Môžem sa opaľovať, keď dojčím? Nevadí bábätku opaľovací krém?

Mária Kopčíková 0

S letom prichádzajú horúčavy a prudké slnečné lúče. Možno sa aj vy pýtate jednu z týchto otázok: môžem sa opaľovať, keď dojčím? Neprekáža bábätku opaľovací krém na prsiach?

iStock

Opaľovanie, kúpanie a dojčenie

Mnohé mamičky sa pýtajú, či sa v lete vôbec môžu dostať na slnko, opaľovať sa, kúpať vo vodných nádržiach, pred letom stráviť nejaký čas v soláriu, aby nepobehovali po pláži ako „riaditeľky vápenky.“

V princípe by sme v skratke mohli povedať, že áno – mohli. Mliečko sa pri pobyte na slnku nijak nemení.

Pokiaľ ste boli zvyknuté pred letom vbehnúť párkrát do solária, ani počas dojčenia sa mu nemusíte vyhýbať. Mliečkotvorbu to nijako neohrozí. Nie je to síce najzdravšia forma starostlivosti o pokožku, ale je to už na vašom uvážení.

Pokiaľ ide o opaľovanie a používanie ochranných krémov, tiež v tom nie je žiaden problém.

Mali by ste však byť veľmi opatrné, voliť kvalitné opaľovanie prostriedky, predovšetkým na báze fyzikálnych filtrov, vyhýbať sa tomu najostrejšiemu slniečku a prehriatiu. Pri aplikovaní opaľovacích krémov na prsia by sa mali vynechať dvorce a bradavky, aby dieťa nejaký ten krém nezjedlo.

Taktiež ženy, ktoré by pre dobrý pocit z formy v plavkách radi použili nejaký prostriedok proti celulitíde, sa nemusia obávať negatívneho účinku na mliečko. Je vhodné si však vybrať nejaký krém s jednoduchším chemickým zložením, príp. na báze prírodných extraktov (napr. brečtan).

Opaľovanie pri mori

Ak cestovanie nie je nutné, tak s novorodencom radšej chvíľu počkajte. Okolo troch mesiacov je potom už vhodným kandidátom na cestovanie.

Pokiaľ dojčíte, nemusíte si robiť žiadne starosti s jedlom a nápojmi pre dieťa, ani počas cesty ani v mieste pobytu. Navyše dojčenie môže dieťa upokojiť v stresovej situácii. Samozrejme, je dobré zvážiť kam, ako a kedy sa chcete vydať. A tomu prispôsobiť výbavu, čas a celú organizáciu výpravy.

V prípade, že vašim presúvadlom bude auto, pokúste sa zamyslieť nad:

  • aká dlhá bude vaša cesta? – bolo by vhodné naplánovať si prestávky, počas ktorých sa dieťatko bude môcť nadojčiť, prebaliť a zároveň trošku ponaťahovať. Je pravdou, že plynulá jazda v aute dieťa uspáva a my sa vtedy snažíme švihať po diaľnici, aby sme urobili čo najväčší kus cesty, keď je kľud. Bolo by však dobré, aby ste napriek pokoju v aute dieťatko každé dve hodiny ponúkli s prsníkom, aby nemalo problém s tekutinami. 
  • kde v aute bude sedieť dieťa? – mali by ste ho mať „na očiach“.

Ak je vaša destinácia zámorská a poletíte, je dobré vedieť, že:

  • Počas vzlietania a pristávania dieťa dojčite. Zabránite tak zaľahnutiu ušiek (tip pre väčšie deti – ponúknite im žuvačku).Tlak v kabíne lietadla zodpovedá tlaku vzduchu asi v nadmorskej výške 1900 až 2400 m n.m., čiže je tam menšia hustota kyslíku. Zmena tlaku počas odletu a pristávania je zvýšenou záťažou pre organizmus.
  • V kabíne lietadla je suchý vzduch a tiež klimatizácia môže fungovať nie úplne stopercentne. Preto sa odporúča prikladať deťom k nošteku a ústočkám vlhkú vreckovku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (26 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár