Dojčenie adoptovaného dieťaťa

Lucia Michoňková 0

Dojčiť svoje dieťatko môže nielen biologická, ale aj adoptívna mamička, ktorá dieťatko neporodila. Na Slovensku si tento druh dojčenia malo možnosť vyskúšať sedem náhradných rodín. Prinášame vám odpovede na niekoľko najčastejších otázok, s ktorými sa rodiny stretávali.

shutterstock

Je to vôbec možné?

Prikladaním dieťaťa k prsníku matky sa stimuluje hypofýza a začne vylučovať hormóny, ktoré sa podieľajú na tvorbe mlieka a jeho vypudzovaní z mliečnych žliaz. Dojčenie adoptovaného dieťatka sa začína tým, že náhradná matka si dieťa prikladá k prsníkom. Keďže mlieko v prsníkoch sa zatiaľ netvorí, musíme dieťatku dodávať náhradné mlieko. Robíme to pomocou suplementora, nádobky s dvoma cievkami, upevnenej na krku matky. Cievky sú prilepené na prsníku, aby dosahovali konce bradaviek. Takto dieťatko stimuluje matkin prsník a pije náhradné mlieko zo suplementora, pokiaľ sa matke nevytvorí vlastné. Podiel vlastného mlieka by sa mal postupne zvyšovať a náhradného znižovať. Niekedy sa však nepodarí prejsť na výlučné dojčenie bez prídavku náhradného mlieka. V tomto prípade psychické aspekty vnímame významnejšie než výživové.

Treba hormonálnu podporu?

Neexistuje možnosť hormonálnej podpory pri tvorbe mlieka. Existuje lieková podpora. Niektoré matky ju využili, niektoré nie, no aj napriek tomu tvorba mlieka nastúpila.

Je dojčenie adoptovaného dieťaťa novinkou?

Nie. Je známych veľa prípadov z histórie, keď dojčenie matky zastúpil niekto iný. Poznáme prípady starých žien, ktoré si k prsníkom prikladali osirotené dojčatá a navodili pre ne tvorbu mlieka. Aj mladé dievčatá, ktoré ešte neporodili dieťa, sa ujali malého, opusteného bábätka a dojčili ho. Existujú aj prírodné národy, u ktorých po úmrtí matky pri pôrode preberie úlohu nakŕmiť dieťa na seba muž a prikladá si ho k prsníkom. Je to jediný spôsob, ktorý pozná, ako dieťa nakŕmiť a udržať ho pri živote. Muž má mliečne žľazy, ktoré sú zakrpatené.

Čo sú hlavné benefity dojčenia adoptovaného dieťaťa ?

Dojčenie adoptovaných detí môže slúžiť ako prirodzený prostriedok na vybudovanie vzťahu medzi adoptívnymi rodičmi a dieťaťom. Môže významne vplývať na vytvorenie puta medzi matkou a dieťaťom a medzi dieťaťom a matkou.

Pre matku je príležitosťou prežiť materstvo nielen vo vlastnej psychike, ale aj na vlastnom tele. Matky udávajú, že získali nový pohľad na seba, na svoje telo. Nezanedbateľné je aj zdravotné hľadisko. Dojčenie, ako vieme, pôsobí preventívne pri niektorých druhoch ochorení. Ako významnú skutočnosť matky uvádzajú vytvorenie vzájomnej väzby s dieťaťom v procese adoptívneho dojčenia.

U adoptovaného dieťaťa ide o vytvorenie puta medzi ním a náhradnou matkou prirodzeným spôsobom. Dojčenie ani puto zväčša dieťa nemohlo zažiť u biologickej matky. Puto je základom pre budovanie iných vzťahov v živote dieťaťa aj v jeho dospelosti, vytvára základ na vytvorenie vzťahu k sebe, svojim blízkym, k sociálnemu okoliu.

Kedy treba začať?

Môžeme začať pred adopciou a pripravovať sa na dojčenie určitými postupmi. Môžeme začať aj pri prijatí dieťatka, čo je v našich podmienkach, keď väčšinou nevieme, kedy k nám dieťatko príde, reálnejšie.

V akom veku musí byť dieťatko?

Novorodeniatko až dieťatko do veku jedného roku. U každého dieťatka posudzujeme individuálne sací reflex, návyk pitia z fľaše a pracujeme na tom, aby prisatie bolo úspešné. V niektorých prípadoch prisatie dieťatka je od počiatku bezproblémové, niekedy musíme správne prisatie trénovať.

Čo k tomu treba?

Rozhodnutie, informácie a zručnosti. Informácie, nácvik zručností, odbornú radu a podporu môže poskytnúť poradca. Proces adoptívneho dojčenia je najmä v začiatkoch náročný a vyžaduje veľa času a sústredenosti. Dobré je mať možnosť osobného kontaktu s poradcom. V spolupráci s občianskym združením Návrat pripravujeme školenie laktačných poradkýň v problematike dojčenia adoptovaných detí. Chceme tak umožniť poskytovanie poradenstva pre rodiny z rôznych regiónov Slovenska. Pripravujeme aj tréningy adoptívneho dojčenia pre budúcich rodičov.

Som vďačná za to, že som mala možnosť v roli laktačnej poradkyne niektoré rodiny v tomto procese sprevádzať. Veľa som sa od nich naučila o odvahe, statočnosti, vytrvalosti a trpezlivosti. Prajem veľa síl všetkým tým, ktorí sa pre túto cestu rozhodnú.

Lucia Michoňková

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár