Darujem vám ovčie kiahne, zn: ohľady bokom.

mama Mirka 11

Moja karma je jasná: ovčie kiahne.

Vlečie sa to so mnou od detstva, keď som sa ako malé decko tešila, že môžem ísť konečne von sama, bez svojho prívesku.

Bez mladšej sestry, ktorá sa doma trápila s miliardou vysypaných bodiek, počnúc očným viečkom až po prsty na nohách.

Empatia v piatich rokoch života nebola u mňa moc rozvinutá – užívala som si slobodný pobyt na čerstvom vzduchu bez nej. A bez kiahní.

Mala som síce zarovno s ňou nejakú teplotu, ale bodku mama neobjavila žiadnu. Odprisahala by to.

Neviem dnes, či som milú varicelu prekonala alebo nie. Nedostala som kiahne ani pri druhej várke, keď sa objavili v našej rodine o pár rokov neskôr. Vytrápili môj ďalší prívesok, najmladšiu sestru.

Pamätám si, ako si u nás podávali kľučky samé detské návštevy, sesternice, bratranci až do tretieho-štvrtého kolena. Pozývali sa k nám na párty s kiahňami, lebo im to prišlo ako dobrý nápad, skvelá akcia, výhodný nákup.

„Dostaneš teraz a zbytok života máš vystarané.“ Zadarilo sa. Všetky deti si od nás odniesli kiahne, len na mňa sa neuľútostila ani jedna malá sviňa. Karma…

Tehotenstvo a kiahne: zlá kombinácia

Na kiahne som si potom roky nespomenula, prečo aj.

Pripomenuli sa mi samé od seba, celkom nevhod, keď sa susedka (dospelá!) vysypala tesne po našej návšteve.

A ja na začiatku tehotenstva… skoro som zošalela.

Človek s varicelou môže byť infekčný ešte pred tým, ako sa objavia prvé príznaky na koži, niekde sa uvádzajú aj dva dni pred výsevom. Načisto som prepadla panike. Celé tri týždne som poriadne oka nezažmúrila. Nekonečná inkubačná doba. Ako si z hlavy vymazať štatistiky o tých 90 % úspešnosti nakazenia?

Bolo to jedno z najhorších období v mojom živote. Našťastie karma sa nepotvrdila, nedostala som ich. Možno sa na ne konečne predsa len ulakomím teraz… a nevyhnem sa im.

Znova sme na čakačke,

v pomaly odsýpajúcej inkubačnej dobe, tentokrát celá rodinka. Nie, na žiadnej párty s kiahňami sme neboli, párty prišla za nami. Na varicelu mi zamiesila kamoška so synom. Kým sa naše deťúrence spolu hrali a my popíjali kávičku, mimochodom prehodila, že majú práve v škôlke kiahňovú epidémiu. Tón nezainteresovaný, ako keby rozprávala o „neškodných“ zelených soplíkoch: „Veď sme to mali všetci ako deti, odbijeme si to a aspoň budeme mať pokoj.“

„Alebo sa môžeme tešiť na pásový opar,“ hovorím na to, poučená neskorším vývojom u mojich dvoch príveskov, mladších sestier. Vírusu sa totiž nikdy z tela nezbavíme, ostane v nás pekne driemať, kým nepríde k nejakému stresu alebo oslabenej imunite. Vtedy sa preberie z mrákot. A bolí…

Samozrejme, kamarátka moju nepríjemnú reakciu nečakala. Nie každý má taký ležérny prístup k infekčnej chorobe. Čo ak by som bola práve teraz tehotná? Čo ak by malo moje dieťa práve teraz problém s imunitou? A vôbec – aj na párty s kiahňami sa treba pripraviť. Rozhodnúť sa, či do toho chcem alebo môžem ísť.

Načo pokúšať osud?

Chlapčekovi vyrašili kiahne dva dni po návšteve u nás.

To už bol medzitým u babky, prázdniny sa mu predčasne skončili.

Pekne ho naložili na vlak a hybaj do domácej opatery.

Koľko ľudí sa s ním dostalo do kontaktu, kým prišiel domov, na izolačku?

Koľkým doprial trochu svojej detskej choroby, skoro neškodnej, až na „neškodný“ zápal pľúc, ktorý môže skomplikovať ochorenie, keď sa pridruží?

Nehovoriac o tom, aké nebezpečenstvo znamená „obyčajná“ varicella pre nenarodené dieťa (potrat, fetálny varicelový syndróm).

Naozaj je to len o nepríjemných svrbivých vyrážkach, ktoré treba nejako prežiť, najlepšie v detstve a sme za vodou? Musí to byť jedna z tých povinných jázd, ktoré treba vychytať v škôlkarskom veku, tak ako zelené sople a chrípku?

Týmto všedným „neškodnostiam“ svoje dieťa nasilu vystaviť nechcem. Ak majú naši západní susedia povinné očkovanie ešte aj proti „obyčajným“ kiahňam, asi vedia prečo. Priznám sa, rozmýšľam nad touto možnosťou – ak prežijeme inkubačnú dobu bez ujmy.

Desí ma totiž, že nemusíte kiahne, ani iné infekčné choroby vyhľadávať náročky, organizovať párty, pokúšať osud. On si vás cez niekoho bezohľadného nájde aj sám, keď budete najviac bezbranný. Karma nepustí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (22 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mirka, este mi napadla jedna vec – to ci, si prekonala varicellu sa da zistit jednoduchym vysetrenim z krvi na ktoromkolvek infekcnom oddeleni – pre pokoj v dusi zwinker

  2. Na jednej strane je naozaj bezohladne vystavovat druhych ludi infekcnej chorobe, ak o to nemaju zaujem. Na druhej strane, co sa tyka ockovania – v USA uz 20 rokov vo velkom ockuju male deti snad aj proti zlomenym noham (farma loby tam ma silne postavenie) a vsetci sa tam teraz cuduju, ze im rapidne narasta pocet autistickych deti, pocet deti s cukrovkou a hyperaktivnych deti, pripadne deti s poruchami koncentracie. Naopak vlastna imunita tychto deti je uplne mizerna, lebo absolutne nedostanu sancu si ju vytvorit same. Ja osobne by som si toto za vzor urcite nebrala.

    1. „…a vsetci sa tam teraz cuduju, ze im rapidne narasta pocet autistickych deti, pocet deti s cukrovkou..“
      Cukrovka je široký pojem, v USA hlavne prudko narasta počet detí s cukrovkou II typu, krorá nema nič spoločné s očkovaním, skor obezitou a nezdravým životným štýlom už za detstva…
      Čo sa týka prvého typu cukrovky /DMI / ktorý je oveľa zriedkavejší, ten síce súvisí s autoimunitou , ale kauzalna súvislosť s očkovaním nebola preukázaná.

  3. moj nazor je taky, ze svoje dieta cielene asi kiahnam nevystavim (myslim tym cielenu navstevu choreho, lebo ozaj nemusim tusit, ze ma kvoli niecomu inemu oslabenu imunitu), ale zase sa nezblaznim, ked ich dovlecie domov, no tak sa s nimi popasujeme. Je to detska choroba, ak ju prekona, ma dozivotnu imunitu (obnovovanu a posilnovanu kazdym dalsim stretnutim s kiahnami, to plati aj pre spominany pasovy opar). Ockovanie v ziadnom pripade (nie je take bezpecne ani take ucinne ako sa to snazia prezentovat jeho vyrobcovia, odmietli sme aj to „povinne“ – ukamenujte ma prosim az po doslednom studiu problematiky ) Big Grins

  4. mne zaočkovali malú proti kiahňam zarovno s MMR – v Nemecku. neviem, či je to povinné, nepýtali sa ma. sestra žije v Rakúsku, tak povinné kiahne nie sú. Okrem povinných očkovaní ale odporucila doktorka sestre zaočkovať proti kiahňam, lebo to nie je kozne ochorenie ale neurologické a pretože vidí, že choroba má každým rokom ťazsí priebeh a u zaockovanych detí vidí pozitivne výsledky. Sestra teda dala deti očkovať.

  5. milá Irenka, bábkoherečka,

    ak u decka prepukli kiahne, ako píše táto mamička, a niekto takéto decko posadí do vlaku, autobusu, lietadla či inej hromadnej dopravy, je to naozaj bezohľadné. Čo chudák prenášač vírusu netuší? Že sú kiahne vysoko infekčné? Prečo sa asi tak izolujú chorí ľudia s touto chorobou? Žeby kvôli tomu, aby epidémie nevznikali?

    Po chudákovi prenášovi vírusu sa predsa nechce až tak veľa. Je práveže fér, keď už prídem do kontaktu s niekým, kto má kiahne alebo viem, že moje dieťa je v škôlke, kde práve je epidémia kiahní a je tu možnosť, že ich dostane aj ono, aby som na túto skutočnosť vopred upozornil toho, koho chcem navštíviť.

    Alebo mi chceš povedať, že s kľudom sandokana dokvitneš na návštevu k svojej tehotnej kamarátke aj so svojimi deťmi, keď je šanca, že môžu v dohľadnej dobe chytiť kiahne, lebo ich už má pol škôlky? Fakt by si si toto zobrala na tričko?

    Ako vravíš: poďme na to! Tlieskam ti a gratulujem.

    1. Samozrejme, ako s kazdou chorobou, pokial clovek vie, ze je infekcny, chory, nepohrnie sa k niekomu na navstevu, a uz vobec nie s kiahnami ku tehotnej. (A mozem potvrdit, ze som to sama zazila, ze ked mal niekto z rodiny kiahne, dopredu to oznamil zvysku rodiny pred akymkolvek rodinnym stretnutim. Taka normalna ohladuplnost podla mna). Nemyslim si, ze toto treba vacsine ludom vysvetlovat.
      Co sa tyka vakcin, po prekonani kiahni ma clovek dozivotnu imunitu. Zaroven je unho mensia sanca neskorsieho „schytania“ pasoveho oparu. S vakcinou je to presne opacne. Imunita je len docasna a nie na takej urovni ako prirodzena. Cize nie len ze vas vlastne nechrani pred kiahnami, ale je aj dost velka sanca, ze po nej v buducnosti mozete schytat pasovy opar. Navyse je to ziva vakcina, to znamena, ze cerstvo zaockovany clovek moze virus prenasat. Staci pozriet do USA, maju tam pandemie (nie len kiahni) a pritom drviva vacsina deti je zaockovana. O vedlajsich ucinkoch ockovania asi ani netreba…

  6. Ze by autorka bola marketingova manazerka nemenovanej firmy, ktora sa snazi lobovat na Slovensku za povinne ockovanie proti kiahnam?

     

    Nech menuje co len jednu zapadnu krajinu, kde je ockovanie proti kiahnam povinne. Lebo ja nepoznam ani jednu!

    1. Presne tak. (Joj co som sa ja uz clankov nevinne sa tvariacich tohoto typu nacitala.) V zapadnych krajinach ockovanie nie je povinne. A pouzijem slova autorky – asi vedia PRECO! 😉

      1. Drahe spoluobcianky, nemam nic proti tomu ak chcete zit zivot lesoziezok z pred par storoci, ak nedate svoje deti ockovat kludne zite niekde v lese a nechoddte s detmi do skolok obch. centier a skoly, ak ale chcete uzivat civilzacny zivot akceptujete to, co to prinasa, aby mohol existovat a nezmenil sa na nocnu moru a prave ockovania su jednou z podmieok existencie civilizacie. Netvrdim ze ovcie kiahne su to najhorsie ochorenie na svete, ale princip je rovnaky, a ano ockovanie je bezpecne, bezpecnejsie ako kiahne samotne a ak bude na svete viac ludi ako vy, bude takmer 100% sanca ze ich Vase dieta dostane teda aj vacsia sanca komplikacii ci smrti Vaseho dietata, thats all.

  7. Si normalne naštvana, ze? Označujes “ prenasaca virusu“ za bezohladneho. Ale ved on to chudak netusi, nemá to na pláne …

    Očkovanie. Super. Ale to sa potom dajme ockovat aj proti zlomenej nohe, lebo inak deti nepustime na lyze.

    Dajme sa zaockovat proti stresu, inak deti nepsutajme do skoly. A tobôž neskôr do práce. Zaočkujme sa proti autohavárii, akné, proti manželovi, aby nás nepodvádzal, proti Ficovi, aby nevládol tomuto národu ako jediný mocipán…

    Poďme na to.

Pridaj komentár