Čo dávať piť malým deťom

Mária Kopčíková 0

Deti sú ohrozenou skupinou pokiaľ ide o dostatok tekutín, čím sú mladšie, tým sú zraniteľnejšie.

Dojčatá nevedia vyjadriť pocit smädu a staršie deti často v zápale hry pocit smädu potláčajú. Preto je treba dbať na ich pitný režim a deťom stále pitie ponúkať. 

Čo dávať piť malým deťom – bábätkám, lezúňom, veľkým škôlkarom?

Shutterstock

Potrebuje bábätko vodu alebo čaj?

Pokiaľ je vaše bábätko dojčené, počas prvého polroka svojho života nepotrebuje žiadne iné tekutiny, ani vodu, ani čaj – materské mlieko dostatočne uspokojí jeho potreby.

Spolu so zavádzaním tuhej stravy začíname dieťatku ponúkať aj iné tekutiny. Najlepšie, ak ostaneme pri čistej vode alebo nesladenom čaji. Stále však podstatnú časť tekutinového príjmu tvorí materské mlieko.

Ak dieťa nie je dojčené, tiež sa začína s podávaním tekutín v období zavádzania príkrmov. U týchto detí je to však skôr a obvykle iných tekutín prijímajú viacej, než dojčené deti.

»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Ideálna tekutina pre bábätko: mlieko, voda alebo čajík?

Vhodné tekutiny pre bábätko

Ako dieťa rastie, mení svoje denný režim, stáva sa pohyblivejším a akčnejším, mení sa aj potreba množstva prijatých tekutín:

  • u novorodenca sa pohybuje od 60 do 100 ml na kg hmotnosti a deň,
  • u batoľaťa je to 120 ml/kg/deň,
  • 100 ml/kg/deň zhruba potrebuje dieťa v predškolskom veku. 

Rodičia by mali zvoliť vhodné tekutiny a dieťaťu ich pravidelne ponúkať, zoznamovať ho z rôznymi chuťami – ale tými prírodnými.

Môžete napríklad rozpučiť v čistej vode pár kúskov ovocia, alebo urobiť citronádu s mätou, odšťaviť rôzne ovocia či zeleniny (nezabudnite na riedenie vodou).

 

Prečo je čistá voda ideálna

Obchody sú plné nápojov pre deti, džúsikov, špeciálnych granulovaných čajov, porciovaných bylinkových čajov … názory na ich používanie a podávanie malým deťom sú rôzne, no odborná verejnosť čoraz častejšie apeluje na rodičov a odporúča podávať deťom čistú vodu (pokiaľ je jej zdroj v primeranej kvalite).

Vhodnou alternatívou môžu byť aj nesýtené vody z kvalitných prírodných prameňov, prípadne dojčenské vody.

Nápojový lístok detí možno obohatiť o bylinkovétmavé nesladené čaje, ovocné čajevodou riedené zeleninové a ovocné šťavy,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR.

Kupovať deťom balenú vodu?

Pokiaľ žijete v prostredí, kde máte bezpečný zdroj pitnej vody z vodovodu, nie je potrebné deťom podávať špeciálnu balenú vodu. Ak ju naozaj potrebujete používať, napríklad na prípravu tuhej stravy pre dieťa, kontrolujte obsah sodíka v nej. Mal by byť nižší než 200 mg/liter.

Môžu malé deti studené nápoje?

Tekutiny podávajte deťom zhruba v izbovej teplote. V lete sa vyhnite príliš studeným nápojom. Vlažné nápoje prechádzajú telom postupne, a osviežia ho preto omnoho viac.

Ľadové nápoje majú nepriaznivý vplyv na trávenie a môžu vyvolať aj zápal sliznice žalúdka.

Shutterstock

Ovocné šťavy pre deti

Ovocné šťavy – napríklad pomarančový alebo grapefruitový, sú dobrým zdrojom vitamínu C. Ale obsahujú aj prírodný cukor a kyseliny, ktoré môžu spôsobiť vznik zubného kazu.

Deti mladšie ako 6 mesiacov by nemali dostávať takéto nápoje. Po 6. mesiaci života môžu občas dostať džús, ale riedený v pomere 1:10.

Čaje pre deti

Čaje treba vyberať podľa veku – v lekárňach nájdete široký výber. Hovoríme o čajoch sypaných alebo porciovaných, nie granulovaných.

Pozor, granuláty obvykle obsahujú vyše 90% cukru, niekedy len 3% bylinného extraktu…

Ktoré nápoje sú pre deti vhodné a ktoré nie?

Rodičia často riešia túto otázku, čo je či nie je vhodné. Nezriedka sa odvíjajú aj od regionálnych zvyklostí. Pozrime sa, čo hovoria odborníci:

Shutterstock

Kravské mlieko pre deti. Áno alebo nie?

Kravské mlieko neobsahuje dostatok železa a ostatných živín, ktoré potrebuje malé dieťa. Nemalo by sa určite podávať deťom mladším než jeden rok.

Ak sa rozhodnete dávať mlieko vášmu dieťatku, do 2. roku života by to malo byť plnotučné mlieko. Odtučnené mliečne výrobky nie sú vhodné pre deti do 5 rokov, pretože takéto výrobky neobsahujú dostatok kalórií.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Pediatrička Prokopová o nebezpečných omyloch pri mlieku.

Kozie a ovčie mlieko pre deti. Áno alebo nie?

Kozie, ani ovčie mlieko nie sú vhodné pre deti mladšie než jeden rok, kvôli nedostatočnému obsahu železa.

Ryžové nápoje pre deti – áno alebo nie?

Ryžové nápoje by sme nemali podávať deťom do 5. roku života, pretože obsahujú anorganický arzén.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Rastlinné mlieka. Ako si ich vyrobiť doma.

Čo by deti nemali piť

Ochutené mlieka, ovocné nápoje, sladené a bublinkové nápoje nie sú pre malé deti vhodné. Obsahujú priveľa cukru a pri dlhodobom, pravidelnom pití môžu spôsobovať problémy so zubným kazom. U starších detí častá konzumácia sladených nápojov spôsobuje nízky apetít – deti sú presladené a odmietajú prijímať normálne jedlo.

Ak dieťaťu podávate niektorý zo spomenutých nápojov, robte tak v čase jedla, skontrolujte, či je nápoj rozriedený vodou a podávajte ho dieťaťu z pohárika a nie z fľaše. Bublinkové nápoje ničia zubnú sklovinu, nemali by sa dávať batoľatám.

Bylinkové nápoje nie sú vhodné kvôli enormnému množstvu cukru v nich. Bylinkové čaje sypané sa odporúčajú z kontrolovaných zberov – teda buď z toho, čo si vypestujete sami, alebo od overeného obchodníka.

Zelený, biely čaj a káva nie sú vhodné pre detský vek. Môžu znižovať schopnosť detského organizmu vstrebávať železo zo stravy. Pozor treba dať na zelený či biely čaj, aj u starších detí, pretože obsahujú kofeín. Starším deťom môžete podávať čaj Rooibos.

Chinínové nápoje, energetické drinky, ovocné sirupy do nápojového lístka našich detí rozhodne nepatria. Vyjmúc z tejto kategórie ovocné sirupy vlastnej domácej výroby – aj tie zriedka a vo veľmi slabej koncentrácii.

Spracované s použitím: uvzsr.sk, nhs.uk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár