Prečo dojčiť hneď po pôrode?

Ľuba Lapšanská 9

Neexistujú bradavky, s ktorými by nebolo možné dojčiť, bez ohľadu na to, či majú tvar „normálny,“ či sú ploché alebo tzv. vpáčené. A neexistuje, že by sa dieťatko na ktorýkoľvek typ bradaviek nedokázalo prisať tesne po pôrode.

Prečo?

Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Bábätko doteraz okrem svojho prstíka, ktorý žužlalo v brušku, nemalo v puse nič iné. Vaša bradavka – akákoľvek mäkká, či malá je, mu ešte v tej chvíli úplne stačí.

Aby som to trošku bližšie vysvetlila – dieťa bradavku nesaje. Dieťa pri dojčení stláča dvorec a bradavka je voľne v jeho pusinke. A jediná jej úloha – okrem toho, že z nej vystrekuje mliečko, je ťuknúť dieťatku na horné podnebie, kde je (na rozhraní tvrdého a mäkkého podnebia) „gombík“ na sací reflex.

To znamená – bábätko stisne dvorec, mliečko mu vystrekne a zároveň bradavka ťukne na spúšťač reflexu sania. Štuplíčkovi v tej malej pusinke stačí i menšia alebo mäkká bradavka.

Kedy bradavka „nebude stačiť“

Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“. A to už nehovorím o inej technike pitia. Pri fľaši dieťatko ťahá cumeľ, pri prsníku – stláča dvorec.

Podobné je to s klobúčikmi. Ak ich používate, je stimulácia bodíka na sací reflex silnejšia – klobúčik je omnoho dlhší a tvrdší ako bradavka. Ťažko potom od dieťatka budete chcieť, aby salo z prsníka, kde je bradavka o centimeter kratšia a omnoho mäkšia. Drobcovi bude chýbať silný podnet.

Začnite teda dojčiť z vlastných prsníkov bez rôznych pomôcok. Tie je lepšie používať pred pôrodom, pred dojčením, či medzi dojčeniami. Ale nechajte bábätko, nech si užije vaše bradavky.

Prečo je dôležité, aby sa dieťatko malo možnosť prisať už na pôrodnej sále.

Vyjmúc deti, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu byť pri mamke tesne po pôrode, všetky ostatné by mali mať právo dostať sa k prsníku. Ale nie len tak, na pol minútky, s vykrúteným krkom, či vo chvíli kedy mamka sústreďuje pozornosť na prekonanie bolesti pri šití.

Novorodenec je dieťa. A síce malé, ale i ono potrebuje na novú činnosť, v tomto prípade satie z prsníka, určité podmienky. Musí mať kľud, pohodu… musí sa poobzerať, spoznať tento nový svet aspoň natoľko, aby sa ukľudnilo. A kde je mu najlepšie?

V náručí mamy.

Potrebuje si ju ovoňať, vypočuť, uistiť sa, že je to ona… popočúva jej srdiečko, ovonia ju… a vo chvíli, keď už nepočuť množstvo rôznych zvukov z okolia a najviac ho oslovujú mamičkine oči, jej hlas a vôňa – tak až v tej chvíli je tu moment, kedy bude prisatie dokonalé.

Ničím nerušené dieťatko sa vrhne na mamkin prsník so živočíšnou túžbou a bude sať a sať a sať… Doprajme mu čas a pohodu, doprajme mamke a novorodencovi vzájomnú blízkosť a uvidíte ako krásne sa dojčenie rozbehne. A to aj napriek tomu, že na začiatku je v prsiach naozaj iba pár (veľmi dôležitých) kvapiek mledziva.

Okrem iného majú prsia zázračnú schopnosť:

Viete akú? Hovoríme tomu imunologický efekt. V preklade dotyk úst vášho dieťatka s vašim dvorcom je aj o výmene imunologických informácií. Ak sa sliny vášho dieťatka dostanú do maličkých „komôrok“ na prsníku – cez bradavku či dvorec, zároveň sa tam dostáva „pre vás“ informácia o zdraví dieťatka. A vy – či váš prsník ;-), začne okamžite tvoriť protilátky práve také, aké drobček potrebuje. Tak dojčite mamky, je to úúúúúžasnéééé….

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (41 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

články autora...

Komentáre k článku

  1. Áno, je to krásne, ale bohužiaľ stále len teória.

    V praxi ste pacientkou gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia a dieťa /odkedy ho z vás vyrvú von/ je pacient novorodenckého oddelenia, t.j. iní lekári, iné sestry, nekomunikujú, možno sa ani navzájom nezdravia, môžno ich trápi všeličo iné, áno, blbý systém, a byť v práci je strašná otrava, ešte aj po nociach….

    Vždy keď si na to spomeniem, chce sa mi plakať, a neviem sa toho pocitu zbaviť ani po rokoch.

    Jediným riešením pre mňa bolo nepustiť dieťa z ruky, akonáhle som sa k nemu dostala. Ale to sa nedá realizovať hneď po pôrode, lebo vám ho proste nedajú. Musí isť na vyhrievané lôžko…. Rolleyes

    1. Bojujte proti nepraviu na porodnejsale a porodnici. Porod nie je veda ale fyziologicka vec a podlieha psychike, socialnym okolnostiam ako aj zdravotnym. Potreba osetrenia musi byt vybalansovana pravom rodiny byt spolu, pravom dietata na vazbu rodica ako aj dalsimi ludskymi pravami. Ziaden pobyt na vyhrievanom lozku nie je vyvazeny odtrhnutim ho od matky a matku od neho. Ved to je nasilnicke a krute. Nepoznam ziadnu krajinu v ktorej sa to deje okrem nasu. Dieta ma ist hned po porode matke a tatovi a vsetky prve vysetrenia absolvovat pri nich. Zena ma mat pravo pohybu pri porode a rodit v lubovolnej polohe. A bez nastrihu. Percento nastrihov v UK je asi 2%. Ake je u nas? Nedajte sa.

      1. Môžem tak bojovať,… pri prvom porode som netušila, že v porodnici budem musieť bojovať, som očakávala pomoc…, pri druhom som bojovala ako lev, a dieta nepustila z ruk,… no viac deti sa mat nechystam, uz mam dost rokov, takže môžem ísť protestovať pred porodnicu tak akurat
        Jedine, co som si z toho vzala ako ponaucenie, že ak moja dcera bude niekedy chcieť mat deti, tak sa s nou ochotne presťahujem na tych par týždňov okolo porodu niekam do Hainburgu, to je asi najbližšia civilizacia ku nam…

        1. Ja by tiez som moju dceru nenechala rodit na Slovensku ani nahodou. Uz som ju vystrihala My byvame v UK, takze to o je o tom, ale poviem ti ze tiez ze som tiez bojooval ako lev a tiez som si malo vysluzila za moj boj. Dali mi ju sice na hrud ale uz umytu a s plienkou a potom isla do inkubatorovych kasarni. Hroza, hroza, hroza. Tiez uz nemam dvadsat, ale na toto sa zabudnut neda. Aj na cely porod ktory bol knizkovy ale strihnut ma strihli a fest a uplne nadbytocne. Dovolenie si samozrejme nepytali. Hnupi obycajni

  2. Nadherny clanok! smile Az mi tak trosku ostalo luto, ze moji drobci (aj ja) boli ochudobneni o takyto krasny zazitok. Mam za sebou tri sekcie, az pri poslednej som si mohla babatko trosku aj osahat priamo na sale. O nejakom prilozeni nebolo ani reci. Cry Ale nastastie, dojcenie sme zvladli aj napriek tomu. 24 mesiacov, 22 mesiacov a (zatial) skoro 3. zwinker

Pridaj komentár