Jedálniček dojčiacej matky

Mgr. Ivona Tóthová 50

Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšteve poradne s vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?

Čo jesť počas kojenia

Jedalniček dojčiacej matky
shutterstock

Mnohé dojčiace mamičky preventívne vylučujú zo svojho jedálnička potenciálne rizikové potraviny, pretože sa obávajú, že čokoľvek zjedia, bude ich bábätko bolieť bruško alebo sa vyhádže.

A tak namiesto toho, čo jesť počas kojenia, sa zameriavajú skôr na to, čo by jesť nemali.

„Black list“ – čo nesmiem jesť, keď kojím?

Držať sa zubami nechtami všeobecných rád o strukovinách, kapuste a iných „zakázaných“ potravinách v období, kedy žena dojčí, naozaj nemusíte

Vyvarujte sa toho, čo vám nerobilo dobre počas tehotenstva, alebo ešte pred tým. Napríklad, čo vás nafukovalo, prípadne robilo iné žalúdočné šarapaty.

Možno to vôbec nie je kameň úrazu vášho, či bábätkovho trávenia. Odsledujete si sama, čo „na to a tamto“ povie váš potomok.

Samotné materské mlieko je hypoalergénne. Výlučné dojčenie v priebehu prvých 4-6 mesiacov významne znižuje výskyt alergických ochorení.

Jedálniček dojčiacej matky

 

Jedálniček kojacej matky

Z čoho by mal pozostávať jedálniček dojčiacej matky, resp. jedálniček v šestonedelí?

Môžete sa inšpirovať jedálnym lístkom pre kojace mamy, a to 5-dňovým menu od MUDr. Babinskej, v ktorom nájdete plán podľa dní, čo variť pre seba pokiaľ dojčím.

Aby ste mali na výber toho viac – čo na raňajky, desiatu, obed, olovrant, večeru, prípadne druhú večeru, odporúčame článok Jedálniček dojčiacej šestonedieľky, s veľa príkladmi druhov jedál. S tými si už nakombinujete jedlá naozaj ľahko.

Čo z jedálnička vynechať – alergény

Vo všeobecnosti platí zásada, že treba konzumovať ovocie a zeleninu, ktorá sa pestuje v našom podnebnom pásme. Exotickým cudzokrajným plodom je vhodné sa v tehotenstve alebo v období dojčenia vyhýbať.

Odborné zdroje uvádzajú celkom hrozivo dlhý zoznam potravín, ktoré sú nevhodné z hľadiska možnosti vývoja alergie:

Potraviny nevhodné z hľadiska možnosti vývoja alergie

– citrusy, kiwi, ananás, mango, jahody, ríbezle, egreše,

– arašidy, vlašské orechy, pistácie, mandle, lieskové oriešky, kešu, čokoláda, kakao, med,

– zeler, kel, šampiňóny, cibuľa, reďkovka, chren, paprika,

– údeniny, výrobky obsahujúce konzervované mäso

– mliečne výrobky (kravské, kozie, ovčie), vajcia, ryby, sója a sójové mlieko.

 Potraviny, ktoré by nemali vyvolať alergické reakcie:

Potraviny vhodné z hľadiska možnosti vývoja alergie

hrušky, jablká, melón, čerešne, hrozno, slivky, marhule, banán,

uhorka, cuketa, patizón, tekvica, baklažán, mrkva, kaleráb, špenát, mangold, cvikla, pór, karfiol, brokolica, ružičkový kel

ryža, proso, ovos, kukurica, jačmeň

rastlinné oleje, kukuričný, sezamový, olivový

hydina, hovädzie mäso, jahňacie, králik

minerálne vody, čaje (pozor na šalviový – obmedzuje tvorbu materského mlieka), jablčná, hrušková, hroznová, broskyňová šťava…(skúste ich riediť, kvôli množstvu cukrov)

Môžem vôbec niečo „beztrestne“ zjesť?

Pre kojacu mamičku neexistujú iné pravidlá ako pre iných ľudí, ktorí sa chcú zdravo a pritom s rozumom stravovať.

Podľa odporúčaní pre prevenciu potravinovej alergie (ESPGHAN, ESPACI) má byť výživa matky v tehotenstve a počas dojčenia vyvážená, energeticky a biologicky výdatná s dostatočným príjmom tekutín.

Nedokázal sa preventívny účinok špeciálnych diét u matiek počas tehotenstva a kojenia. Eliminačná diéta sa odporúča len matkám s alergickým ochorením.

Ak sa u plne dojčeného dieťaťa prejaví potravinová alergia (u dojčiat najmä gastrointestinálne príznaky a atopický ekzém), rieši sa to vylúčením iritujúcej potraviny zo stravy matky.

iStock

 

Je moje mlieko kvalitné?

Ak sa dojčiaca žena prejedá, dáva prednosť niektorým jedlám (rady našich mám o zapražených polievkach) a nápojom (pivo, veľké množstvo plnotučného mlieka), nemá to na akosť a množstvo materského mlieka podstatný vplyv. Ak to na niečo vplýva, tak väčšinou len na hmotnosť ženy.

Znížená tvorba mlieka sa pripisuje nedostatku vitamínov vo výžive matky, a to najmä vitamínov skupiny B. Preto sa odporúča dávať ho dojčiacim matkám trojnásobne viac, ak treba, aj vo forme farmaceutických prípravkov.

Ak dojčiaca žena pravidelne jedáva tvaroh, obsah bielkovín v jej mlieku sa môže zvýšiť až na dvojnásobok. Skúste zabudnúť na „dobré rady starých mám“ o B- vitamíne z piva a urobte si napr. drožďovú nátierku, alebo praženicu s droždím.

Stravou sa dá ovplyvniť nie množstvo, ale zloženie materského mlieka. Množstvo niektorých minerálnych látok, jódu, vitamínov rozpustných vo vode, mastných kyselín, niektorých vitamínov skupiny B môže v materskom mlieku kolísať. Tieto prvky je potrebné dodávať stravou denne.

Prečítajte si tiež: Môžeme stravou ovplyvniť kvalitu materského mlieka?

Bez chémie

Počas tehotenstva a dojčenia by sme sa mali vyhnúť chemicky upravovaným potravinám (farbivá, konzervačné a chuťové prímesy). Ale predpokladám, že mnoho ich takýchto v obchodoch nenájdete – a ak chcete byť naozaj dôsledné, tak teda prajem trpezlivosť pri čítaní zloženia na zadných stranách výrobkov.

Inou „chémiou“ je nikotín a alkohol. Ak ich matka užíva nadmerne, môže spôsobiť až priotrávenie novorodenca. Znižujú tvorbu mlieka – jeho množstvo aj kvalitu.

Závislé kávičkárky alias kofeín

Ak pije matka nerozumne veľa kávy, na dieťati budú zrejmé rovnaké príznaky ako u dospelého, ktorý pije kávy nadmerne veľa. Nespí, je nepokojný. Odpoveď na otázku „čo je veľa kávy,“ vám nikto nedá (moja gynekologička vraví dať si sem-tam, pediater jednu-dve denne, v nemeckom časopise som našla informáciu, že 7 (!). Vidíte to len na svojom bábätku. Ale až s tými siedmimi by som to radšej neskúšala.

Prečítajte si tiež článok: Dojčím, preto (ne)pijem

Lieky počas dojčenia

Ak dojčiaca matka užíva lieky obsahujúce jód, arzén, bróm, barbituráty a pod. – najmä vo vyššej koncentrácii prechádzajú tieto látky do mlieka a môžu u novorodenca vyvolávať nepriaznivé reakcie.

Niektoré látky nachádzajúce sa v liekoch síce prechádzajú do materského mlieka, no sú pre dieťa neškodné alebo vplývajú naň len nepatrne (sú to napr. salicyláty, sulfonamidy, chinín a niektoré antibiotiká). Prečítajte si podrobný článok o užívaní liekov počas dojčenia.

A čo používania krémov?

Prípravky podávané na kožu sa vstrebávajú maximálne do podkožnej vrstvy , to zn. sú bezpečné. Iné to je však u mastí obsahujúcich napr. kortikoidy (resp. hormóny), tie môžu byť v tehotenstve i počas dojčenia kontraindikované.

s použitím solen.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (85 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som Vineu nepila lebo obsahuje chemicke konzervacne latky co sa mi zda ze asi nebude velmi zdrave.mlieko som mala aj tak . A v zahranici a aj v afrike zeny krmia deti materskym mliekom a Vineu k tomu naozaj nepotrebuju.

  2. Vsetky maminky tu spominaju Vineu, ale mne nerobi dobre, viete mi poradit nieco iné? Co napr. Márka, je to tiez hroznovy napoj.

  3. Ahojte, mam 8 dnovu dcerku a niekedy mi strasne place a chce stale papat, aj cele hodiny, troska popapa a zasa chce… Uz niekedy neviem co robit… skusila som ju dokrmit a hned bola spokojna ale ja by som chcela dalej kojit…moja strava nieje najlepsia, niekedy ranajkujem az o 12 na obed, lebo nestiham, mala place, tak som s nou… a dalej mi znama vravela, ze nemam skoro nic jest, len krupicu, pudingy, zemiakovu kasu s mliekom, zaprazene polievky a tak, tu som citala, ze mam jest skoro vsetko… coho sa mam teda drzat.. moze to byt, ze mam slabe mlieko, lebo mi papa aj 20 min, ale niekedy neviem, ci sa len hra abo papa a mam jej dat aj druhy prsnik, alebo treba kojit raz z jedneho prsnika a tak zhruba o 3 hodky z druheho prsnika?… a este po telicku ma vyrasticky, mozu to byt potnicky, alebo je to zo stravy, ako to mam vediet?

    velmi pekne dakujem za kazdu radu…otazok mam neurekom, ale kto nechce pre svoje babo to najlepsie, vsak?

    1. Dobry den Zuzana,
       
      mozno by bolo najjednoduchsie skontaktovat sa s laktacnou poradkynou vo vasom okoli a poziadat ju o stretnutie a na nom prejst vsetky vase otazky, vratane skontrolovania dojcenia babatka.
      Kontakty tu u nas na: babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mlieko/zoznam-poradkyn-pri-dojceni/ alebo na http://www.mamila.sk
      V skratke:
      Dojcit na poziadanie, nesledovat hodiny, ale dieta, je to malinke babo, ktore bude papat casto, je normalne ze neiktori novorodenci papaju vela razy, 8 – 15x za 24 hodin. Cize ziadny 3 hodinovy interval. Dieta si interval urci samo.
      Neobmedzujte dieta v tom, ako dlho bude na prsniku – niektore papaju 30 – 40 minut. Ttreba sledovat priamo pri dojceni bradu babatka, mala by robit taky tiahlejsi pohyb, ako napr tu: http://www.nbci.ca/index.php

      1. Aby ste vedeli ci ma dieta dostatocny prijem mlieka, sledujete jeho pomocene plienky a stolicu. Viac info k tomu citajte v tomto clanku babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mlieko/dostatok-mlieka-pre-dieta/
        Stravujte sa primerane svojim zvykom, netreba to prehanat. Pisala som k jedalnicku sestonedielky clanok, tuto tento: babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mlieko/jedalnicek-dojciacej-sestonedielky/
        A SLABE MLIEKO NEEXISTUJE !!
        Dieta moze plakat zv ela dovodov a hlad je len jednym z nich, male deti sa na prsniku casto upokojuju, je to pre nich prirodzeny sposob – co moze vyzerat, ze niekedy su „bez dna“. POkial vsak ma dostatok pomocenych plienok a stolica vyzera normalne – treba haldat dovod nepokoja inde. Dokrmenie UM nie je cesta, resp je to cesta ako sa dojcenia rychlo zbavit.
        toto berte ako prvu pomoc, naozaj by bolo dobre dohodnut si stretnutie s LP a prebrat vsetko co potrebujete vediet.
        Pokojne dni,
        Mária Kopčíková

    2. ahoj,
      ja mám podobnú skúsenosť.
      mám dcérku, takmer mesačnú. už v pôrodnici začala byť veľmi plačlivá, nevedela som prečo. chcela byť stále pricucnutá na prsníku, i keď som ešte poriadne mliečko nemala. samozrejme, snažila som sa jej vyhovieť – a to bol problém. po pár dňoch som mala tak zničené bradavky, až som bola celkom zúfalá. nedokázala som dcérku ani nakojiť, pretože už malý dotyk mi spôsoboval neskutočné bolesti. asi deň a pol sme teda boli na sunare, kým si prsia oddýchli. samozrejme, stále som si ich natierala bepanthenom.
      toto dcérkino neustále cuckanie trvá do teraz, no kŕmime sa len max. 15 minút, potom ju od prsníka odstavím. samozrejme, nezaobídeme sa ešte bez plaču, cumlíkom ju neoklamem, takže s tým ešte trošku bojujeme, ale je to podstatne lepšie.
      tiež som vôbec netušila, či sa za tých 15 min napapá dostatočne, nemám doma váhu, ktorou by som si ju vedela pred a po jedení prevážiť. ale vzhľadom na to, že posledné 2 týždne pribrala 250 g / týždeň, myslím, že sa tým nemusím trápiť. ostatne, bábätko samo najlepšie vie, ako je hladné. a keď si už len cucká, a nahromadené mliečko v ústach prehltne len preto, že musí, je jasné, že má dosť.
      no a čo sa časových intervalov týka, keďže často a veľa plakala, prikladala som si ju každu hodinku a pol, dvojhodinová prestávka bola úspechom. teraz už vydržíme aj tri hodinky, v noci, keď spinká, máme aj väčšie prestávky. spočiatku som z toho bola na nervy, ale je jasné, že sa mama musí prispôsobiť dieťatku, naopak to nefunguje.
      držím palce!

  4. Ak máte pochybnost o tom, ci dieta dobre pije a ma dostatok mlieka, mali by ste sledovat udaje, ktore najdete v tomto clanku: babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mlieko/dostatok-mlieka-pre-dieta/

     

    Urcite by som uvazovala nad kontaktovanim laktacnej poradkyne vo vasom okoli, aby skontrolovala prilozenie, cele dojcenie a pripadne odporucila, co mozete skusit robit inak. Kontakty najdete tu: babetko.rodinka.sk/vyziva/dojcenie-a-mlieko/zoznam-poradkyn-pri-dojceni/ alebo na http://www.mamila.sk

     

    To ze prsia sa az tak nenalievaju ako v porodnici, je normalne. To ze dieta, place, nemusi byt o hlade. Takto male deti su velmi tazko upokojitelne.

     

    drzim palce, hlavne treba vela oddychovat, odlsedovat pomocene plienky a stolicu – vid clanok uvedeny vyssie a kontaktovat poradkynu cim skor.

  5. Ahojte,chcela by som poprosit o radu mame uz 2tyzdne a 3 dnismilea kojime sa smiledoteraz som mala mliecka az az smile ale od vcera mam pocit ze tie prsia sa dostatocne nenalievaju-aj papam a pijem dostatoksmilea maly mi place nie stale, vycucka jedno prsko potom druhe a ked sa podari zaspi ak ne , tak je hore aj 3-4 hodiny..doctorka mi vravela ze glukozu ale tu mi neche, (ani v nemocnici to nechel tak ako aj dudlik )nechem mu hned dat umele mliecko,.ci myslite ze mam ??pila som aj caje na podporu kojenia ale akosi nezaberaju 🙁 som zufala lebo nechcem aby bol hladny:(

  6. Ja mam mesacnu dceru a uz 2 tyzdne vecer bojujeme z papanim stale je hladna trva jej az 4hodiny pokym sa napapa aby zaspinkala,ak mi viete poradit co mam robit budem rada nechcem ju dokrmovat tak preto hladam nejaky sposob ako budem mat vecer vydatnejsie mlieko,mam dost mlieka ale asi neni tak vydatne ako cez den.Prosim poradte nam…

    1. dobry den rada by som sa chcela spitat co mam jets aby som mala viacej mlieka mojej 2 mesacnej dcerke to nestaci a dokrmovat ju nechcem stale mam malo mlieka prosim poradte my nieco uz som stoho fakt zufala

      1. co najviac prikladat na prsniky a kludne davat aj z obydvoch ked jej jeden nestaci mne to pomohlo,ale o mliecko som prisla z inych dovodov…hlavne jest co vam chuti a pit vineu to tiez pomaha a este aj hroznovy cukor…drzim palceky

  7. aj ja mozem vychvalit vineu,je fakt perfektna.ja mam 3 mesacnu adelku ,ktoru stale kojim vdaka nej.pri davidkovi a barbobke som ju nepila a kojila som 2 tyzdne.

  8. Kojim aj svoje druhe dieta, ma teraz 8 mesiacov a jem od porodu vsetko, na co mam chut. Jem strukoviny (fazulu, hrach, sosovicu, kukuricu), cerstvu zeleninu (salat, paradajky, uhorky, papriku, olivy, kalerab, karfiol, brokolicu), pohanku, ovocie nase aj cudzokrajne (pomarance, banany,kiwi, anananas), cesnak, orechy, mandle, zeler, ryby, mak…. teda vacsinu zdravych ale akoze pre dojciace matky zakazanych potravin. Babatko je zdrave a nema ziadne alergicke reakcie. Tie zoznamy zakazanych potravin su chore. Kto ma alergiu v rodine, musi si samozrejme davat vacsi pozor na to, co je, ale zo sucheho trojdnoveho chleba a cistej vody kvalitne mlieko asi tazko budeme mat. Pre dojcenie je dolezite, aby zena vela pila, zdravo sa stravovala a bola psychicky v pohode.

    1. Chcela by som poradit malinka moja ma dva tyzdne a dost casto teraz v noci mi mrnci akoby sa nemohla vykakat,alebo take nieco neviem ci je to normalne …ze sa tak puci ,alebo …poradte vdaka !!!

  9. Váš komentár Surprised dobrý den všetkým mám 6 mesačnú dcérku stále kojím včera preplakala celú noc aj den rozmýšlala som kvôli čomu lebo už prikrmujem banány a tak lenže ja som si spomenula jedla som kyslú kapustu mohla stoho plakať

  10. Váš komentárAHOJ MAMKY .MAM DVOJICKY OD ZACIATKU MAJU MOJE MLIECKO ALE LEN Z ODSAVANIA,MAJU 7 MESIAC PREC UZ PAPAJU AJ MASKO MLIEKA MAM PO MENEJ TERAZ MA PREKVAPILO ZE MOZEM PIT VINEU IDEM HNED SKUSIT AJ B KOMPLEX.DOTERZ SME NEBOLI CHORI CO JE ASI VDAKA MOJMU MLIECKU,CITRUSY NEJEM.NAM VELMI ROBILA ZLE VODA LUCKA STALE ICH BOLELO BRUSKO,JEDLA SOM AJ PARADAJKY Z NASEJ ZAHRADY,Z TYCH SA NEVYHADZALI.UHARKY,DAM SI AJ ZEL.POLIEVKU,SALATY V LETE UPLNE V POHODE.JE TO INDIVIDUALNE U KAZDEHO DROBCA.

    PRISLA SO SA POZRIET CI MOZEM JEST ANANAS NO SKUSIM.

  11. pre mna je zasa srandovne, ako ma kazda krajina zauzivane uplne ine “ zakazane potraviny“. Napriklad v Anglicku sa na mna, ako tehotnu, ktora jedla s chuťou plesnive syry a akekoľvek ryby pozerali ako na fajčiacu, alebo pijucu alkohol. Akoze ved to v tehotenstve nesmiem! Eek

  12. ahojte maminy,

    mna vzdy znovu sokuje ten dlhy zoznam zakazanych najzdravsich potravin!

    rodila som v zahranici, kde tento nazor povazuju lekari za predpotopny a odporucaju jest najme vela ovocia a zeleniny, vlastne vsetko okrem arasidov. To som aj robila, jedla som okrem toho aj strukoviny, aj exoticke ovocie, proste vsetko co by som normalne jedla, a bolo to ok. Robili to aj vsetky mamy naokolo. Je vpohode dat si sladkosti alebo kravske mlieko, ale nemozem si dat cernice alebo maliny? Je to absurdne. Dojciaca mama potrebuje vela vitaminov a energie! prajem vela stastia pri kojeni.

  13. rada by som poznala skusenost mamiciek dvojciat co sa tyka kojenia, stravovania a celkovej starostlivosti pri vychove 5-tyzdnovych dvojciat. Vierke dakujem za zaujimavy prispevok

  14. ahoj Ivanka ja mam uz teraz 4-mesacne babatko a viem si predstavit aka si z kojenia zufala.Mala som rovnaky problem ako ty.V nemocnici mi ho dokonca parkrat aj prikrmili.Ja som tuzila kojit a nakoniec sa mi to podarilo,vytrpeli sme si asi mesiac aj sme si poplakali,lebo matusko bol stale prisaty,ale teraz sa kojime bez problemov.Tiez som mala pocit ze mu mliecko nestaci ale treba to rozkojit.Treba si babatko stale prikladat iba tym sa tvori viac mlieka a samozrejme treba vydrzat.Je to na zaciatku velmi narocne ale ak vydrzis bude to stat za to.Prajem ti vela sil a zdravia. alenka

  15. ahoj Ivanka ja mam uz teraz 4-mesacne babatko a viem si predstavit aka si z kojenia zufala.Mala som rovnaky problem ako ty.V nemocnici mi ho dokonca parkrat aj prikrmili.Ja som tuzila kojit a nakoniec sa mi to podarilo,vytrpeli sme si asi mesiac aj sme si poplakali,lebo matusko bol stale prisaty,ale teraz sa kojime bez problemov.Tiez som mala pocit ze mu mliecko nestaci ale treba to rozkojit.Treba si babatko stale prikladat iba tym sa tvori viac mlieka a samozrejme treba vydrzat.Je to na zaciatku velmi narocne ale ak vydrzis bude to stat za to.Prajem ti vela sil a zdravia. alenka

  16. Ahojte mamicky.

    Mam problem ,co sa tyka materskeho mlieka.Som po porode 5 dni a mliecko mam slabe a moja mala Ninka sa nevie dostatocne prisat na prsnik iba na bradavku bez klobucika.Malinka je potom mrzuta a place.Prosim poradte mi som z toho zufala.Dakujem za rady.Ivanka

  17. Navyse jedna uzitocna rada od mojej maminy. Nam sa osvedcila rovnako. Po kazdom kojeni, ked sa Mattinkovi ‚odgrgne‘ dam mu napit fenikloveho caju. Po cajiku sa mu dobre uvolnia plyny z ‚bruska‘. Niekedy pomoze aj par kvapiek. Ked aj zjem nieco , co ma naduje, Matti to ‚vyprdka‘ a je zase dobre…

  18. My papame takmer vsetko. Plne kojim a ked si dam nieco, co sa neodporuca, tak odsledujem reakciu v piebehu 2-3 dni. Potom viem, co nasmu 4-mesacnemu Mattimu robi dobre a co nie. Vela pijem (3-4l denne), osvedcilo sa mi cierne nealkoholicke pivo na podporu tvorby mliecka, mamina mi poradila aj cokolvek z tekvice. Uvarila mi tekvicovy privarok a mliecko mi po nom priam vytekalo same. Myslim si, na kazdu mamicku a babatko plati iny meter a tak treba len skusat. Matti ma takmer 8 kil, spinka celu noc a papa kazde tri-styri hodiny. No a stale sa smeje:-) Prajem vsetko najlepsie mamickam na Slovensku.

  19. tAK BY MA ZAUJIMALO, CI PRI PITI VINEY NEVADIA BABATKU BUBLINKY. POCULA SOM ZE NADUVAJU AJ BUBLINKOVE NAPOJE A POCAS KOJENIA SA NESMU. UZ MAM PLNE ZUBY CISTEJ VODY A JAB.DZUSU.

  20. opravim este skriatka -LEN NIE ARASIDY a pistacie.neskoro so zbadala chybu.A maminky na babatku sa odzrkadli, ci mu nieco chyba.A citajte aj mezi riadkami-(ako sa hovori )a nie len reklamu. papa a drzim vsetky prsty. Nech vam materstvo a strava robi radost a nie starost.

  21. sice o nejaky cas neskor, ale predsa sa pridam k tejto diskusii-mozno nejakej maminke pomozem.Nasho milovaneho synceka dojcim skoro 16 mesiacov.Nic ine, ked sa narodil ako moje mliecko neprichadzalo do uvahy,kedze materske mlieko je to najprirodzenejsie a najlepsie na svete.A nielen to-k tomu i ten nadherny pocit splynutia.No a vyziva.Ta moja je niekedy divoka(lubim aj sladkosti. no snazim sa uz vyhybat.V prvom rade v nej denne nechyba ovocie a zelenina-podotykam vascinou len domaca,prip.kupena na trhu od starych babiek.Skoro denne mrkvova stava prip.zmiesana s cviklou-asi pol litra-dostat aj kupit v niekt.potravinach-Ly-vital.Orechynie arasidy a pistacie.SkoroVsetky druhy ovocia a zeleniny papame len take,co zreje v tom-ktorom rocnom obdobi,alebo sem-tam pouzivame mrazene.obhliadnite lepsie obchody a objavte tam pseno, pohanku,spaldu,sezam a rozne potraviny,ktore sa daju velmi lahko pripravit(ja nie som kucharka)a su bez akychkolvek e-ciek.maminky skusajte rozne vyzivne a zdrave potravinky a budete vidiet reakciu u babatka.Ja som pomalicky asi povedme medzi 2-3 mesiacom skusila cibulu, cesnak(tie doslova milujem) a vzdy pockala na reakciu 2-3 dni.Aby som nezabudla-denne 3x sypany bilinkovy caj na podporu tvorby mlieka a proti naduvaniu-ktory treba obmienat. A vysledok?Malinky nielenze vyzera super-napr.ked mal 6 mes.mal 10kg a to sa narodil s priemernou hmotnostou

    3,70kg.Je a bol spokojnucky, spinkal od 3.mes.celu noc a -no proste parada.Uzivame si materstvo.je to paradaPA

  22. ahojte

    aj ja kojim moju 3 mesacnu babiku a je to v pohde pite vela caju pre dojciace matky najlepsie sackovy taky ruzovy a vineu a jemne zaprazene polievky

  23. ahojte

    aj ja kojim moju 3 mesacnu babiku a je to v pohde pite vela caju pre dojciace matky najlepsie sackovy taky ruzovy a vineu a jemne zaprazene polievky

  24. Ahojte! Mám dvojmesačného synčeka, ktorého plne kojím a jem úplne všetko okrem strukovín a kapusty, neodpustím sa ani čokoládu, ani napriek tomu, že som od narodenia alergička. Malý nemá žiadne problémy s nadúvaním, prespí mi celú noc a aj cez denn pekne spinká. Veľa pijem, hlavne dojčenskú vodu Lucku . Zapojte sa mamičky a napíšte!

  25. ale uz tu niekto napiste nejake normalne jedlo, nie co sa smie a co nie, napr. zemiaky s neviem cim, alebo zeleninove placky s neviem cim.

     

    to preto, ze nasa mala place a stale pocuvame nejake rady, to sa nesmie a to sa smie atd…………………..

     

    dik Vierke za recept

  26. Ahojte dievčence,

    mám skoro 4-mesačného syna, ktorého kojím. Tiež som dokopy nič nejedla, aspoň prvé tri mesiace nie. Teraz postupne začínam jesť niektoré potraviny a sledujem na malom, či ho nenadúva, alebo či nemá vyrážky.

    Naozaj treba len skúšať, pretože každé bábo je iné a reaguje inak.Preto ideálny jedálniček dojčiacej matky nenájdete.

    Pre Eriku: orechy sa nemôžu dávať do troch rokov preto, lebo je to silný alergén. Pozor na to, sesternica sa potom toho nevedela zbaviť a malý je doteraz vyhádzaný. Je to dobrý zdroj vitamínov a minerálov ale nie v období kojenia.

    Pre Mirku: Paradajky sú tiež alergén ale treba to hlavne vyskúšať.

    Tu je pár receptov, dúfam, že potešia:

    1.-uvaríme slíže, pridáme tvaroch, škoricový cukor a jedno postrúhané jablko.

    2.-uvaríme slíže, pridáme postrúhanú mliečnu čokoládu a zalejeme to roztopeným maslom.

    3.-kuravie prsia nadrobno pokrájame, opražíme, prodme troška červenej papriky a zalejem vodou. Pridáme mletú rascu, soľ a keď je tak vegetu bez glutamanu sodného.

    4.-nadrobno nakrájame pórik, opražíme ho na oleji, pridáme pár koliesok salámy(podľa chuti), pridáme pokrájané zemiaky a zalejeme vodou. Pridáme mletú rascu, soľ a keď je tak vegetu bez glutamanu sodného. Udusíme.

    Viem že je to jednotvárne ale dá sa a synčeka z toho nebolí bruško a ja nie som hladná.

    Ozaj keď karfiol rozoberiete ne jednotlivé ružičky a odrežete hlúbiky tak nenadúva.

    Držím Vám palce.

  27. Co teda dojciaca matka vlastne moze jest? Odkial ma cerpat nevyhnutne vitaminy? Ten zoznam zakazaneho ovocia obsahuje skoro vsetko, co sa bezne da zohnat. Co konzumovat mimo sezony, ked citrusy sa nesmu? Stacia len jablka a banany? Jedalny listok djciacej matky je hrozne jednotvarny. Ja kojim uz vyse 6 mesiacov a velmi sa mi ziada poriadny zeleninovy alebo ovocny salat. A vzdy ked mam chut na nieco fajne a dala by som si radsej stavnate ovocie, tak skoncim so sladkostou v ruke, lebo to ovocie je „zakazane“ ! Uz mam asi dost aj zemiakov a mrkvy. Ako by mohol vyzerat idealny jedalny listok pre dojciacu matku?

  28. odkaz pre mirku: z uhoriek ma ukrutne nadulo, ale len vtedy, keď som ich jedla bez kyslej smotany, resp. bez jogurtu, len so soľou. Chcela by som poradiť mamičkám, aby mali pre istotu v mrazničke odstriekané mliečko, ktoré sa dá použiť práve vtedy, keď sú nafúknuté z nejakého jedla. Mne sa to veľmi osvedčilo práve po tých uhorkách, pri nafúknutí som si mlieko odstriekala a vyliala a dieťatko nakŕmila striekačkou.

  29. Ako je mozne ze mozem jest aj uhorky a hrusky? Nesposobuju naduvanie? V kazdej literature sa pise nieco ine a uz naozaj neviem co mozem jest a co nie? A ako je to s paradajkami – preco sa vlastne nemozu jest?Ak mate dake skusenosti odpiste prosim vas

  30. Vinea je fakt dobra, len pozor v porodnici…. mala dostala zltacku a tri dni iba spala a skoro vobec nepapala. No a mne sa naliali prsia (mozno este viac ako by sa lebo som pila vineu) a potom som si musela mlieko odsavat.

  31. vinea je skvelá,aj vdaka nej mám dostatok mlieka a myslím,že aj kvalitného,naše slniečko má 5 mesiacov a váži 8 kg,a to jelen kojená

  32. vinea je skvelá,aj vdaka nej mám dostatok mlieka a myslím,že aj kvalitného,naše slniečko má 5 mesiacov a váži 8 kg,a to jelen kojená

  33. vinea je skvelá,aj vdaka nej mám dostatok mlieka a myslím,že aj kvalitného,naše slniečko má 5 mesiacov a váži 8 kg,a to jelen kojená

  34. Suhlasim s napojom ktory sa tu spomina!Vinea je nielen chutny napoj ale mam skusenosti ked sa mi prinej tvori viac mlieka takisto pijem caj pre dojciace matky a pomaha na tvorbu mlieka!Najdolezitejsie je vyhybat sa citrusovim napojom a hlavne pravidelne pit!

  35. Suhlasim s napojom ktory sa tu spomina!Vinea je nielen chutny napoj ale mam skusenosti ked sa mi prinej tvori viac mlieka takisto pijem caj pre dojciace matky a pomaha na tvorbu mlieka!Najdolezitejsie je vyhybat sa citrusovim napojom a hlavne pravidelne pit!

  36. o tej vinee, ja som teda ešte len v 7 mesiaci, ale to s tou vineou mi potvrdili už asi tri mamičky, dokonca až v takom nadnesenom význame- že je to doslova spúšťací mechanizmus na mlieko, tak šup si už do pôrodnice beriem niekoľko fľašiek, ak je to o tom vitamine B, tak asi na tom niečo bude…

  37. Vdaka za tip o Vinei.Skusam vsetko mozne a mam pocit, ze moj maly je stale hladny.Papame vo stvrtom mesiaci kazdu polhodinu.

  38. Môžem potvrdiť, že veľmi dobrý vplyv na tvorbu mlieka má Vinea. Obsahuje veľa vitamínov B. Je aj veľmi chutná. Skúste. Nezvyknem piť sladené nápoje, ale teraz počas dojčenia sa mi vyslovene žiada piť niečo výživné.

  39. Priateľka mi rozprávala o živej strave. To znamená: semiačka, oriešky, ovocie, zelenina. Obsahujú veľké množstvo vitamínov a keďže nie sú tepelne upravené, majú aj veľa energie – využiteľnej energie. Vyskúšala som túto stravu, ale zatiaľ len medzi jedlom, na ktoré som zvyknutá. Keďže plne kojím môjho štyri a pol mesačného syna, takáto strava mi nepostačuje a dopĺňam ju varenou a pečenou stravou. Rada si dám koláč, aj mäso, alebo mlieko. Uznávam, že živá strava je veľmi zdravá, možno najzdravšia, no vie mi niekto zaručiť, že je dostatočná aj pre výživu môjho dieťaťa?

    Ďakujem, Erika

Pridaj komentár