Ako (ne)zabaviť dieťa

Sjuzi 3

Ako zabaviť rodičov malých detí je jasné. Hlavným zdrojom našej zábavy je kaziť zábavu tým krpatým stvoreniam so samovražednými sklonmi.

Usilovne i škodoradostne im skáčeme do tých ich zmysluplných, intelekt i motoriku rozvíjajúcich aktivít… A večer si v diáriku spokojne odfajkneme ďalší deň bez výraznejšej ujmy na zdraví. Takí sme my, rodičia, suchári. Chvalabohu.

Darmo sa jeden snaží

A tie naše decká hádžu kukuče a prosíkajú – „Mami, mami, ja už nechcem fišerprájs! A akože sorry, že montessori…“ Darmo sa jeden snaží, usilovne a cielene zapratáva byt čačkami hračkami…

Dieťa vie, že pravý život je o inom – o žalúziách, kábloch, dverách, odpadkoch… No skrátka, nebudem to už naťahovať, prinášam zoznam niekoľkých našich najobľúbenejších aktivít. Nech sa páči, inšpirujte sa:

 

Miluj žalúziu svoju

Level 1: Cieľom aktivity je testovať odolnosť interiérových žalúzií. Dieťa usilovne chytá žalúzie a kmáše nimi do všetkých svetových strán. Prehnutá žalúzia – 5 bodov. Výrazne pokrčená žalúzia – 10 bodov. Zlomená žalúzia – 15 bodov.

Level 2: Rodič vyhrnie žalúzie a upriami pozornosť dieťaťa na ich postranné nylonové lanká. Úlohou dieťaťa je v čo najkratšom čase lanko vytrhnúť. Body sa udeľujú podľa počtu sekúnd, pokiaľ dieťa lanko nevytrhne do 10 sekúnd, vypadáva z hry.

 

Kábel je ďábel

Level 1: Dieťa uchopuje do rúk káble a pokúša sa do nich zamotať. Cieľom je omotať si kábel aspoň tri krát okolo krku.

Level 2: Kábel zapojíme do elektrickej siete. Úlohou dieťaťa je prehrýzť ho a uhádnuť, koľko voltov ním prúdi.


Skrinka, vyhádž sa!

Dieťaťu ukážeme, ktorých skriniek sa nemá dotýkať. Jeho úlohou je potom tieto skrinky otvoriť a vyhádzať ich obsah na podlahu. Pokiaľ nejaká vec v skrinke zostane, dieťa sa musí vrátiť na začiatok hry.

Vyhádzanie vypratej a ožehlenej bielizne usporiadanej v komínkoch – 10 bodov. Zhodenie a rozbitie kompótu či zaváraných uhoriek – 20 bodov. Bonus v podobe infarktu rodiča – 50 bodov.

 

Vrchnáčik, hop!

Dieťaťu neposkytneme žiadny vrchnák, gombík, gaštan, kamienok, koliesko auta, korálik, kúsok drievka, zasušené zbytky jedla pod stolom, nič. Nájde si ich samo. Jeho cieľom je potom prehltnúť daný predmet skôr, ako ho stihne rodič z úst vydolovať. Hra pokračuje, až kým rodič nie je nútený použiť Heimlichov manéver.

 

Päť prštekov na ruke

Jednoduché, efektívne, nadčasové. Poslúžia nám dvere, dvierka na skrinkách a šuplíky rôzneho druhu. Cieľom aktivity je otestovať prah bolesti dieťaťa a učiť ho spoznávať farby ako modrá a fialová.

Dieťa otvára a zatvára dvere až do okamihu, kedy si privrie čo najvyšší počet prstov na  ruke. Každý prst je za 5 bodov, modré alebo fialové sú za 10. Plač trvajúci viac ako 20 minút – plus 20 bodov. Hra končí odpuchnutím prstov.

 

WC, prestri sa.

Veľmi vďačná a obľúbená aktivita. Ponecháme otvorené dvere na toaletu, čím dieťaťu umožníme prístup k záchodovej mise, skrinke so saponátmi, toaletnému papieru a WC kefe . Dieťa striedavo roluje toaletný papier, ochutnáva saponáty, pokúša sa skočiť hlavičku do záchoda a umýva si zuby s WC kefou, prípadne ju používa na skrotenie svojej divokej hrivy na hlave. Hra končí výplachom žalúdka.

 

Stairway to heaven

Dieťa necháme bez istenia chodiť po schodoch hore, dolu, hore, dolu. Za každý zdolaný schod má plus 1 bod. Mramorové a kameninové schody sú za 2 body. Rozbité čelo – plus 10 bodov. Pokiaľ nemáme k dispozícii schodisko, môžeme použiť obývačkovú zostavu, skrinky v detskej izbe, knižnicu, konferenčný stolík a podobne.

 

Prievan v peňaženke stále mám

Necháme peňaženku položenú v dosahu dieťaťa. Dieťa si najskôr cvičí jemnú motoriku otváraním cvočkov, zipsov, prehrabávaním sa v priehradkach. Potom je jeho úlohou papierové bankovky roztrhať a s pomocou rodičov vytvoriť koláž, prípade sa zahrať puzzle. Pre mince platia rovnaké pravidlá ako v hre Vrchnáčik, hop!

 

Čože je v tom košíčku?

Vynikajúca aktivita na rozvoj zmyslov ako hmat, zrak, čuch, chuť. Potrebujeme smetný kôš plný odpadkov. Najvhodnejší je bio-odpad, zbytky jedál, šupy zo zemiakov, zeleniny, ovocia, plesnivý chlieb atď.

Kôš umiestnime v dosahu dieťaťa a trpezlivo vyčkávame. Úlohou dieťaťa je zistiť, kde sa kôš nachádza, vysypať jeho obsah na podlahu a prostredníctvom zmyslov pohľadať medzi odpadkami vec, ktorá je:
a) najvoňavejšia (čuch)
b) najchutnejšia (chuť)
c) najostrejšia (hmat)

Kritéria možno meniť či dopĺňať – napr. najplesnivejšia, najskysnutejšia,…
Nevyvetrateľný zápach v miestnosti – 10 bodov. Výplach žalúdka – 20 bodov. Pohotovosť – chirurgia – 30 bodov.

 

Pápá

Aktivita zvyšujúca hladinu adrenalínu v krvi. Vyjdite pred bránu domu a dve sekundy venujte pozornosť niečomu inému. Môžete napríklad skontrolovať poštovú schránku, pozdraviť kamarátku, ktorá ide okolo a pod. Dieťa aj s vecami nechajte na tieto dve sekundy dnu. Za tento čas musí ono stihnúť zabuchnúť bránu a vymknúť vás. Následne súperíte, kto sa skôr rozplače.

Navrhované aktivity sú vhodné predovšetkým pre deti vo veku 6 – 18 mesiacov, výnimočne skôr,… a pomerne často aj neskôr. Verím, že som vás dostatočne inšpirovala a zažijete so svojimi milými ratolesťami mnoho prekrásnych, a najmä zábavných, chvíľ. (Prežitiu zdar!)

Prečítajte si tiež: Ideálny deň matky dvojročného dieťaťa

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (37 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Výborne napísané, ako z môjho života smile Ešte možno doplniť kreslenie po stenách, sedačke a ocikanie satelitu, prípadne inej elektroniky, z čoho chytá infarkt aj tatina, nie len maminu Mr. Green

Pridaj komentár