Dusičnany na detskom tanieri

MUDr. Silvia Barteková 2

Dusičnany môžu byť pre kojenca nebezpečné. Sú obsiahnuté v potrave a ňou sa môžu dostať do čreva, kde sa menia na dusitany. Práve tieto nesú to nebezpečenstvo pre malé telíčko.

Dusičnany na tanieri Vášho dieťaťa

Dáme si malú lekciu z biochémie:

Pre dospelých nie sú nebezpečné samotné dusitany ale nitrozamíny, ktoré vznikajú spojením s amínmi.

Dusitany majú schopnosť meniť dvojmocné železo na trojmocné a toto už nie je schopné prenášať kyslík k jednotlivým bunkám.
U dieťaťa následne môžu nastať zmeny v organizme v závislosti od prijatého množstva.

Najľahšie prípady môžu byť bezpríznakové, môže nastať zmodranie, nepokoj, dusenie, nutkanie na vracanie, zrýchlenie činnosti srdca.

Zelenina obsahuje mnoho ochranných látok

Zelenina však okrem dusičnanov obsahuje aj mnoho ochranných látok, ktoré bránia premene dusičnanov na dusitany a nitrozamíny. Sú to hlavne vitamíny – C, E, taníny alebo fenoly (obsiahnuté hlavne v zelenine, ovocí, obilninách, klíčkoch).

Dusičnany v mäsových výrobkoch a vode

Dušičnany však môžeme nájsť i v spracovaných mäsových výrobkoch (podľa normy), aby sa zachovala ich farba a mäkkosť.

Preto nepodávajme deťom do troch rokov salámy, párky, klobásy, tlačenku.

Dusičnany hlavne u nás však môžu byť nebezpečné i v pitnej vode z domácich nekontrolovaných studní, z nedostatnočne izolovaných vodných zdrojov.

Takáto voda nie je vhodná na prípravu dojčenskej stravy.

Foto: Ingimage.com

U detí preto uprednostníme : 

  • zeleninu z vlastných zdrojov, bezpečných, nehnojených, z poobedňajšieho zberu
  • z rýchlenej zeleniny nepripravujeme šťavy pre deti
  • tepelnou úpravou sa dusičnany nezničia
  • najviac dusičnanov sa hromadí v dužine, pri vrchole koreňa, používajme skôr obalovú časť zeleniny
  • pri nesprávne pestovanej zelenine sú najrizikovejšie mrkva, redkvička, špenát, petržlen, kaleráb, šalát, kel, ružičkový kel.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pre deti sa urcite oplati kupovat nezavadne pitie – slovenske vody su vyborne. Samozrejme hovorim o kvalitnych mineralnych vodach, nie o tom, co na niektorych miestach tecie z vodovodu….

  2. Bohuzial, taka je realita – kupovane ovocie a zelenina nie su pre dojcata bezpecne a ako sa dalej uvadza – domace – bezpecne t.j.nehnojene…ale ani z domaceho 100% neviete, aky je obsah dusicnanov….mnohi odbornici preto neradia domacu vyrobu ani sterilizaciu domácih vyziv. Malokto sa zaujíma, ze ovocie a zelenina pre vyrobu detskych vyziv vsak podlieha testom, co vsetko obsahuje, aby mohla byt vobec pouzita….paradoxom ostava, ze castokrat je kupovana výživa viac zatracovana , ako by sa mamicky chceli informovat…a to je dnes prostredníctvom internetu možné kdekolvek. Samotní výrobcovia takisto poskytujú informácie cez svoje web.portali, napr. Ovko – http://www.ovko.sk. Najdete tam mnoho informácii, ktoré zboria o výrobe hned zopár mýtov….

Pridaj komentár