ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

22.10.2009verzia pre tlač


Začíname s tuhou stravou

Autor: MUDr. Viera Haľamová & kol.

_banners

Výživa dojčeného dieťaťa vo veku 6 – 12. mesiacov.

Do šiesteho mesiaca najlepšie kryje všetky potreby rýchleho rastu dieťaťa materské mlieko. Jeho tráviaci, nervový, imunitný systém dosiahne však v šiestom mesiaci taký stupeň vývoja, ktorý umožňuje ďalšie osamostatňovanie dieťaťa a postupné pridávanie príkrmov popri dojčení. Navonok sa stupeň zrelosti pre započatie prikrmovania prejavuje tým, že dieťa zmocnelo, vie sedieť (hoci s podporou), dobre pohybuje hlavičkou, vie prehltnúť aj hustejšiu potravu. Obvykle vypije okolo 1 litra materského mlieka, ale ani také množstvo mu už nezabezpečí dodávku potrebného množstva stavebných a ochranných látok. Preto je treba okolo 6. mesiaca začať pridávať príkrmy: najprv polotekuté, postupne prejsť na hustejšie a ku koncu prvého roka prispôsobiť jedálny lístok dojčaťa zmiešanej, zdravej strave rodiny.

Ako postupovať vo výžive dieťaťa v prechodnom období?

Pripravte si do čistej nádobky (misky, hrnčeka) príkrm, ktorý má byť spočiatku polotekutý, až v ďalších týždňoch hustejší. Posaďte si dieťatko na kolená, alebo na špeciálnu detskú stoličku, vzpriamene, s podloženým chrbátika. Čistou malou lyžičkou s umelej hmoty naberte malé množstvo pripraveného príkrmu a priložte mu ho k perám, na špic jazyka. Tak ho najlepšie príjme a prehltne. Niektoré deti sú prekvapené novou chuťou a jedlo vypľujú, vtedy mu ho ponúknite znova. Obvykle trvá viac dní, kým si dieťa zvykne na nové chute a zje dostatočné množstvo príkrmu. Nikdy ho do jedla nenúťte – dokŕmte ho dojčením. Najmä výlučne dojčené deti už v tomto období prejavujú väčšiu aktivitu (čo je však ich prednosťou) a treba počkať, kým si na nový spôsob a chuť jedla privyknú. Začnite s prikrmovaním v deň, keď máte dosť času, trpezlivosti, aby aj tento, zásadne nový spôsob kŕmenia mohol byť pre vás oboch príjemný!

1. Prvý príkrm, ovocno – zeleninový, je najlepšie podávať v čase dopoludňajšieho kŕmenia. Na začiatku sú najvhodnejšie olúpané, zotreté jablká, po pár dňoch s prídavkom zotretej mrkvy. Neskôr sa môžu pridať roztlačené banány, hrušky, broskyne. Nie sú vhodné kyslé druhy ovocia, najmä pomaranče. Príkrm sa nemá prisládzať, veľmi nevhodný je prídavok piškótou alebo keksov. Je možné zriediť ho odstriekaným materským mliekom. Ak zje dieťa okolo 200 g, obvykle už nevyžaduje dojčenie.

2. Druhý príkrm, mäsovo – zeleninový sa podáva obvykle okolo obeda: Rôzna očistená zelenina, zemiak sa uvarí spolu s bielym, chudým mäsom (kuracím, morčacím, jahňacím), všetko sa na hrubo pomelie, prípadne nadrobno pokrája. Polievka sa nesolí, nepridáva sa zápražka, môže sa pridať 1-2 lyžičky rastlinného oleja. Najprv je vhodné podávať tento pokrm vo forme hustej polievky, neskôr ako nadrobno pokrájané mäso (1-2 lyžičky) s prílohou zemiakovej kaše, ryže. Od 7. mesiaca je už potrebné podávať mäso každý deň, lebo je dôležitým zdrojom železa, prípadne ho možno raz do týždňa nahradiť dobre uvareným, pokrájaným vaječným žĺtkom. Vaječný bielok môže vyvolať alergiu, preto nesmie byť súčasťou stravy v prvom roku.

3. Tretí príkrm , obilninové kaše s mliekom, je najlepšie zaradiť ako večerné kŕmenie v ôsmom mesiaci (t.j. s potravinami obsahujúcimi lepok začať po ukončenom 7. mesiaci - pozn. redakcie). Môže to byť detská krupica, vločky s mliekom, ak je možné s odstriekaným materským, prípadne s umelým pokračovacím mliekom. Netreba zabúdať, že obilninové kaše podávané predčasne, pred 8. mesiacom, môžu vyvolať (pre obsah lepku) závažné ochorenia dieťaťa.

S vekom dieťaťa sa postupne zvyšuje objem stravy, ktoré dieťa potrebuje na zasýtenie a naučí sa jesť aj hustejšie jedlá.

V 10-12 mesiacoch už s obľubou berie kúsky jedla do ruky (napríklad chlieb) a učí sa jesť samostatne. Postupne sa prispôsobuje strave rodiny, ktorá však nikdy nemá byť slaná, korenená, presládzaná. Potravinársky priemysel dodáva na trh dosť široký sortiment detskej výživy. Vždy treba skontrolovať zloženia a dátum výroby.

Materské mlieko zostáva aj naďalej dôležitým zdrojom energie a vitamínov (najmä A a C), preto je veľkou výhodou, ak matka môže dojčiť. Vo väčšine prípadov si matka a dieťa osvojili denný režim, ktorý im najviac vyhovuje. Obvykle to býva dojčenie 3-4x denne a raz v noci, ale mnohé deti ho vyžadujú častejšie. Najbežnejší jedálniček v 8-12 mesiaci:

- raňajky – dojčenie

- desiata – ovocno-zeleninový príkrm

- obed – zeleninové polievky, mäso so zemiakmi, zeleninou

- olovrant – dojčenie

- večera – mliečna obilninová kaša

- pred spaním, v noci - dojčenie

(Publikované v príručke „Chcete mať zdravé dieťa“, vydal Slovenský výbor pre Unicef)

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia