Čo patrí na tanier ročného dieťaťa?

MUDr. Silvia Barteková 0

Zabezpečiť svojmu dieťaťu zdravie – to najcennejšie, čo máme, môžeme len vtedy, ak budeme pripravovať stravu adekvátnu jeho veku a zdravotnému stavu.

Shutterstock

  Strava podávaná deťom do jedného roka by mala byť chuťovo prirodzená, neprisládzaná, nesolená. Nepoužívajte med ani repný cukor, žiadne pochutiny.

  Nedávame deťom oriešky, orechy, mak, kakao, čokoládu, niektorí autori odporúčajú kojeným deťom nepodávať behom prvého roka žiadne výrobky z kravského mlieka

  Denne by spotreba mlieka či materského alebo pokračujúcej formuly mala byť okolo 500-600 ml. Nepodávame tvaroh pre vysoký obsah bielkovín, a tým zvýšenú záťaž obličiek dieťaťa.

  Dôsledne dodržiavajte pitný režim dieťaťa, môžeme podávať nesladený detský čaj, sypaný, vhodné sú čerstvé zeleninové a ovocné šťavy, kojenecké vody, 

  Džúsy podávať skôr výnimočne, aj to nesladené riedené 1:1 kojeneckou vodou, chemicky nekonzervované, vhodnejšie sú ale čerstvé ovocné šťavy.

  Nepodávame syntetické vitamíny , využitie z prírodných zdrojov je kvalitnejšie

Strava v tomto období má byť pestrá, chutná, správne zostavená, hodnotná, ľahko stráviteľná, denne čerstvá, nezohrievaná.

Dieťatku ponúkajme mnoho potravín, ktoré si dokáže zobrať samé, aby sa učilo jesť samostatne (kúsky ovocia, zeleniny).

Prečítajte si aj: 7 fotoreceptov: ako uvariť prvé príkrmy

V druhom polroku života stále zostáva mlieko dôležitou súčasťou jedálnička dieťaťa (denná dávka je 500 – 600 ml). Táto dávka je vhodná až do 2. roka dieťaťa.

Ak používate priemyselne pripravenú stravu, dôsledne sledujte jej zloženie, uprednostnite nesladené, obohatené o jód, zostavené skôr z tuzemského ovocia a zeleniny ako z cudzokrajných.

Na čo pozor

Ak máte u dieťaťa dokázanú alergiu na potraviny dôsledne dojčite najdlhšie ako môžete, zo stravy vylúčte všetky potencionálne alergizujúce potraviny – časté sú skrížené alergie medzi jednotlivými potravinami, trávami:

  čerstvé jahody, ríbezle, citrusy, paradajky, zeler, čokoláda, med, všetky druhy orieškov, huby, ryby, vaječný bielok, potraviny obsahujúce lepok zaraďte do stravy až po roku, u alergikov celé vajíčka podávame až po druhom roku.

 Nepodávajte deťom údeniny (ani párky), sú totiž možným zdrojom dusičnanov a nitrozamínov. Tiež pozor na potraviny na povrchu solené (pletenky, rožky), alebo posypané rôznymi semiačkami. Môže sa stať, že tieto drobné „ochucovadlá“ deti vdýchnu.

 Do jedného roka nedávame deťom jahody, černice, ríbezle, egreše, višne, citrusové plody, kiwi.

Snažme sa podávať našim deťom, a aj sami konzumovať potraviny čo najčerstvejšie.

Prečítajte si aj: Začíname papať: Kedy? Čo? Tabuľky

Výživa po prvých narodeninách

Po jednom roku môže dieťa jesť už rodinnú stravu, ak nie je príliš tučná, sladká a objemná. Môžeme opatrne začať zaraďovať citrusové plody.

Čo to znamená opatrne? Napríklad to, že začneme najskôr v malých dávkach, po lyžičke. Následne počkáme 24 hodín, či sa neobjavia alergické prejavy, a potom dávky zvyšujeme.

Môžeme zaradiť sójové výrobky. Tofu syr je výborným zdroj rastlinných bielkovín, rastlinného tuku, vlákniny, vápnika a železa. Postupne môžeme začať sladiť medom.

Z ovocia môže dieťa konzumovať hrušky, slivky, hrozno, zo zeleniny kel, kapustu – čiže ťažšie stráviteľné a nafukujúce potraviny, ktoré sme v prvom roku nepodávali.

Dieťa už môže konzumovať celé vajíčka. Mak, orechy, kakao, čokoládu, morské ryby zaraďujeme od detskej stravy až k dvom rokom dieťaťa. 

A na záver niečo , čo si sami určite dobre pamätáte z detstva: Pred hlavným jedlom žiadne sladkosti!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (45 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár