Gastroezofágovy reflux – choroba alebo bežný stav?

MUDr. Mária Krajčírová 0

Gastroezofágový reflux (GER) je návrat žalúdočného obsahu do pažeráka a niekedy až do úst. Postihuje dojčatá vo včasnom veku, viac chlapcov ako dievčatá. Príčinou je vyvíjajúci sa dolný zvierač, ktorý je medzi pažerákom a žalúdkom. U dojčiat je viac prechodný ako u dospelého jedinca.

Shutterstock

Reflux – prečo dieťa grcká?

Niekedy je tento stav zhoršovaný aj polohou pri kŕmení dieťaťa, dieťa často pije v ležiacej polohe a pohltá pri pití aj množstvo vzduchu, ktoré následne odriháva. Tým sťahuje so sebou aj vypité mlieko, a to veľmi zhoršuje priebeh gastroezofágového refluxu – dieťa viac a viac grcká. Preto má na priebeh refluxu vplyv aj hltavé pitie dojčaťa.

Toto grckanie spôsobuje dieťaťu podobné pocity, ako udospelého pálenie žáhy a malé množstvo zvratkov zapácha kyslo. Ak dieťa iba „ublinkáva“ je to fyziologický prejav, dôležitá je návšteva lekára, ak dieťa vracia oblúkom.

Gastroezofágový reflux je u malých dojčiat bežný stav, ustupuje, ak dieťa prechádza na pevnejšiu stravu.

Príznaky

  • časté slinenie až grckanie a „ublinkávanie mlieka“, až zvracanie s plynmi
  • podráždenosť pri dojčení 
  • dieťa odmieta piť, alebo pije len krátko a malé množstvá
  • náhly alebo sústavný plač
  • grganie
  • štikútka
  • poruchy spánku
  • kyslý zápach zúst
  • pri hltavom pití opakovaná plynnatosť brucha a bolesti brucha, až kolika

Diagnostika

U jednoduchého gastroezofágového refluxu diagnostika spočíva na klinických prejavoch. Obsolentné sonografické „vyšetrenie na GER“ nie je indikované.

Liečba

Je dôležite dieťa kŕmiť v kľude, pokiaľ možno vo zvislej polohe a častejšie podávať menšie porcie. Je potrebné predísť hltavému pitiu, a preto je dôležité kŕmiť dieťa častejšie.

Po kŕmení necháme dieťa odgrgnúť a ponecháme ho 30 až 40 minút vo zdvihnutej polohe 30 stupňov – pokiaľ možno zabezpečte si polohovacie lehátko.

Dieťa má spať vo zvýšenej polohe, podložiť je treba matrac, na ktorom spí a nie dávať spať na vankúš. Pozor na polohovanie na bruchu, polohovať možno len pri prítomnosti rodičov – je tu riziko aspirácie a náhleho úmrtia.

Prečítajte si aj: Polohovanie na bruško – prečo je dôležité?

Fyziologický reflux postupne spontánne ustupuje po zavádzaní tuhšej stravy. Až keď príznaky pretrvávajú po 2. roku života, vtedy je potrebné navštíviť odbornú ambulanciu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár