alebo má zdravotný problém, kvôli ktorému je napojené na rôzne prístroje, či rovno prevezené do špecializovanej nemocnice napr. na operáciu.

Pokiaľ by ste sa ocitli v takejto situácii, chcete dojčiť a pripraviť seba aj dieťatko na – podľa možnosti – bezproblémové dojčenie, keď to bude možné, bolo by vhodné, aby ste sa hneď od začiatku zamerali na niektoré veci.

Ako dojčiť, keď nemám dieťa pri sebe

Ak novorodeniatko musí byť z akéhokoľvek dôvodu sledované mimo systému rooming-in, bolo by fajn keby ste s ním trávili čo najviac času, pri jeho lôžku.

Niekedy sa ženy obrátia na nás s otázkou: „A pustia ma na to novorodenecké?“

Ste zákonní zástupcovia svojho dieťaťa a prirodzenou výživou dieťaťa je dojčenie. Zdravotníci musia podporovať zdravé procesy a je ich povinnosťou, aby vás k dieťatku pustili.

Mali by vás samozrejme oboznámiť s jeho zdravotným stavom a podporiť v tom, aby ste mliečko pre svoje dieťa začali odstriekavať. Pokiaľ naozaj nemôže byť nakŕmené na prsníku.

Niekedy situácia vyžaduje len sledovanie dieťaťa, ale nie napojenie na prístroje a dieťatko teda môže byť dojčené na prsníku. Čo je najvýhodnejšie pre mamu i bábätko.

Ak to však možné nie je, potom by ste mali začať mlieko odstriekavať.

Shutterstock

 

Kedy a ako odstriekavať mlieko, ak dieťa nemôžem dojčiť

Hovoríme o hodinách krátko po pôrode. Ak v tomto čase nemôžete svoje  dieťatko dojčiť na prsníku a zároveň neviete, kedy to možné bude, je vhodné, keď začnete mlieko odstriekavať čím skôr. Zhruba 4 – 6 hodín po pôrode.

Mlieko je potrebné odsávať často – potrebujete vlastne simulovať dojčenie. Novorodeniatko sa dojčí pomerne často – i keď aj tu platí, že je to o individuálnej potrebe dieťaťa.

Ale nie je nezvyčajné, ak sa novorodenec dojčí 7 – 15x za 24 hodín. Preto aj odsávanie je potrebné robiť často, vo dne i v noci.

Koľko trvá odsávanie mlieka

Jedno odstriekavanie či odsávanie môže trvať 30 – 40 minút. Je vhodné prsia pri odstriekavaní striedať, pretože tak viacej stimulujete tvorbu mlieka. Prsia je potrebné čo najviac vyprázdňovať, inak si telo bude myslieť, že mlieko, ktoré v prsiach zostalo, nie je potrebné a nabudúce sa ho vytvorí menej.

Spočiatku možno bude vyhovujúcejšie mlieko odstriekavať rukou. Je to šetrnejšie k prsiam a zároveň veľa žien hovorí o väčšej efektivite, než dosiahli odsávačkou.

V prípade odsávačiek sa v takýchto situáciách javia ako efektívne profesionálne odsávačky na obe prsia. Sú veľmi účinné pri stimulácii prolaktínu – hormónu zodpovedného za tvorbu mlieka.  Ostatné typy odsávačiek sú skôr vhodné na menej časté odsávanie.

Ručné odstriekavanie mlieka môže vyzerať aj takto:

Treba vedieť, že v tomto čase bude mlieka málo, skôr v rovine kvapiek. Pravidelným odsávaním sa objem mlieka bude zvyšovať.

Dieťatku na začiatku stačia aj takéto malé dávky mlieka, len ich potrebuje dostávať často, nie dvakrát za deň. To znamená, že mama – ak je zdravotne v poriadku – by mala s odstriekaným mliečkom pravidelne prísť na oddelenie, kde je dieťatko a nakŕmiť ho tam.

Ak mama nevládze alebo je v inej budove ako dieťa, je vhodné, aby dieťaťu nosil mliečko niekto z príbuzných – otec, stará mama … a samozrejme je vždy na mieste požiadať o pomoc zdravotníkov.

Mlieka v tomto čase zrejme nebude veľa – v zmysle potreby uskladňovania, či mrazenia. Keby však odsávanie mal byť váš denný chlebíček na dlhšie obdobie, uskladnenie odstriekaného mlieka má tiež svoje pravidlá.

Ako dieťa nakŕmiť odstriekaným mliekom?

Ak je potrebné dieťa dokrmovať, treba to urobiť iným spôsobom, než je fľaša. Vyhnete sa tak možným komplikáciám pre následnom dojčení na prsníku. Pitie z fľaše vyžaduje inú techniku, než satie z prsníka.

Kŕmením niektorým z alternatívnych spôsobov vlastne pripravujete dieťa na to, čo neskôr bude musieť zvládnuť na prsníku.

Nakŕmiť dieťatko môžete: cievkou po prste, striekačkou, pohárikom, lyžičkou, laktačnou pomôckou – suplementorom alebo použitím finger-feedra.

Hoci takéto komplikácie na začiatku nebývajú časté, pre nikoho nie sú prijemné. Majte na pamäti, že sa s vašim dieťatkom potrebujete navzájom – vy jeho a ono vás, preto buďte spolu čo najviac. Aj vaše mliečko dieťatko potrebuje, pokiaľ má zdravotný problém – o to je preň dôležitejšie.

Nemožnosť dojčiť dieťatko na prsníku je len dočasná, preto je dôležité v podpore tvorby mliečka a inom spôsobe kŕmenia dieťatka vydržať. Vaše úsilie sa vám vráti o niekoľko dní, či týždňov, keď sa dieťatko bude môcť spokojne prisať na prsník.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...