Deti na palube lietadla

MikSa / hana 1

Cestovanie lietadlom s deťmi – výhody

Ak sa rozhodujete, či ísť na dovolenku s deťmi lietadlom, tento spôsob dopravy ponúka predovšetkým tri výhody: 

  • na miesto určenia sa dopravíte veľmi rýchlo (čo je pri cestovaní s deťmi azda najdôležitejšie kritérium),
  • bezpečne
  • a pomerne pohodlne.
Lietadlom na dovolenku s deťmi
iStock

Cestovanie lietadlom s deťmi – nevýhody:

Otvorene si však povedzme, že tento spôsob dopravy má aj svoje nevýhody:

  • obmedzené množstvo batožiny a prístup k nej,
  • nemôžete zastaviť kde a kedy chcete,
  • vaše malé dieťa vám bude pravdepodobne sedieť počas cesty na kolenách a nie v autosedačke,
  • máte obmedzený pohyb a priestor,
  • pomerne rýchly presun na miesto vám môže predĺžiť meškanie lietadla, čakanie v letiskovej hale, či na autobusy, ktoré vás odvezú do hotela,
  • časy odletov a príletov nie vždy vyhovujú biorytmu dieťaťa.

Záleží len od vás, aký spôsob transportu uprednostníte.

Rezervovanie leteniek, keď letíte s deťmi

Cestovanie lietadlom s malými deťmi, ako na to.
Shutterstock

Leteckú spoločnosť, s ktorou ste sa rozhodli cestovať, požiadajte o zapísanie dieťaťa do zoznamu cestujúcich a informujte sa, čo všetko je potrebné zariadiť pri cestovaní s dieťaťom.

Väčšina detí najlepšie znáša cestovanie v noci alebo počas popoludňajšieho spánku, preto pri výbere letu prihliadajte na termín a čas.

Všeobecne sa odporúča vybrať si let, ktorý zvyčajne nebýva plne obsadený, aby ste mali väčšiu šancu, že získate voľné sedadlo resp. aj viacej sedadiel pre seba a pre dieťa. V prípade potreby sa pokúste dohodnúť výmenu miest so spolucestujúcimi.

Sedadlá si rezervujte v prednej časti lietadla, aby ste mohli po prílete vystúpiť medzi prvými. Informujte sa, či sú v lietadle sedadlá vyhradené pre matky s deťmi a aké odporúčania dáva letecká spoločnosť pri používanií autosedačiek vhodných do lietadla resp. palubných sedačiek.

 

V lietadle si dajte pozor na…

Na čo dať pozor pri cestovaní lietadlom s deťmi?
Shutterstock

detské uši: deťom pomôžete prekonať tlak v ušiach tak, že im ponúknete fľašku s pitím alebo dudlík, starším deťom žuvačku. Ak má vaše dieťa zápal stredného ucha, odporúčame ho preliečiť ešte pred cestou, inak môže byť pre dieťa zmena výšky veľmi bolestivá. Prečítajte si viac v článku o lietaní s deťmi a ušiach.

roznášanie jedla a deti: ak sedíte v uličke, dajte pozor, aby do dieťaťa nenarazil jedálenský vozík alebo naopak, aby dieťa z neho nepozrážalo jedlo rukami. Predídete tak nebezpečenstvu obarenia.

bezpečnosť v lietadle: nikdy nenechávajte dieťa samé a bez vášho dozoru, ani pri odbavovaní cestovných dokladov, ani keď idete na toaletu. Nenechávajte strážiť dieťa cudzím osobám.

 

Čo vám poradíme pred cestou s deťmi v lietadle?

Odporúčame vám najesť sa pred odletom, nakoľko jesť s dieťaťom na kolenách nie je žiadna slasť a ostať hladný tiež nie. Počas letu si objednajte radšej studenú kuchyňu, napr. bagetu. Spýtajte sa aj na detské menu.

Z nápojov uprednostnite zatváracie plastové fľaše. A propos, zásoba pitia sa vždy zíde, ale dajte si pozor na bezpečnostné limity, ktoré platia pre tekutiny na palube (dočítate sa ďalej).

Nezabudnite ísť aj na toaletu, hlavne ak vám dieťa počas letu bude sedieť na kolenách.

Výmenu plienok uskutočnite radšej tesne pred nástupom do lietadla. Inak budete konfrontovaní s problémom, kde dieťa prebaliť, ak nie je k dispozícii prebaľovací pult.

Zároveň sa tak vyhnete znepríjemneniu vzduchu v obmedzenom priestore lietadla. Inak vám ostane vám len záchod, resp. umyvárka, a tam to s miestom nie je veľmi rozšafné.

Pokiaľ sa dá, do lietadla nastupujte s deťmi medzi poslednými, ušetríte si tak pridlhé sedenie v lietadle pred odletom. Ak máte možnosť, rezervujte si miesta špeciálne určené pre deti, väčšinou sú v prednej časti lietadla. Ak budete mať dieťa na kolenách, upozornite cestujúceho pred vami, aby si „zrazu nesklopil sedadlo“

Cestovanie s deťmi v lietadle vyžaduje nielen vašu ohľaduplnosť voči ostatným, ale aj pochopenie zo strany spolucestujúcich. Nerobte si z letu traumu.

Do lietadla s kočíkom?

V prípade bratislavského letiska si môže cestujúci zobrať skladací kočík až k lietadlu, kde je umiestnený do samostatného nákladového priestoru, aby nedošlo k jeho poškodeniu. Registrácia kočíka je nutná už pri kúpe letenky, pričom dopravcovia jeho hmotnosť obvykle nezapočítavajú do hmotnostného limitu zapísanej batožiny.

Pri cestovaní s dieťaťom v lietadle je obzvlášť dôležitým spoločníkom príručná batožina. Prečítajte si pokračovanie článku: S deťmi lietadlom. Ako sa zbaliť?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. po dnešnom „zážitku“ s 2 deťmi vo veku cca 1 rok a 3 roky hovorím – preboha – NIE! lietaniu s takými malými deťmi – zjavne rodičia nezvládali výchovu a starostlivosť o ne, a keďže väčšina cestujúcich vstávala na let o 2,30 ráno tak o zábavu malo postarané minimálne 100 ľudí v lietadle – štvornožkovali, revali – myslím tým extrémny hluk – vykrikovanie, nie plač(to by bolo ešte dobré), behali po celom lietadle, a vrchol všetkého bol, keď cca ročný chlapec začal hrýzť sedadlá….

    úprimne – do dnešného rána som bola presvedčená že malé deti milujem – zrejme prehodnotím svoj postoj, aj ke´d chybu robili rodičia, a špeciálne otec ktorý tam bol viacmenej „do počtu“ a o deti sa staral minimálne.

Pridaj komentár