Výber odsávačky materského mlieka

Mária Kopčíková 5

V poslednom čase mám pocit, že odsávačku na mlieko považujú tehotné ženy za nevyhnutnosť, ktorú treba mať zabezpečenú ešte pred narodením dieťatka. Nemyslím si to a o tom, kedy je potrebné odsávanie materského mlieka, som už písala minule.

Niekedy zakúpenie super odsávačky vopred môžu byť zbytočne vyhodené peniaze. Na druhej strane, ak by ste ju naozaj potrebovali, pretože vaša situácia by napr. vyžadovala dlhodobé pravidelné odsávanie mliečka, budete potrebovať naozaj dobrú odsávačku, ktorá vám bude na pomoc a nie na oštaru.

Aký typ odsávačky?

Nepoviem vám, akú značku si máte kúpiť, o tom som tiež už písala minule. Každej mamine môže vyhovovať niečo iné a môže jej lepšie poslúžiť iný typ odsávačky než jej kamarátke. Na našom trhu asi najväčšie zastúpenie majú odsávačky Avent, Medela, potom ešte Tommee Tippee, LOVI, Chicco, Ameda.

Zamyslite sa skôr nad tým, aká je vaša situácia a čo potrebujete pri odsávaní zohľadniť – frekvenciu (raz za týždeň alebo 8x denne?), dĺžku dojčenia, ktorú už máte za sebou (ste úplne na začiatku a dojčenie potrebujete udržať alebo dojčíte už rok a aktuálne potrebujete na prechodné obdobie mať mlieko v zásobe?) a iné.

Manuálne vs. elektrické odsávačky

Manuálne odsávačky sa odporúčajú pre ženy, ktoré nemajú problém s laktáciou, ich produkcia mlieka je „taká akurát“ a iba občas potrebujú mlieko odsať (uvoľniť medzi dojčeniami, keď dieťa potiahne dlhší spánok a prsia už dávajú signál, že ich treba uvoľniť).

Mini elektrické odsávačky sú vhodné pre maminky, ktoré majú nadbytok mlieka a odsávajú ho niekoľkokrát denne (prípadne odovzdávajú do laktária).

Nemocničné elektrické odsávačky je možné použiť (tam kde ich majú) v krízových situáciách, kedy žena z rôznych dôvodov nemôže dieťa dojčiť na prsníku a musí preňho odsávať plnú dávku niekoľkokrát denne. Najmä na začiatku, po narodení dieťatka, kedy je potrebné laktáciu rozbehnúť – môže pomôcť tento profesionálny typ odsávačky.

Jednofázové alebo dvojfázové odsávačky

Jednofázový systém odsávania zaisťuje bezpečné a šetrné odsávanie mlieka v prípade, že dojčenie je bez problémov. Jednofázové odsávačky majú reguláciu vákua, ktorá zabezpečuje odsávanie mlieka tak, aby bolo pre matku príjemné a nebolestivé – teda regulácia intenzity odsávania je nastaviteľná.

Technológia dvojfázového odsávania materského mlieka je jediná vedecky podložená technológia, ktorá dôverne napodobňuje sací rytmus bábätka. Urýchľuje nastúpenie vypudzovacieho (let-down) reflexu prsníka, zvyšuje prietok mlieka a skracuje tak čas potrebný k odsávaniu.

Spôsob, akým počas dojčenia dieťa saje, sa mení. Počiatočný rýchly rytmus satia stimuluje vylučovanie mlieka a nastúpenie tzv. vypudzovacieho reflexu. Táto fáza sa nazýva „stimulačná fáza“. Ako náhle nastane vylučovanie mlieka, jemná stimulácia prsníka postupne prechádza do pomalšieho hlbšieho odsávania, kde nastáva skutočné kŕmenie bábätka. Táto fáza sa u odsávačiek materského mlieka nazýva „fáza odsávania“.

Medzi jednofázovými aj dvojfázovými si ešte môžete vybrať či to bude odsávačka použiteľná na jeden prsník, alebo súčasne na oba. Toto môže byť nápomocné v situáciách, kedy mama odsáva mlieko často a potrebuje čas odsávania skrátiť na minimum.

Celkom funkčný „strom“ rozhodovania pri výbere odsávačky ponúka na svojich stránkach medela.cz. (Ak nájdete aj u iných výrobcov, dajte nám vedieť, radi doplníme.) Ak by ste sa naozaj ocitli v situácii, kedy je nevyhnutné mlieko odsávať, tu si môžete prečítať, ako to odsaté mliečko uskladňovať.

Málo dojčiacich komplikácií želáme!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja mozem odsavacku jedine odporucit. Viac mi vyhovuje elektricka, mam medelu swing maxi, trochu drachsia ale zase pri prvom dietati som ju nemala a bolo to ovela tazsie, dlho to trvalo. Popravde par krat som si odsala a vypadla som aspon na chvilu s muzom von, ale odsavanie mi vzdy trvalo tak dlho, ze po case som sa na to vykaslala a bola som opat doma. elektricku medeli som si objednala normalne z ich stranky medela.sk, dorazila mi az domov aj s cumlikom a 3 flasami na uskladnenie mlieka zadarmo k tomu… parada smile

  2. ja som velmi rada pouzivala medelu swing maxi, ta je elektricka. a kupila som si ju az vtedy, ked som zacala par hodin denne robit mimo domu a o malu princeznu sa starala moja mamina. Tak som si urobila „zasobicky“ a mala pila mliecko od maminky zwinker na medele je fajn ze bola taka akurat, velmi skladna a sikovna, dokonca aj s masaznym nastavcom a bola som rada ze sa mi neobjavil ziadny zapal.

  3. Odsavacky su super vec. Adriana asi nemala ziaden necakany problem. Ja som mala dieta zopar dni na JIRSke, kde som si ho nemohla prikladat, neskor bolo prelozene na oddelenie, kde sa to dalo, ale stale sme boli odluceni. Laktacia sa mi spustala velmi pomaly a slabo. Odsavacka bola pre mna velmi uzitocna a pouzivam ju nadalej.

  4. Moja skusenost- zakupenie odsavaciek je nezmysel. Mala som Avent a Medelu (ta bola pre mna lepsia), ale lutujem, ze som ich kupila. Odsavacky- to je len marketing, na ktory buduce maminy naletia tak ako ja. Najlepsou odsavackou je dieta.

    1. Iste, ale len v idealnom pripade. JA som mala pozicanu odsavacku az pri stvrtom dietati pocas zapalov a som si hovorila, ze fu, ze ja som na tuto vychytavku neprisla skor? Ale je pravda, ze ak niekto prezije vsetky kojenia bez zapalov a inych problemov , odsavacka vobec nie je sucastou zakladnej vybavy matky. Suhlas.

Pridaj komentár