Dojčím, preto (ne)pijem

Mária Kopčíková 0

„Už sa teším až dokojím. A potom sa spolu niekde parádne zlinkujeme“.

Vypadla na mňa veta jednej z postáv v jednom seriáli. Dve kolegyne, jedna kojaca matka. Pominúc kontext – posolstvo by mohlo byť jasné: AK KOJÍŠ, NEPI!

Chcete si dať víno, pivo, metaxu? Ak dojčíte, mali by ste vedieť niekoľko faktov.

Tehotné ženy sú akosi automaticky z každej strany varované, aby alkohol nepili. Na to, že alkohol v tehotenstve môže spôsobiť nezvratné poškodenia dieťatka, už máme dôkazy. Na dôsledky požívania alkoholu počas dojčenia až také jednoznačné odborné názory nie sú.

Dojčiace ženy nezriedka dostanú hneď v úvode dojčenia radu, že tvorbu mlieka zvyšuje tmavé pivo alebo naopak, že ak budú piť alkohol, bude ich dieťa nepokojné a nebude dobre spať.

Ak teda váhate, či si nejaký alkohol počas dojčenia dať môžete alebo nie, ponúkame nieľko informácií. Rozhodnutie už je potom na každej z vás.

Najbezpečnejší alkohol je žiaden alkohol

Zásadný fakt je, že najbezpečnejšie pre dieťa je, ak jeho matka počas dojčenia nepije alkohol vôbec.

Napriek tomu na rôznych stránkach venujúcich sa podpore dojčenia a dojčeniu ako takému nájdete informáciu o tom, že občasný príjem alkoholu počas dojčenia nie je problém (napr. llli.org, nbci.ca).

U mnohých národov sveta sa malé dávky alkoholu odporúčajú na podporu tvorby mlieka. „Upokojujúci“ účinok malých dávok vína alebo piva môže  vystresovanej mamičke pomôcť sa upokojiť, a tak zvýšiť tvorbu materského mlieka.

Na druhej strane, vysoké dávky alkoholu schopnosť úspešne dojčiť jednoznačne znižujú. Predpokladá sa, že tento nežiaduci účinok je podmienený potlačením uvoľňovania hormónu oxytocínu, ktorý zabezpečuje aktívne vypudzovanie vytvoreného mlieka.

Nepreháňať to s alkoholom

Denná dávka alkoholu by u dojčiacej ženy nemala prekročiť množstvo 0.5g/kg telesnej hmotnosti, čo u priemernej ženy vážiacej 60kg predstavuje približne 50ml likéru alebo 2 dcl vína alebo dve plechovky slabšieho piva.

Ingimage

Niekoľko otázok a odpovedí

Ako sa alkohol dostane do materského mlieka?

Alkohol sa dostane do mlieka z tela matky prostredníctvom jej krvi. V mlieku sa objaví cca o 30 – 60 minút po začatí konzumácie alkoholu. Ak žena zároveň prijíma nejaké jedlo, tak sa tento čas predĺži na 60 – 90 minút (toto platí pre „priemernú ženu“, s hmotnosťou cca 60kg).

Od čoho závisí to, ako alkohol môže ovplyvniť dojčené dieťa?

Samozrejme od viacerých faktorov. Jednak od množstva a frekvencie prijímaného alkoholu, od telesnej konštitúcie ženy, od časového odstupu medzi konzumáciou a následným dojčením.

Ako negatívne sa môže alkohol na dieťatku prejaviť?

Medzi negatívne účinky patria: ospalosť, príliš hlboký spánok dieťaťa, prílišná agitovanosť (aktivita, neschopnosť zaspať), abnormálne prírastky na hmotnosti, oslabenie vypudzovacieho reflexu u matky.

Ako dlho trvá, kým sa alkohol dostane z mlieka preč?

Na to nám odpovie napr. táto tabuľka z produkcie Austrálskej asociácie pre dojčenie. Dĺžku odbúrania alkoholu z mlieka určíte na základe spárovania vašej telesnej hmotnosti a počtu vypitých drinkov.

Príkladmo: Jeden pohár vína u „priemernej“ 55kg vážiacej ženy sa odbúrava zhruba 2 hodiny.

Ak dojčíte a chcete si dať alkohol, zvažujte:

  • Vek vášho dieťatka – novorodenec má nezrelú pečeň a bude alkohol ovplyvnený úplne najviac. Deti vo veku 3 mesiace metabolizujú alkohol asi polovičnou rýchlosťou, než dospelí.
  • Svoju hmotnosť – tá má dopad na to, ako rýchlo budete alkohol metabolizovať vy. V tomto prípade majú výhodu dámy zľahka „pri tele“.
  • Množstvo vypitého alkoholu – tu je spojitosť jasná. Čím viac alkoholu prijímate, tým dlhšie sa bude z vášho tela a tým pádom aj mlieka „odbúravať“.
  • Príjem jedla počas pitia alkoholu – ak zároveň s drinkom aj niečo málo „zakušájete“, alkohol sa bude vstrebávať v menšom množstve.
  • Aký máte plán – je dobré zvážiť „zisky a straty“. Je normálne, že aj ako mamina malého bábätka si chcete niekam vyjsť alebo že sa vyskytne nejaká udalosť, na ktorej sa podáva alkohol (vernisáž, svadba, divadelné predstavenie). A potom: piť či nepiť? To je otázka!

Je to na vás, ako sa v konečnom dôsledku rozhodnete. Ak sa však rozhodnete pre verziu s alkoholom, majte pripravený plán – čo ak bude vaše dieťatko potrebovať mlieko v čase, keď ešte alkohol nemohol byť z neho odbúraný?

  • Urobte si zásobu mlieka, odstriekajte ho.
  • Ak sa vaše prsia v medzičase naplnia a potrebujú uvoľniť – mlieko odstriekajte, aby ste prsiam uľavili, ale toto mlieko už neskladujte pre ďalšiu potrebu.

Majte na pamäti, že dojčenie je pre vývin vášho dieťaťa veľmi dôležité. A niekedy je možno lepšie dieťa nakojiť s malým množstvom zvyškového alkoholu v mlieku, ako mu dať umelé mlieko.

Pikoška na záver

Austrálčania už vyvinuli aplikáciu, ktorá matkám umožní zistiť, či už ich mlieko je po požití alkoholu „čisté“.

Spracované s použitím: llli.org, breastfeeding.asn.au.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár