Čím pomôcť dojčeniu?

Mária Kohutiarová 3

Dojčenie je obdobie, ktoré sa nedá vrátiť a zážitky z neho sú neprenosné a pri každom ďalšom dieťati iné a jedinečné.

Hoci ide o jednoduchý spôsob výživy dieťaťa vlastným materským mliekom a princíp satia nemá žiadny logický ani praktický zádrh, predsa však spôsobuje mnohým mamám – hlavne začiatočníčkam – starosti a problémy. Čo teda pomáha?

Zadarmo – ale dôležité!

Dojčenie má svoje špecifiká – a to predovšetkým tie, že je „nízkonákladovou“ položkou v rozpočte na dieťa a mamu, a to, čo je pri ňom podstatné, je zadarmo.

Motivácia

V prvom rade je dôležitá motivácia,  resp. odhodlanie dojčiť. Je to faktor, ktorý dojčeniu napomáha najviac. Nie nadarmo sa hovorí, že dojčenie začína v hlave – a presne tak to je. Môj večne odporúčaný a vyskúšaný a overený tip je od mojej staršej kolegyne v „dojčení“: jednoducho si najneskôr už mesiac pred pôrodom hovoriť: „Budem dojčiť. Budem mať dosť mlieka. Moje bábätko ho potrebuje.“

Motiváciu výborne povzbudzuje správna dávka pravdivých informácií o dojčení, ktorú čerpajte z overených a dôveryhodných zdrojov, skôr oficiálnych a odborných, ako po kamarátskej linke – pokiaľ vám teda nerobí dobrá kamarátka poradkyňu dojčenia.

Podpora

Druhým, nemálo dôležitým prvkom úspešného dojčenia, je podpora. Túto potrebuje nastávajúca mamina predovšetkým od svojho manžela a otca svojho dieťaťa. On má byť tým, kto chráni ich (verme, že spoločné) rozhodnutie dojčiť dieťatko pred všelijakými kuvičími hlasmi predovšetkým starých mám a sunarového príbuzenstva.

Rady o tom, ako to je lepšie z fľaše, blbé vyjadrenia o slabom mlieku či technike alebo spôsobe dojčenia dokážu maminku po pôrode dobre rozhádzať. Rovnako, ako prvé dni, kedy si s dieťatkom hľadajú svoj vlastný štýl práve pri dojčení čo sa týka času, polohy, prejavov nežnosti či komunikácie. Práve ocko je tým „garantom“, ktorý má mamičku upokojiť, zahriaknuť „odborníčky na všetko“ a vrátiť žene istotu, že je v dojčení naprostá profesionálka.

Poradenstvo

Keď už dojčenie frčí – ale lepšie je ešte pred pôrodom – je  vzácna každá dobrá rada, a tak na radu prichádza ďalší faktor: poradenstvo. Niekedy stačí len dobrá kamarátka na telefóne alebo skúsená mamička, ktorá oddojčila nie jedno dieťatko.

Istotou sú laktačné poradkyne, ktoré sú vždy ochotné byť poruke a prípadne prísť priamo k vám poriešiť situáciu. V zásade však stále ide o to isté: nájsť pokojným, pozitívnym spôsobom odpoveď možno nie na problém, ale len pochybnosti o dojčení a dostatku výživy pre dieťatko.

Ak by sa vám niektorej dostalo cti, že budete na druhom konci dvíhať telefón, nezabudnite začínať a končiť hovor zázračnými slovkami: Si skvelá mama, robíš to určite dobre, len skús…  Neboj sa, vnímaj svoje dieťatko… Je úžasné, aká si starostlivá, že sa o to zaujímaš… Ja som takéto „školenie“ dostala od dnes už dlhoročnej priateľky a laktačnej poradkyne – a telefonát s ňou bol pre mňa balzamom na dušu, nehovoriac o tom, že sme vyriešili, čo som potrebovala. Samozrejme, ak problém nevyžaduje odpoveď ASAP, teda hneď, hodiť sa môže  aj poradenstvo z internetovej poradne dojčenia

Príprava na dojčenie

Hoci sa to zdá zvláštne, je dobré mať pred pôrodom prípravu na dojčenie. Tá nespočíva iba v presnom zozname jedál, ktoré budúca mama zaručene nebude môcť jesť počas dojčenia.

Príprava na dojčenie spočíva – okrem spomínanej motivácie – vo fyziologickej príprave prsníkov a bradaviek na dojčenie. Vaše dieťatko nie je žiadna bábika a jeho ďasienka musia vyvinúť určitú silu, aby ťah mliečka bol stabilný a pravidelný. Okrem toho sú dosť pevné a niekedy aj ostré aj bez zúbkov a hlavne pre prvorodičky môže byť tento pocit veľmi nepríjemný, až bolestivý.

Preto je dobré otužovať bradavky pod jemne vlažnou sprchou a pod vodou si ich mierne masírovať a naťahovať. Stanú sa pružnejšími a odolnejšími voči „ťahu“, ktorý ich po pôrode čaká. Rovnako to platí o celých prsníkoch – masáž teplou vodou je dobrá už pred pôrodom, rovnako ako po ňom, kedy pomáha jednak rozprúdiť laktáciu a jednak uvoľniť zapchaté mliekovody po náhlom naliatí prsníkov po pôrode.

Tieto štyri základné  faktory sú najdôležitejšími schodíkmi k úspešnému dojčeniu. V ďalšej časti si  povieme ešte o pár iných fintách, ktoré pomôžu dojčiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ano, dolezite je ako sa dieta narodi- cize z vaginy ma ist rovno neumyte do naruce matky na dlhe zoznamovanie a prisatie, a samozrejme toto je filozofia porodu a nie nejaka dochtorske nariadenie! Neodnasat od mamy a ist co najskor domkov. Takto sa mlieko nastartuje bez meskania. Masirovat a povytahovat bradavky nema ziadne opodstatnie, takze je bezpredmetne. Priprava spociva zohnat si pre kazdy pripad odsavacku, hojive kremy, klobuciky, horu vloziek do podprsenky, dobru podprsenku atd a nechytat bradavky neumytymi prstami. Najvacsi neprajnici dojcenia su infekcia a bolest, trhliny, zla technika a nevzdelanost o problemoch a neistotach dojcenia, ako regulovat mliekotvorbu a krmenie. Od porodnice by som vela necakala. Zato dobra, podrobna “biblia“ o dojceni je na nezaplatenie, najlepsie nejaky zahranicny preklad. Ja som na to isla ako z kucharskej knihy. Big Grins Bola som sebaista, ze som to zvladla. Ale instinkt ci vola zvycajne nestacia, pretoze system je zle nastaveny.

  2. Nemyslím si, že práve tieto 4 spomenuté položky sú pre dojčenie kľúčové. Iste – doležitá je podpora blízkych, motivácia by tiez nejaká mohla byt. ovela podstatnejšie sa mi mi vidí, ako celé dojčenie začne, ako vyzerajú prvé hodiny a dni po pôrode, ako prebieha celý pôrod. Chcem len povedat, že by autorka mozno nemusela striktne vymedzovať, ktoré veci sú dolezité alebo nie, lebo pohlad na to môže byt rozny.

    čo sa týka prípravy prsníkov, mám za to, ze uvedený postup je skôr skodlivý, než nápomocný. Aj mamila uvádza na svojej stránke, že bradavky netreba pripravovat ziadnym spôsobom. http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php

    Pri vytahovaní a masírovaní bradaviek sa vylučuje oxytocín a u niekotrých zien práve tento postup môže spôsobit predčasné stahy a komplikácie este v tehotenstve.

    1. este k uvadzanej informácii, ze dasienka musi vyvyinut silu, aby tah mlieka bol stabilny a pravidelny … dasienka nemaju nic spoločne s tahom. Dieta pracuje jazykom. Ako vidno na tejto animácii, http://www.youtube.com/watch
      tak problemy s pripadnym poskodenim suvisia s nespravnym sposobom prisavania dietata a nie s pripravou či nepripravou prsnikov behom tehotnosti.

Pridaj komentár