A je to tu zas… nádcha!

Mária Kohutiarová 4

Povedala som si znechutene po tom, čo sa náš drobec zrazu zjavil so sviečkou pod nosom. Bez nej sme vydržali asi dva dni – nakoniec, počasie a chlad nám zdarne pomohli.

Čo teraz s tým, keď sa mi nežiada testovať x-tý výrobok z lekárne, nieto ešte ísť k doktorke? A tak som na fóre pátrala po babských receptoch na to, ako sa toho sopľa zbaviť.

iStock

Zvonka

A tak som objavila niečo, o čom som nemala tušenia – že cibuľové vrecúško. Trošku som sa divila, ale ono to fakt funguje! Čo na to treba?

Plátenné vrecúško, do ktorého sa naloží najemno nakrájaná, trošku aj popučená cibuľka – a zavesí sa to na noc (alebo počas spánku cez deň) ku hlave dieťatka. Cibuľové výpary uvoľnia dýchacie cesty, čo je zdurené, odpuchne a dieťa lepšie dýcha.

Na zelené sople vraj skvele zaberajú cibuľové ponožky, ktoré sa robia tak isto, ako vrecko, len sa to ešte nahreje, priloží ku chodidlu, ktoré musí zostať stále teplé – čiže vyskúšate navliecť na tie nohy všetky ponožky v dosahu.

Výborný je parný hrniec, ale ak ho nemáte, určite pomôže aj varenie vody s morskou soľou v kuchyni, kde sa nenápadne zabávajte čo najdlhšie. Na naparovanie odporúčajú skúsené maminy aj eukalyptový olej nakvapkaný do aromalampy.

Vynikajúco zaberie aj parný kúpeľ – teda dať dieťa do takej teplej vody, koľko znesie a nasypať tam morskú soľ. Niekto odporúča takýto kúpeľ len na predkolenie vo vedre – v každom prípade, výsledky sú viac než dobré.

Zo skúseností mám je vynikajúci aj tymiánový kúpeľ – uvoľní hlieny, mierni kašeľ, dezinfikuje. Ak sa následne použije tymiánový gel a zabalí sa dieťa do tepla – vyhráte.

Na doplnenie vitamínov je výborný Vitamín C 1000 od Jamieson, kedy treba tabletku rozpučiť, rozrobiť v troške vody, rozdeliť na tri časti a dať dieťaťu na trikrát za deň.

Prečítajte si tiež: Babské recepty pri kašli, chrípke a prechladnutí

 

Zvnútra

Odporúčané sú aj výplachy nošteka materským mliekom. Do klasickej slepačej či kuracej polievky je treba dať viac cibule, ako zvyčajne. Skúste ju dať drobcovi ešte horúcu pod nos a nechať ho nadýchať sa výparov z čerstvého vývaru. Aj jesť ho treba čo najteplejší. Pokiaľ to váš drobec zvládne, ponúknuť nátierky s chrenom či cesnakom na chlebíku.

Predsa len z lekárne?

Pre tých, ktorým to nedá, odporúčame použiť detské olejové kvapky Atok . Ak razíte rovnako ako ja teóriu čisto prírodných produktov, vyskúšala som na odporučenie kamarátky vynikajúci tymiánový gel z Justu – a nedám dopustiť. Stačí trošku a v ranom štádiu zastaví sople aj kašle.

iStock

 

Dobré rady

  • Pred odsávaním soplíkov nastriekajte drobcovi do nošteka trošku Vincentky. Tento krok má zabrániť zničeniu sliznice v nose tým, že ju zvlhčí.
  • Vetrať, vetrať, vetrať! Spať pri nižších teplotách, príliš teplý a suchý vzduch našej nosnej sliznici, a detskej už vôbec, neprospieva.
  • Dať dieťa spať na vyvýšenú podložku – nám sa napríklad osvedčil vankúš na dojčenie, ktorý je dosť veľký a dosť ohybný…
  • Čelo má ostať stále v teple – to znamená nezabúdať na čiapku či čelenku.
  • Smrkať či odsávať noštek treba jemne, aby sa infekcia nedostala ďalej do dutín a uší.
  • Rovnako treba často a veľa piť – ideálne sú bylinkové čaje, z nich najlepšia v prípade prechladnutia a nádchy je lipa, dobrá myseľ, materina dúška, prvosienka, skorocel, mäta. Všetky môžu bežne aj malé deti, sú neškodné a nemajú vedľajšie účinky.
  • Pozor však, med, hoci je veľmi liečivý, nie je rozhodne pre deti do jedného roku, ideálne až do troch, vhodný kvôli možným alergickým reakciám a množstvu cukru.
  • Nos a jeho okolie treba pravidelne ošetrovať a natierať jemným krémom. Začervenaná a podráždená pokožka deti hnevá a často dochádza potom k dlhodobému odmietaniu akéhokoľvek dotyku na tvári ako obrany pred utieraním soplíkov… niekedy je problém aj s jedlom… pre štípajúcu kožu okolo úst a nosa.
  • Dôležité je teplo po akejkoľvek kúre – ale pokiaľ nemáte teplotu na teplomeri a počasie je znesiteľné a príjemné, nosu veľmi prospeje aspoň malá prechádzka po čerstvom vzduchu, čo je pre dýchacie cesty hotový balzam po suchom vzduchu paneláku či domu.

Nech už vyskúšate čokoľvek, dúfame, že zaberie!

Prečítajte si tiež: Ako na bolesti uší bez liekov

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. od styroch rokov sme nasmu malemu zacali davat do aromalampy respiracnu zmes od bio-bachovky a ta mu ulavi vzdy tak do styroch dni najneskor a mlady je fit aj bez liekov a chemie

  2. O cibuľovom vrecúšku som tiež počula len neviem u ako starého dieťatka sa dá použiť. Náš malý drobec má soplíky skoro stále, takže veľa vetráme, kúpili sme mu do postieľky klinový vankúš, aby mal vyvýšenú hlavičku, soplíky odsávame a niekoľkokrát denne striekame do nosíka Physiomer Baby – s touto morskou vodou som asi najviac spokojná. Keďže je ešte malý a navyše trpí atopickým ekzémom, o horúcich kúpeľoch nemože byť ani reči. Takže len vydržať, vraj nám z toho vyrastie, keď sa mu upevní imunita

  3. Pri častých nádchach pomáha doslova ako zázrak prípravok Vyvanutie dračej jaskyne od feelgood.sk zwinker náhodou som ho objavila asi pred pol rokom

Pridaj komentár