Kedy bábätko rozozná maminu tvár?

Marcela Beňová 1

Ako vidí novorodenec? Kým bábätko v brušku strávilo deväť mesiacov v šere či tme, po pôrode ho odrazu čaká ostré svetlo a veľké množstvo obrazov.

Jeho malý svet odrazu naplnia postavy, predmety, pohyb a všetko sa rýchlo mení. Čo vidia novorodenci, kým sa na nich mama s ockom usmievajú?

 

Novorodenec nevidí farby

Prvé chvíľky po pôrode sú pre dieťa veľkým šokom, pretože sa prvý raz stretáva s ostrým svetlom. Krátko po narodení nasáva všetko, čo sa okolo neho deje všetkými zmyslami – nielen zrakom, ale aj sluchom, čuchom, chuťou a hmatom.

Svet okolo neho je rozmazaný a čierno – biely. Novorodenec začína farby rozlišovať až okolo tretieho mesiaca, a zrak sa rozvíja postupne. Dokonalé rozlíšenie farieb prichádza až s prvými narodeninami. S každým dňom naberajú farby okolo neho na sýtosti a dokáže ich lepšie rozlíšiť.

Prvé mesiace rozpoznáva iba čiernu a bielu

Farebné spektrum mu splýva  a pestré predmety sú preň ťažšie rozoznateľné. Najlepšie rozlišuje čierno – biele kontrasty.

Aj preto veľa rodičov volí hračky, prvé knižky či detaily vo výzdobe detskej izby v čiernych a bielych kontrastných farbách a vzoroch.

Bábätko krátko po pôrode dokáže tieto predmety a vzory lepšie rozpoznať, vidí ich ostrejšie a mnoho rodičov verí, že takáto malá pomôcka mu pomáha v rýchlejšom vývoji.

Rozmazané hrany, nejasné tvary

Určite viete, že malé bábätká nie sú schopné zaostriť svoj pohľad. Prvé dni je pre nich všetko naokolo rozmazané a nejasné a v tomto svete spoľahlivo rozlišujú predovšetkým mamin hlas, dotyk a vôňu.

Po pár dňoch sa zrak začína upravovať a bábätko dokáže rozoznať tvár, ktorá sa od neho nachádza maximálne tridsať centimetrov. Ak sa mu len prihovárate a nakláňate sa nad postieľkou, bábätko vidí len rozmazané tváre.

Kedy bábätko rozozná maminu tvár?

Prvýkrát dokáže rozoznať tvár mamy nad sebou, aj to nie ostro, až po prvom mesiaci.

Ak je od neho osoba ďalej ako štyridsať centimetrov, dobre ju rozpozná až okolo piateho mesiaca. Pokiaľ sa osoby nachádzajú vo väčšej vzdialenosti, napríklad stoja na druhej strane izby, dokáže ich rozlíšiť asi v desiatom mesiaci.

To isté platí pri sledovaní okolia. Až do desiateho mesiaca je preňho pri pohľade na obľúbenú osobu všetko ostatné rozmazané. Dobre zaostrené postavy, rozlíšené farby a prostredie aj s detailmi vníma bábätko až v prvom roku.

 

Ako sa vyvíja oko?

V druhom mesiaci zvládne bábätko koordináciu oka. Ak mu mama ukazuje hrkálku či iný predmet, dokáže za ním cielene obracať hlavu.

V treťom mesiaci už začína rozvíjať jednu z najdôležitejších schopností u človeka – koordináciu ruky a oka. Vtedy sa bábätko sa naťahuje za predmetom a chytá ho do ruky.

Obľúbená hračka či zaujímavý úlovok potom zvyčajne končia v jeho ústach. V piatom mesiaci spoznáva dieťa tretí rozmer – hĺbku, čo sa prejaví najčastejšie hrou na vyhadzovanie predmetov z kočíka.

V ôsmom mesiaci bábätko zvykne objaviť svoje dvojča v zrkadle, a táto nová hra bude určite patriť medzi jeho obľúbené aktivity. V desiatom mesiaci začína zrak pomáhať pri rozvoji chôdze. Dieťa sa učí chodiť okolo nábytku a zrak sa musí naučiť spolupracovať s koordináciou.

Sledovať, či sa detský zrak vyvíja dobre, môžeme aj vďaka tomu, ako malý objaviteľ pracuje s hračkami. Ak sa začne naťahovať a dotýkať maminých vlasov či častí tváre, dáva si pred tvár ruky, aby si ich obzrelo či sa cielene naťahuje za hračkou, vieme, že sa rozvíja zrak a napreduje celý psychomotorický vývin.

Veľakrát sa vo včasnom ranom veku podarí odhaliť vrodenú zrakovú vadu, napríklad zhoršené videnie. Vtedy okrem liečby a lekárskeho zákroku môže pomôcť aj správna stimulácia oka, napríklad používanie len čierno – bielych kontrastných hračiek a správne nastavená práca s dieťaťom.

Zaujímavosti o oku bábätka

To, že sa takmer všetky deti na svete rodia s modrými očami, už viete. Táto farba sa však často zmení a farba očí sa ustáli až v prvom oku. Za to, či vaše dieťa zostane modrooké, ale bude mať tmavé oči po otcovi, rozhoduje množstvo melanínu, ktorý je uložený v dúhovke.

Novorodenci spočiatku môžu trochu škúliť, to je však úplne v poriadku. Tento malý nedostatok sa postupne, ako sa dieťa zlepší v koordinácii oka, stratí.

Veľkosť oka sa nemení, každé dieťa ju má určenú od narodenia. Ak sa vám zdá, že má vaša slečna priveľké oči, nebojte sa. Väčšie už nebudú.

A na záver – novorodenci nevedia plakať. Prvé týždne majú zablokované slzné kanáliky a plač sa u nich rozvinie až neskôr. Namiesto plakania na mamu v skutočnosti kričia. Je to ich spôsob komunikácie so svetom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár