inzercia

06.12.2005verzia pre tlač


Mikuláš, Vianoce, spoločnosť s ručením obmedzeným

Autor: Ahoj, tu je Lexi!

Uf, to mi odľahlo.

Dnes v noci k nám opäť prišiel Mikuláš so svojím vrecom plným sladkostí pre dobré deti. Krpček neprišiel o svoj sen a ja o svoje nervy. Už celé týždne sa totiž jeho dobré sestry chystajú prezradiť mu krutú pravdu o tom, kto v skutočnosti nadeľuje sladkosti do čižmičky a darčeky pod vianočný stromček. Ja sa ich snažím presvedčiť, aby sa zľutovali a ešte aspoň rok nechali malého brata snívať blažený sen o zázračných bytostiach a ich daroch.

Tento rok nám to teda zatiaľ vyšlo a ja som si uľahčene vydýchla – Mikuláš aj Ježiško sú totiž v hektickom predvianočnom čase mojimi účinnými výchovnými poradcami a iba ich autorita zabezpečí, že Krpček ide bez odvrávania spať, zúbky si umýva nielen zľava doprava, ale aj zhora nadol a celkovo sa snaží správať poslušne, ba až vzorne.

S Mikulášom a jeho tajomným poslaním mám však z roka na rok väčšie a väčšie starosti. Nejde iba o to, že na nás vyskakuje z televíznych reklám a výkladov obchodov už hádam od konca októbra. To by som ešte zvládla – počnúc novembrom nakupujem už takmer výhradne potraviny v našom malom obchode na rohu ulice a televízor zapínam až potom, čo deťom prečítam rozprávku a uložia sa spať.

Najväčšie starosti mi robia Mikuláši, ktorí sa z marketingových dôvodov vyroja osobne už niekoľko dní pred oficiálnym dátumom a rozdajú deťom toľko sladkostí a zážitkov, že im ten domáci nočný tajomný muž, ktorý sa prikradne za okno piateho decembra, keď už dobré deti dávno spia lebo ich unavilo leštenie čižmičiek, môže v nádielke sotva konkurovať.

Akční Mikuláši sa šplhajú po strechách ako Cliffhanger na dôchodku, sprevádzaní čertami, ktorí na dôkaz vážnosti svojho džobu hrozia deťom, že si ich priamo odnesú so sebou. Mikuláši visia popri ceste zo stromov, prekvapujú zákazníkov už hádam aj v čistiarni a po tom, čo sa do mikulášskeho kostýmu prezliekol aj Jožo Pročko aby tak škodoradostne nachytal ďalších nešťastníkov, už hádam v toho dobrého muža s ušľachtilým poslaním neveria ani tie malé deti.

Na minuloročnej Mikulášskej Párty v našej škôlke (tak znela pozvánka na nástenke, ktorá nás týmto novodobým spôsobom pozývala na klasickú predvianočnú rodičovskú besiedku s detskými výkonmi v recitácii a speve) si deň pred skutočnou nádielkou od rôznych dobrôt deti tak príšerne pokazili žalúdky, že viacerí rodičia museli vlastnú mikulášsku nádielku zredukovať na diétnu horkú čokoládku a ryžový odvar na úpravu stolice.

Mikuláš, ktorý sa besiedky osobne zúčastnil, bol sprevádzaný hromadnou tlupou čertov zo spriatelenej strednej školy - asi preto, aby sa s nádielkou sladkostí na ulici potme nebál. Čerti si na strašení v našej škôlke dali záležať, aj keď objektívne treba povedať, že k slzám väčšinu detí dohnal už len pohľad na robustného a huhlavého Mikuláša.

Vrcholom mikulášskych omylov bolo vystúpenie, na ktoré sme narazili cestou domov na mikulášskej oslave, ktorú na námestí organizovala naša mestská generalita. Účinkovala na nej „Čertica Berta so svojou zimnou show“, ktoré nemala ďaleko od vystúpenia tanečníc v nočnom bare. Z mikulášskych osláv v škôlke, v supermarkete a na námestí sme išli takí nabalení sladkosťami, že tie posledné, ktoré čakali za oknom, bledli závisťou.

Tento rok k nám Mikuláš však prišiel asi posledný raz tak ako sa má – s tajomstvom, šuštiacim balíčkom, v ktorom bol okrem dobrôt aj uhlík a mrkva, s mandarínkou, od ktorej za noc prevoňali všetky kinderká a diskitá a s rozsvietenou Krpčekovou tvárou, ktorá nikomu nedovolila pokaziť celé kúzlo.

Jednu tradíciu sme teda zvládli a o rok budeme v našom príbehu pokračovať. Čaká nás ešte nádielka pod vianočným stromčekom a ja zasa čakám, kedy sa jedno z mojich detí škodoradostne preriekne pred Krpčekom o tom, ako je to s vianočnými darčekmi.

Juniorka sa už vyjadrila, že jej nejaký tanier s mŕtvou rybou a tristo rokov staré koledy, pri ktorých sa nedá ani zabrejkovať, nijako netrhajú žily. Svoju vianočnú osvetu redukuje na to, aby nás dostatočne upozornila na model empétrojky, ktorý tento rok móže.

Malá už od septembra pripisuje ďalšie položky na zoznam pre Ježiška s takým nasadením, až som ho musela v polovici novembra vybrať z okna, pretože pri jeho naplnení hrozil predaj všetkého nášho hnuteľného aj nehnuteľného majetku a úver najmenej na päť rokov.

S mikulášskym príbehom sme sa tento rok teda rozhodli pre celkom novú tradíciu.

Večer sme sa s deťmi porozprávali o tom, že tajomná nočná nádielka je vlastne odkaz, ktorý nám v príbehu Mikuláša vraví, že máme pomáhať iným – nadviazať reťaz dobrých skutkov.

Podľa jednej z legiend Mikuláš využíval peniaze bohatého otca na vykúpenie detí z otroctva. Bol však plachý, a tak vhadzoval zlato do domu oknom alebo komínom, často do detských topánok, ktoré tam stáli.

A preto sme si pripomenuli, že okolo nás sú deti, ktoré nemali toľko šťastia, aby sa mohli večer doma, s mamou a ockom a svojimi súrodencami tešiť z toho, čo im Mikuláš ráno nadelí. Mikuláš býva zobrazovaný s tromi meštekmi, tromi zlatými prútmi, tromi vreckami, tromi chlebmi, tromi kameňmi alebo s tromi zlatými jablkami. A tak aj my tri sladkosti z našich balíčkov dnes zanesieme tam, kde potešia iné deti.

Budem si ale musieť vymyslieť aj nový príbeh, ktorý pomaličky pripraví Krpčeka na to, že ďalšie kúzlo stratí svoju moc.

Ale nie celkom.

Darčeky pod vianočným stromčekom majú tiež svoje posolstvo - hovoria o tom, že tí, ktorí si ich v skutočnosti dávajú navzájom, sa majú veľmi radi.

Spomeniete si ešte, ako ste stratu vianočných ilúzií prežívali vy? A ako na ňu pripravujete svoje deti? Napíšte mi o tom.

Lexi.

 

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Jana napísané 08.12.2005 13:42 answer email

Ja si uz nepamatam, ako to bolo s Mikulasom, ale pamatam sa, ze VIanoce sme prekukli a nasi sa snazili este zatlkat, ze oni tam tie darceky nedavaju. To sa mi zdalo divne a pokladala som to za urazku nasej inteligencie. Asi je fakt dolezite ist s pravdou von v spravny cas a nepodcenovat inteligenciu deti.

 

A inac sa pripajam k Nikolette. Tiez som si uvedomila, ze je 6.12., az ked som prisla s detmi do posilovne (maju tam taku "skolku", kym maminy cvicia) a ucitelka ich privitala v mikulasovskej ciapke. Vraj ju zabudol Mikulas, ked nieco priniesol detickam a hned sa pytala, ci aj u nich bol. Nastastie moja dcerka (3 roky) este moc dobre nerozumie nemecky, tak nevedela, co sa jej ucitelka pyta. Syn je este maly (1.5), tak on by nerozumel ani keby som nezabudla. Tak my zacneme s Mikulasom pre deti buduci rok. Tento rok bude stacit Mikulassky vecierok s naozajstnym Mikulasom, co donesie balicky. Organizujeme si ho tu sami maminy. Zhodou okolnosti pripadla priprava balickov na mna a ked sa ma v obchode dcerka pytala, naco su tie lentilky a kinderbueno, povedala som, ze ockovi na desiatu. Nastastie to ako vysvetlenie stacilo, lebo deti vedia, ze ocko ma sladke rad.

Lucia napísané 07.12.2005 12:26 answer email

ja som dala toho roku mikulášsku nádielku rodičom a mama bola taká dojatá že až. Vraj nikdy v živote žiadny balíček nedostala... a pritom nám deťom aj nášmu otcovi nosil Mikuláš každý rok

pipi napísané 07.12.2005 09:40 answer email

Perfektny clanok smile). Deti mi teraz nedaju velmi nic napisat z nasich skusenosti, no aspon som si to precitala a dobre som sa zasmiala. Super!

NikoletaT napísané 07.12.2005 05:16 answer email

Cenu zlej matky udelujeme..... Nikolete!

Ja som zabudla, ze je Mikulas!!! Tu sa 6. Dec moc neoslavuje, a ja som teraz v takom stadiu tehotenstva, ze pridem domov a odpadnem na gauc... tak sa zobudim rano a tompanky nie su vycistene a na okne... a doma ziadne sladkosti!!!

Nastastie moja dcera 1.)Nema vsade pripomienky, ze je to 6/12 (hoci mozno mne by sa boli zisli!!!) 2.)Nevie, kedy to ma presne byt.

Tak sme si to urobili siedmeho.

Inac s tebou suhlasim, my sme ako decka dostali cokoladu-dve, a pomarance, jablka, mandarinky.... dnesne deti chcu sladkosti, a to nie je dost, musi byt k tomu nejaka hracka, .. a to uz nehovorim o tom, ze ked sa im nepaci, tak povedia... ja som bola rada, ze som nieco dostala... nuz ale, je to nasa vina, vsakze... keby sme nekupili to, co reklamuju... ziadne reklamy by neboli, lebo by nemali vyznam...

sasulik napísané 06.12.2005 23:58 answer email

Kupovanie mikulasskych dobrot a vianocnych darcekov je pre maminy na MD fakt problem, ak to chcu urobit tak, aby to deti nevdeli, teda, aby to zostalo tajomstvom. Nakolko vzdy ked som v meste (myslim obchody) a mam sancu nieco kupit a nieco dobre a vhodne vidim, su moje deti so mnou, takze to vidia...co vcul? tento rok som to vyriesila tak, ze manzel si vzal sobotnu doobednajsiu sluzbu pri detoch aj s varenim obeda (poobedie po tej fuske prespal hihi), ja som zatial behala po obchodoyhc a kupovala darceky (bol to vsak beh koordinovany, lebo veci som mala dopredu vyhladinute, ked som chodila s detmi:-). Doma som si spisala zoznam obchodov a miest, kt. musim navstivit a urobila som si co najkratsiu trasu. aj tak my nestacil cas od 10.00 do 14.00:-) a prisla som len s polovicou darcekou a potom som zas behala po byte a hladal este vhodne miesto, akm sa to da potajme zatial odlozit.

Lila napísané 06.12.2005 12:31 answer email

Myslim, ze este v Bille

haslerka napísané 06.12.2005 08:43 answer email

ahoj Lexi, krasne :O))

 

tak vcera sme isli k nasim a po ceste som chcela nejakeho mikulasa kupit nasim. Mala bola so mnou a ked sme vyberali zvonceky lebo uz vcera nemali mikulasa, ani nic podobne, tak sa pytala preco to kupujeme a tak som povedala, ze velkym mikulas uz nenesie ale ak sa maju radi, obdaruvaju sa sami.

tak cela stastna dala im do topankok sladkosti. Ale vecer si nachystala topanky, ze nech jej tam idem nieco dat. Tak ako ona dala... povedala som, ze to dava Mikulas ked bude spat, najprv sa cudne pozerala ale ked videla, ze ja idem spat a tiez som nachystala cizmy, zaspala a rano behala po byte, ze tu bol Mikulas a dal aj tatovi, mne a jej ;O)))

 

a na vianoce tiez kupujeme spolu darceky inym, ale po zabaleni do obalu, to zmizne a ona veri, ze si to zobral k sebe Jezisko a na Vianoce ak budeme dobri nam to donesie. Mysli si, ze Jezisko ma vela prace a tak to kupime my, aj to zabalime a a on si preto pride.

 

Neviem ci tomu rozumie, alebo mam v hlavicke chaoz. ale takto to funguje u nas uz druhy rok. Mala ma 4roky...

 

a trosku odbocim kde sa da este kupit figurka Mikulasa, Certa a adventny kalendar??? Ja som este nic nestihla kupit krsnatam :O(( Potrebujem to do piatku zohnat, dik moc....

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia