Prípravky na podporu laktácie

Mária Kopčíková 1

Počas dojčenia sa niekedy stane, že máme mliečka prechodne menej, než by dieťatko potrebovalo. Dôvody bývajú rôzne – choroba maminky, stres, rastové skoky vo vývine dieťatka.

Okrem toho, že v tejto situácii je potrebné mať istotu, či dojčenie prebieha dobre, či si dieťa je schopné efektívne vytiahnuť mlieko (pomôžu laktačné poradkyne), môžete vyskúšať niektorý z prostriedkov na podporu tvorby mlieka.

Ingimage

Isté veci na zvyšovanie mliekotvorby overil čas a mamičky samotné a možno by sa tým čerstvým mamám či čakateľkám zišiel akýsi prehľad, čo by v prípade potreby mohli vyskúšať.

Berte prosím nasledujúce riadky ako odporúčania a tipy.

Čaje

Keď už sme pri bylinkách, spomeňme ešte čajové zmesi z nich. V každej lekárni vám dajú na výber aspoň 5 – 6 druhov, od rôznych výrobcov, v rôznych cenách. Obsah čajových porciovaných zmesí je takmer totožný.

Fenikel, rasca, aníz, jarabina, medovka. Niektorí výrobcovia pridajú ešte kvety fialky, levanduľu (na upokojenie mamičky) alebo žihľavu (na podporu tvorby železa).

Pre mňa osobne však ostáva otázkou, nakoľko sú silice, obsiahnuté v týchto čajových zmesiach (keďže tie sú pre rozvoj mliekotvorby veľmi dôležité) po 8 – 10 mesačnej expiračnej dobe ešte účinné. Preferujem preto namiešanie si čajovej zmesi doma.

Ingimage

 

Urobte si čajovú zmes doma

Z každej zložky (vyberte si podľa sympatie – aníz, rasca, fenikel, žihľava, kôpor, medovka, ostružina malinová, jarabina, ľanové semiačko) po jednom dieli, zmiešať, podrviť, uzatvoriť do tmavej nádoby a denne zaliať polievkovú lyžicu 0,5l vriacej vody.

A ako som spomenula vyššie – čo do mesiaca neminiete, vyhodiť. Čaje najlepšie fungujú z čerstvých bylín, kým sú účinné silice!

Zaujímajú vás bylinky pri podpore dojčenia? >> >>

Výživové doplnky

Lecitín pravdepodobne pomáha niektorým matkám predchádzať upchaniu mliekovodov. Pôsobí tak, že znižuje viskozitu (lepivosť) mlieka zvýšením percenta polynenasýtených mastných kyselín v mlieku. Odporúčané dávkovanie je 1 200 mg 4-krát denne.

Na slovenských weboch nájdete ponuku na kapsuly zvyšujúce tvorbu mliečka (More Milk Plus kapsuly). Ich výrobca tvrdí, že obsahujú čisté rastlinné výťažky, z bio produkcie.

Rastlinný koncentrát obsiahnutý v kapsuliach zvyšuje tvorbu materského mliečka tým, že stimuluje mliečne žľazy. Prípravku dominuje semeno senovky gréckej. Ďalej obsahujú fenikel, žihľavu a jarabinu. Kapsuly sa odporúča užívať vtedy, ak sa po pôrode nezačne tvoriť dostatok mliečka (z rôznych príčin – stres, choroba, únava). 

Ďalším produktom, ktorý nájdete v ponuke rôznych alternatívnych zdrojov, je Aloysia triphylla (Alojzia trojlistá). Upokojuje centrálny nervový systém, harmonizuje činnosť srdca, stimuluje kontrakcie maternice a podporuje laktáciu (tvorbu mlieka). Pôsobí na psychiku ženy a odstraňuje stres. Obmedzuje aj množenie plesní Candida albicans, ktoré často postihujú dojčiace ženy.

Ingimage

 

Aromaterapia

Rôzne firmy, ktorých produkcia zahŕňa prírodnú kozmetiku a aroma výrobky, ponúkajú aj olejčeky na podporu mliečkotvorby. Niekedy sú aj tak všeobecnejšie poňaté, majú za cieľ celkovo podporiť „čerstvú“ matku, zmierniť vyčerpanie a dodať energiu.

Olejček si však môžete pripraviť aj sami doma. Do cca 1 dl rastlinného (najlepšie mandľového, zo pšeničných klíčkov) oleja pridajte po kvapke zo silíc anízu, fenyklu, koriandru, levandule extra a ruže. Nevadí, ak nemáte všetky.

Po dojčení si zmesou premasírujte prsia. Ak by ste tak urobili pred dojčením, intenzívna vôňa silíc by dieťatku mohla vadiť.

Ak sa ocitnete v situácií, že budete mať mliečka menej, nikdy nezabudnite, že bylinky, čajíky, lieky Vám môžu pomôcť – ALE NIE SÚ JEDINÝM RIEŠENÍM!!! Podstatná je technika dojčenia, ako sme spomenuli hneď v úvode toho článku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Nám nepomohlo nič. Malú som dojčila 17 mes., synčeka ledva dva a to som skúšala všetko možné aj nemožné, konzultovala som tento probl. aj s laktačnou poradkyňou

Pridaj komentár