Úvaha o mlieku

MikSa 12
mlieko v pohari

Dostali sme do daru celú prírodu. Čo bolo určené pre človeka na jedlo? Najmenšie semienko, chrobáčik, mravček, rastlinky, ryby, zvieratá? Príroda nás živí, vieme si rozumne vyberať?

Článok som spracovala z vašich názorov, ktoré mi prišli majlom. Tvrdenia nevyhlasujem za „správne odborné stanoviská“, skôr ich mám za témy na debatu. 

Dojčenie – prirodzená forma výživy

K prvým 6. mesiacom po narodení bábätka nie je čo dodať, samozrejme treba kojiť, a to trpezlivo a výdatne, ale neskôr (alebo keď už nestačí, po 6. mesiacoch) treba niečo pridať. Ale čo? Kravské mlieko alebo umelé?

Kravské verzus materské

Kravské mlieko nie je dobré len „pre chorých a starých“ ale aj pre ostatných. Vedeli ste, že po troch rokoch života nemáme na to enzýmy, aby sme mohli pokračovať v pití ľudského – materského mlieka? Počuli ste, že neprirodzene dlhé dojčenie (najmä ak ide viac o hranie ako o pitie) môže viesť aj k úchylkám? Lekári potvrdzujú, že úchylky sú z prehnanej lásky (maznania) a z nedostatku lásky. Dnešný svet to dokazuje. Úchylky sa množia tak, ako sa množia podobne teórie o živote a strave.

Bohatstvo mlieka

V kravskom mlieku nie je podstatný len vápnik – to by bolo málo. Ak vypijete jed a nemáte po ruke pomoc, vypite 2 litre mlieka a zachránite sa. V mlieku je toho veľa, preto ho príroda určila nielen najmenším. Je pravda, že laktobaktérie netreba špeciálne jesť, tvoria sa nám samy, ale ak niekto systematicky mlieko nepije, môže o ne prísť (i keď sa tvoria aj z kvasiniek,…) a stane sa ďalším odporcom mlieka. Je zaujímavé, že pastierske národy Kaukazské, Mongolské pijú zväčša len mlieko a to na všetky spôsoby.

Kedy mlieko?

Mamičky majú problém, kedy zaradiť „obyčajné“ mlieko do jedálnička svojho dieťaťa. Keď dovŕšilo 1., 2. alebo 3. rok? Názory sú rôzne, ale s kravským mliekom netreba panikáriť. Chce to jednoduchosť – nie odstavenie mlieka. Aj prehnaná starostlivosť vedie k nechutenstvu.

Iný kraj, iný mrav

Matka sa musí postarať, aby bolo dieťa pokojné a sýte. Na tom zložení stravy „až do bodky“ tak veľmi nezáleží – príroda je bohatá a mocná. Pokoj a radosť v dome sú viac ako teórie o jedle. Každá matka to robí podľa svojho kraja a možností – niektorá ryžou, iná mliekom, iná sójou, prosom. Zdá sa, že najväčší problém bude asi tam, kde sú všetky možnosti. Chce to veľkú trpezlivosť, lásku a obetu.

PS: Neoplatí sa plakať nad (rozliatym) mliekom J

Z vašej mailovej pošty spracovala MikSa

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 1,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. prosim vas, to ake stare clanky davate do obehu?? Ved tu su komentare z roku 2003!!!!! To uz nemate nikoho, kto by vam napisal nieco kvalitne??

  2. tak toto je velmi „pekne a jemne“ spracovana reklama na umele mlieko, ak to autorke nejaka firma preplatila- je smutne ak takymto sposobom je ochotna ohrozit zdravie deti, ak nie je platena- je trapne ze zadarmo siri myslienky tak podradne a nicim nepodlozene, navyse ak ju niekto vezme vazne tak aj ohrozujuce zdravie deti. rada by som pripomenula, ze rocne umrie asi milion deti na dosledky umelej vyzivy. ale to si asi autorka nevsilmla, toto je totizto aj dokazane narozdiel od jej tvrdeni….

    Cry smutne

    1. Takže predpokladám, že to vidíš tak, že na tento článok sa poskladalo Rajo s Nutrilonom, hej? Nemáš nejaký stihomam?

  3. Akosi som tento clanok nepochopila. Prisiel mi skutocne len ako taka uvaha bez hlavy a paty, a akosi mi tam chyba nejaky zaver alebo ta „nosna myslienka“.

    1. Prečo? Ja mám rada takéto články v duchu – otvorene nahodenia udičky na kvákanie pod článkom. Veď to robíme stále vo fóre, tak prečo by sme sa nevykvákali aj tu. Nadhodená téma – a ideš. Aký je tvoj názor. A celkom ma potešilo, že niekde som prvý krát našla čierne na bielom, že s kojením takých tých 4 ročných detí to asi nemusí byť úplne v porádku. Tiež som toho názoru. Tiež mi to príde uchylné tak trochu…
      Tak tolko moja odpoved autorke na hodenú rukavicu, aby sme s nou polemizovali, alebo súhlasili

  4. ale co dat dietatu ked uz nemam dost mlieka a este nemoze ine to je problem co naham ho hladom umriet raz neviem co mu mam dat nic jej nieje take dobre ako moje mlieko ale co mam robit ked robit ked ho mam stale menej a menej a pritom jem vsetko co treba caj polievky natieky zemieaky homeopatika no teraz budte mudre a poradte mi

    1. murka,obráť sa na poradkyňu dojčenia, ťažko sa teoretizuje spoza pc…držím palce, aby sa mliečko rozprúdilo

  5. > Ludia su jedinym cicavcom, co je mlieko ineho cicavca po odstaveni!!!

    Aleba… a co domace macky… tak skvelo si dokazu pochutnat na kravskom mliecku… ano – davame im ho my… ale – prirodzene instinkty by ich mali varovat, nie? 🙂 Pozdravujem vsetkych veganov a milovnikov prirody.

  6. Úplne súhlasím s Nikoletou a Darinou. Naozaj nechápem, ako môže niekto takto udsudzovať materské mlieko. Veď je to zázrak, dar prírody, ktorý majú naše deti, niečo o čom si môžeme byť isté, že je ideálnou stravou pre deti /ak sa matka zdravo stravuje/. Skôr by som povedala, že je úchylka, keď deti, ktoré idú do školy ešte pijú z fľaše.

    Bohužiaľ ani po prečítaní článku Kravské mlieko ano či nie? nie je mnohým mamičkám jasné nič a trvajú si na svojom. Pritom zástancovia kravského mlieka nikdy neuvádzajú žiadne konkrétne fakty, ktoré by dokazovali, ze mlieko je potrebné alebo dokonca zdravé. Zato v spomínanom článku najdete argumentov a faktov dostatok.

  7. Uplne suhlasim s Nikoletou T. Kto je autorom tejto uvahy preboha? Priroda ze urcila kravske mlieko cloveku? To snad nie… Nechce sa mi verit, ze sa s touto uvahou redakcia stotoznuje. Je totiz dost zavadzajuca a okrem toho nezrozumitelna. Vsetkym davam do pozornosti diskusiu k clanku „Kravske mlieko ano alebo nie?“ od autorky Mgr. Jaroslavy Cervenakovej. Myslim ze po precitani bude kazdemu jasne, kde je „sever“.

  8. Nemame enzymy na spracovanie materskeho mlieka, ale mame enzymy na spracovanie kravskeho? Skutocne, co je to za hovadinu? Kotra zlozka MM je ‚nestravitelna‘? O ktory enzym sa jedna? Laktazu-co ‚travi‘ laktozu? Laktoza je aj v kravskom mlieku.

    Priemerny vek odstavenia deti na svete je 4.2 roka. Vyskum porovnavania veku odstavenia k inym milnikom (napt znasobenie vahy, trvale zuby dlzka gestacie) urci vek odstavenia ludskych mladat do rozpatia 2.5 a 7 rokov.

    Svetoca organizacia zdravia vo svojom stanopvisku o kojeni pise: „Doporucujeme kojit deti aspon do dvoch rokov a potom ako dlho matka a dieta vzajomne chcu“. Neurcuju hornu hranicu. Co je potom „neprirodzene dlhe dojcenie“??????

    Uchylky? Z materskeho mlieka? „Prilis vela lasky“? MM je jedina strava, ktora je aj plnohodnotna aj poskytuje ukludnenie. Chcem sa s tymi ‚expertami‘ porozpravat. Skor si deti vytvoria uchylky ked im nie je dane to, co biologicky potrebuju. Kojenie je prirodzene, skutocne si niekto mysli, ze priroda by PRIRODZENE nezariadila, aby sa ludske mladata samovolne odstavili? Ked je taka mocna?

    Co sa tyka probiotik, materske mlieko je najlepsi zdroj na svete.

    Co pridat po 6 mesiacoch? Normalne jedlo!!! Ludia su jedinym cicavcom, co je mlieko ineho cicavca po odstaveni!!! Preco vlastne *potrebujeme* kravske mlieko?

    Nehnevajte sa na mna, ale … tolko nedostatocne podlozenych tvrdeni, tolko chybnych udajov,…a tolko nelogickych uzaverov…

  9. Asi naozaj nas problem je, ze mame vsetky moznosti – aj mnozstvo reklam, takze rozhodnut sa pre to najlepsie pre nase deti je naozaj tazke. Vďaka za članok.

Pridaj komentár