ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

12.09.2014verzia pre tlač


Materská na Slovensku: najprv hojno, potom...

Autor: Takakika

So Švajčiarkou Karin som sa spoznala krátko po narodení môjho druhého syna. U mňa to bol typický „reťazový pôrod,“ z rodičovskej dovolenky rovno na druhú materskú.

Karin, s počtom detí 3, mala v tom istom čase neplatené voľno, o ktoré požiadala, keď sa jej po 16 týždňoch skončila oficiálna materská dovolenka. Žiadny švajčiarsky socík.

Švajčiarske reálie

Keďže Karin pracuje ako učiteľka v škôlke, dohodla sa so šéfom, že sa vráti do zamestnania až začiatkom školského roka, tesne pred prvými narodeninami jej tretieho dieťaťa.

„Mám šťastie na dobrého šéfa, že mi to dovolil. U nás nebýva zvykom ostať toľko doma,“ vysvetľovala mi švajčiarske pomery a svoje vnútorné pohnútky, prečo sa takto rozhodla: „Chcela som využiť ešte tento čas, kým pôjde najstaršia dcéra do povinnej predškolskej prípravy, aby sme si užili, že budeme všetci spolu, čo najviac vonku, v prírode.“

Po neplatenej materskej sa teda Karin vrátila do práce. V jej prípade to znamená, že trikrát do týždňa pracuje 4 hodiny. Zvyšok času trávi so svojou rodinou. Poznáte vo svojom okolí mamu, ktorá má takýto pracovný čas? Predpokladám, že nie. Ako bežné sú v našich slovenských pomeroch polovičné alebo skrátené úväzky? Alebo práca z domu? Žeby ešte väčší luxus ako trojročná materská?

Slovenské istoty

Na Slovensku môžeme „dovolenkovať,“ kým nesfúkne tri sviečky na torte posledné dieťa v poradí, lebo veď reťazové pôrody. Byť doma toľko rokov je pre niekoho luxus, pre niekoho istota. Nemusí nič riešiť, to všetko príde až potom, po tretích narodeninách. Také malé podovolenkové precitnutie. Naspäť do zamestnania.

Hádam aj po toľkých rokoch existuje ešte pracovné miesto, z ktorého sme odchádzali na materskú, alebo aspoň firma ako taká. V ideálnom prípade nás čaká 8-hodinový pracovný čas. Ak nie, vyplazený jazyk až po kolená, keď budeme utekať po dieťa do škôlky, kde do večerných hodín buduje imunitu a nadobúda sociálne zručnosti. Aby sme hneď v úvode neprišli o rádoby zákonom garantovanú pracovnú pozíciu, musíme tiež odprisahať, že s OČR-kami nebude problém, máme na to babky, tetky, tatinkov...

Nároky sme si už vyčerpali

Je to celkom drsný skok, šoková terapia. Z toho hojna času, ktorý sme pre rodinu mali, ostane zrazu hodina, či dve pred ukladaním na spánok, a do toho zlomku sa nedá narvať všetko, čo by sme chceli stihnúť. Rozmaznala nás tá niekoľkoročná dovolenka, no na švajčiarsky socík 3x do týždňa 4 hodiny sa nechytáme.

Iba štyri mesiace platenej materskej nie sú nič moc, hoci v plnej výške platu. Na druhej strane, o čo je nám na Slovensku lepšie, keď máme možnosť byť doma 34 týždňov s priemernou materskou 440 eur? A potom rodičovský príspevok, asi 200 eur mesačne, čo je životné minimum jednej dospelej osoby.

Ženy, ktoré sa rozhodnú popri materskej privyrobiť si niečo navyše a zároveň nestratiť niečo z pracovných návykov, dostávajú "výraznú" morálnu podporu. Z času na čas objaví nejaká Viera, nomen omen, ktorá v dobrej viere bude presviedčať národ, že takejto matke treba rodičovský príspevok zobrať, lebo pracovať popri dieťati sa nedá a nemá.

Rozprávka o ústretovom zamestnávateľovi

Ale nevešajme hlavy, ešte vždy si môžeme po luxusnej rodičovskej dovolenke nájsť zamestnávateľa ústretového rodine. Možno aj toho vášho ocení Ministerstvo práce za firemné jasličky, firemné škôlky či detský kútik, v ktorom môže byť vaše dieťa od 14 do 19 s opaterou s pedagogickým vzdelaním.

A hoci budeme v robote do zotmenia, ešte vždy nám zostane času na prečítanie obľúbenej knižky na dobrú noc, napríklad o materskej dovolenke. Malo si 3 rôčky, dieťatko moje, zazvonil zvonec a rozprávky bol koniec.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 34 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia