Čím sladiť?

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 4

Sladká chuť vzbudzuje v človeku lahodné pocity. Mnohokrát ani nedokážeme odolať pôžitku, ktorý nám prináša konzumácia sladených nápojov, sladkostí, či sladkých jedál.

Je však známe, že cukor nášmu zdraviu neprospieva. Znamená to, že sa musíme obľúbenej sladkej chuti vzdať? 

Nie, nemusíme. Dôležité však je, aby sme cukor konzumovali s mierou. Naše zdravie je ovplyvnené tým, KOĽKO cukru skonzumujeme. Ak sa chceme stravovať zdravo, mali by sme sa zamýšľať aj nad tým, AKÉ sladidlá používame.

Koľko cukru?

Z jednoduchých „sladkých“ cukrov by sme nemali získavať viac ako 10% z celkového množstva kalórii. Z toho vyplýva, že dospelý so sedavým spôsobom života môže skonzumovať do 50-70 g cukru denne, čo predstavuje približne 10 kávových lyžičiek.

Toto množstvo však nezahŕňa iba sladidlá, ktorými si prisládzame čaj, či kakao, ale aj cukor obsiahnutý v sladených nápojoch (v 1 dl je až 5-10 g cukru!!!), v sladkostiach alebo sladkých pokrmoch, či v ovocí.

Aké sladidlá používame

Biely cukor (repný cukor, sacharóza)

Naše najbežnejšie sladidlo sa často označuje ako „nezdravá“ súčasť našej výživy. Právom – organizmu totiž dodáva tzv. prázdne kalórie, čiže veľkú dávku energie, no prakticky žiadne vitamíny, či minerálne látky.

Práve pre minimálny obsah týchto ochranných živín sa biely cukor zaraďuje medzi výživovo málo hodnotné potraviny a jeho nadmerná konzumácia prináša zdravotné riziká.  

  • Strava ľudí, ktorí konzumujú priveľa bieleho cukru, často neobsahuje potrebné množstvo vitamínov a minerálov. Následkom môžu byť rozličné poruchy funkcie organizmu spôsobené ich nedostatkom.
  • Nadmiera cukru pre telo často znamená kalórie navyše a podporuje vznik obezity. Veľká dávka bieleho cukru navyše spôsobuje vyplavenie veľkého množstva hormónu inzulínu. V dôsledku toho rýchlejšie nastupuje pocit hladu, ktorý potláčame – ako inak než prísunom ďalších kalórii.
  • Príjem cukru v kombinácii s nedostatočnou ústnou hygienou zvyšuje riziko vzniku zubného kazu. 

Výživovo hodnotnejšie než biely cukor sú sladidlá, ktoré telu dodávajú aj ochranné zložky – vitamíny, minerály, vlákninu, či iné účinné látky.

Hnedý cukor

Vyrába sa obaľovaním rafinovaného bieleho cukru tenkou vrstvou melasy (tmavý je povrch, vnútro kryštáliku je svetlé), vďaka čomu sa obohacuje určitým množstvom vitamínov a minerálov a je zdravší ako biely cukor. 

Prírodný hnedý cukor je nerafinovaný – pri jeho výrobe sa melasa neodstraňuje, takže obsahuje ešte viac hodnotných živín (má hnedé vnútro aj hnedý povrch). 

Hnedý cukor sa vyrába najmä z cukrovej trstiny. Čím je tmavší, tým má vyšší obsah melasy, a teda aj výživných látok. Hoci má o niečo menej kalórii ako biely, z praktického hľadiska ide o zanedbateľný rozdiel.

Melasa

Je čierna sirupovitá hmota, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru. Patrí medzi najhodnotnejšie sladidlá s výrazne vyšším obsahom vitamínov a minerálov než je v iných sladidlách. 

Melasa má výraznú chuť a nie každý si ju rád dáva do čaju alebo kávy. Veľmi dobré využitie však má pri príprave varených jedál a do pečenia, vhodná je na dochutenie krémov, jogurtov, do zálievky na müsli alebo kukuričné lupienky. Užíva sa aj ako prírodný doplnok výživy.

Med

Obsahuje nielen cukry, ale aj minerálne látky a vitamíny, vďaka čomu sa zaraďuje medzi hodnotnejšie sladidlá. Cenný je jeho ochranný antioxidačný vplyv. Obsahuje látky účinné proti mikróbom, takže pôsobí ako prírodné antibiotikum.

Hladinu cukru v krvi nezvyšuje natoľko ako biely cukor, čo tiež patrí medzi jeho prednosti. 

Med patrí medzi alergénne potraviny, preto sa neodporúča dojčatám do jedného roka. Navyše, u dojčiat, ktorých tráviaci a imunitný systém je ešte nezrelý, sa vyskytli prípady otravy zapríčinené prítomnosťou baktérie clostridium botulinum v mede, podobne i  v melase.

Aj z tohto dôvodu sa tieto sladidlá majú zaraďovať do výživy detí až po 1. roku.

Sirupy – javorový, pšeničný, ryžový

Zložením a výživovou hodnotou sú podobné hnedému cukru alebo medu. Javorový sirup sa vyznačuje vysokým obsahom zinku.

Fruktóza (ovocný cukor)

Čistá fruktóza, ktorá má podobu bieleho prášku, je pre organizmus zdrojom prázdnych kalórii. Je bohato zastúpená aj v ovocí, tu už ale nemožno hovoriť o prázdnych kalóriách.

V podobe ovocia, čerstvého či sušeného, organizmus získava nielen cukor, ale aj množstvo vitamínov, minerálov a ďalších ochranných látok. Prednosťou fruktózy je nižší glykemický index, to znamená, že menej zvyšuje hladinu cukru v krvi než biely cukor.

Glukóza (hroznový cukor)

Je zdrojom prázdnych kalórii. Rýchlo zvyšuje hladinu cukru v krvi (viac ako biely cukor). Túto vlastnosť oceňujú najmä športovci, ktorí si rýchlo potrebujú doplniť energiu. Pre ľahkú stráviteľnosť nachádza využitie aj v diétnom stavovaní.

Umelé sladidlá

Nedodávajú telu žiadne výživné látky a majú minimálny alebo nulový obsah kalórií. Hoci nie sú prírodné, a teda pre telo cudzorodé, v obvykle konzumovaných malých množstvách sú pre dospelých ľudí bezpečné. Nie sú však vhodné pre deti. Sladidlo aspartam nemôžu používať ľudia trpiaci na fenylketonúriu. 

Začínate dieťatko prikrmovať? Inšpirujte sa našimi receptami. 

Na záver… 

  • Sladidlá netreba automaticky považovať za zdraviu škodlivé a obávať sa ich konzumácie. Zdravý jedálniček môže obsahovať aj cukor – avšak v primeranej dávke.
  • Je vítané, ak užívame sladidlá, ktoré organizmu dodávajú nielen cukry, ale aj vitamíny, minerály, prípadne iné prospešné látky. Aj v nich sa však nachádza približne toľko kalórii ako v bielom cukre. Pravdou zostáva, že nielen biely cukor, ale aj ostatné sladidlá by sa mali konzumovať s mierou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

články autora...

Komentáre k článku

  1. ja som zacal pouzivat pri vyrobe sirupov a medov z kvetov len nerafinovany hnedy trstinovy cukor..je drahsi ako biely, ale ma prijemnu figovu az slivkovu farbu chuti a je zdravy…urcite by som ho odporucal radsej ako biely cukor ..do cohokolvek..

  2. 4. mesačnému dieťaťu by som rozhodne žiadny cukor do stravy nepridávala. Ak mu chcete urobiť domácu presnidávku z ovocia, postrúhajte jablko, alebo popučte hrušku a to je všetko. Pridávať deťom sladidlá, ako aj soľ sa do jedného roka neodporúča (niektorí odborníci aj dlhšie.) Deti by mali poznať prirodzenú chuť ovocia a zeleniny, nemali by sme jedlá nijako dochucovať.

  3. Chcem sa spýtať pre 4. mesačné dieťatko sa do ovocných presnidávok hodí ovocný alebo hroznový cukor a v akom množstve na 1 kg čerstvého ovocia? Ďakujem

  4. Dobre napísaný článok. Vyvážene. Aký rozdiel oproti fanatickému Bukovskému zakazujúcemu už aj čaj v automatoch pre školy…

    Len by som niečo doplnil – od čias, keď sa na cukor hľadelo ako na bieleho nepriateľa sa predsa len trochu zmenil názor na neho, dnes sa viac ako na to čím sladiť hľadí na to ako to vybehať…

    Bez toho je čokoľvek nezdravé smile

Pridaj komentár