Ako zistím, že mám dosť mlieka?

Mária Kopčíková 1

Otázka, na ktorú často hľadajú odpoveď čerstvé matky, prípadne sa na nejaký univerzálny kľúč informujú ženy ešte v tehotenstve.

Neistota je hrozná, rysku na prsníku nemáme vytetovanú, nemáme presný prehľad o tom, koľko mlieka produkujeme, koľko mlieka dieťa vypilo!

Čo s tým? Ako nadobudnúť istotu a pokoj?

Shutterstock

Lebo dieťa je nespokojné…

V prvom rade si odpovedzte na otázku, načo je vám dobré vedieť odpovede na tieto otázky? Aby bola spokojná babička, manžel, pediater … alebo vám stačí, že je spokojné dieťa?

Samozrejme, každá (no možno nie každá, ale verme že väčšina) mama chce svojmu dieťaťu len to najlepšie, má starosť, aby dieťa nestrádalo, aby bolo „v pohode“.

Pokiaľ častejšie plače, je nepokojnejšie – akosi automaticky sa jeho nepokoj pripisuje hladu. Prípadne ešte aj zlej kvalite maminho mlieka, ktoré má byť slabé, či riedke.

Mamy si myslia, že je hladné, lebo plače

Vnímam veľmi intenzívne u mamín tieto obavy, najmä v prvom mesiaci života dieťaťa. V tomto období sa toho deje veľmi veľa, zvykáme si na nového človiečika v rodine, učíme sa uspokojovať jeho potreby.

Ale hlad nie je jedinou potrebou dieťaťa. Preto vždy rodičov upozorňujem na to: máte oporné znaky, ktoré vám hovoria, či dieťa má alebo nemá dostatok mlieka.

Ak sú tieto znaky – parametre naplnené, hľadajte dôvod nepokoja dieťaťa inde a nie v jedle.

Ak naplnené nie sú, riešte problém (prisávanie, spavosť dieťaťa, zvýšte počet dojčení …), a nepristupujte k predčasnému dokrmovaniu bez toho, aby ste predtým vyskúšali niečo iné.

Vážiť či nevážiť?

Stále dokola mamám hovorím, nestresujte sa vážením!

Počas pobytu na šestonedelí to zrejme od vás budú chcieť zdravotníci, ale nevyrábajte si zbytočný stres doma.

Sú maminy, ktoré majú váhy kúpené ako súčasť výbavičky novorodenca. Načo? Aby sme mali istotu, nejakú externú, ktorú nám dá nejaký prístroj?

Nestresujte sa vážením svojho dieťaťa. Skúška dojčenia váhami je prekonaná. Čítajte ďalej >>>

Treba sledovať dieťa, iné znaky a vážiť sa stačí na pravidelných poradniach u pediatra.

Moja skúsenosť je taká, že maminy sú vo veľkom strese pokiaľ číselko na váhe neukáže presný tabuľkou odporúčaný prírastok. Aj keď sami povedia, že dieťa je OK, zvonka sa nezdá žiadny problém … len tá váha ….

Čo teda sledovať?

Pomočené plienky a stolicu dieťaťa. Myslela som si, že o tomto hovoríme dokola a že to už všetci vedia. No nevedia, niekoľko telefonátov za posledné dni mi to potvrdzuje.

Takže ako to má vyzerať?

V pôrodnici sledujeme, kedy dieťa prestáva kakať smolku (mekónium). Je to tmavohnedo – čierna hmota, prvá výplň črievok. Postupnosť by mala byť zhruba takáto:

  1. 24 hodín         smolka                                    1 – 2 plienky
  2. 24 hodín         smolka – mení sa do hneda    2 plienky
  3. 24 hodín         stolica hnedo – zelená            2 – 3 plienky
  4. 24 hodín         žltá stolica                               3 – 4 plienky
  5. Pointou teda je, aby ste videli, že stolica novorodenca bledne a na 4. deň by mala byť žltá (praženicovitá).

    Ak dieťa na tretí – štvrtý deň kaká tmavú smolku, niečo nie je v poriadku a treba to riešiť (skontrolovať dojčenie, prisávanie, počet dojčení).

    Sledujte plienky!

    Po prvom týždni života dieťaťa začíname sledovať počet pomočených plienok za 24 hodín. Pokiaľ používate jednorazové plienky, má ich byť 6 za 24 hodín. Ak látkové, tak 8 – 12.

    Plienky by mali byť evidentne pocikané, nemali by ste pochybovať, či si dieťa len „cvrklo“. Toto sledujeme, pokiaľ je dieťa výlučne dojčené. Hovorí nám to o dostatku tekutín aj počas horúcich dní, alebo počas horúčnatého ochorenia.

    Verte plienkam

    Stolica by mala byť počas prvého mesiaca 2 – 4 razy denne. Po prvom mesiaci prestávajú niektoré deti kakať s dennou pravidelnosťou.

    Pokiaľ je dieťa OK a nemá bolesti bruška, tak tento fakt neriešime, žiadne preháňadlá a rektálne rúrky netreba používať. U dojčených detí je toto pomerne bežný jav.

    VERTE PLIENKAM!  Pokiaľ by vaše dieťa nemalo dostatočný prísun mlieka, nemalo by dostatočnú produkciu plienok.

    Zistím, či mám dosť mlieka, odsávačkou

    Veľa mamičiek, keď je dieťa po dojčení nepokojné, siahne po odsávačke, aby zistili, či majú dosť mlieka. Toto je absolútne zmätočné!

    To, koľko mlieka odsajete, vôbec nič nehovorí o tom, koľko mlieka máte pre vaše dieťa, koľko si ho ono vie vytiahnuť.

    Môžete mať veľa mlieka, napriek tomu neodsajete takmer nič, lebo proste u vás odsávačka nefunguje. Môžete mať veľa mlieka a napriek tomu vaše dieťa ostáva hladné, lebo sa zle prisáva a mlieko si proste nevytiahne.

    iStock

     

    Čo teda robiť, ak pochybujete?

    Odsledovať plienky a stolicu dieťatka. Ak sú v poriadku, hľadajte dôvod nespokojnosti inde (reflux, kolika, príliš veľa podnetov pre dieťa …).

    Ak je počet plienok nižší, než má byť, zamyslite sa nad tým:

  • Ako sa dieťa prisáva?
  • Ako často sa dojčí? Skúste zvýšiť počet dojčení.
  • Je spavé? Skúste stláčanie prsníka, dojčite dieťa bez perinky, v kontakte koža na kožu.

Zavolajte poradkyňu

V prípade problémov, pochybností je vhodné čo najskôr kontaktovať laktačnú poradkyňu a poradiť sa o tom, ako postupovať ďalej.

Je možné, že prechodne máte mlieka pre vaše dieťa menej, ale nie je ani slabé, ani riedke. Aj toto sa dá prekonať, len treba mať prekonzultované všetky súvislosti a držať sa odporúčaní poradkyne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár