Vaše bábo má 4 týždne

redakcia 0

S bábätkom navštívite prvýkrát poradňu u Vašej pediatričky/pediatra. Viete, že z Vášho novorodenca čoskoro bude dojča? 

Ak potrebujete dohnať nočný spánok, kľudne si pospite aj cez deň. Stravujte sa chutne a zdravo, zapnite si obľúbenú hudbu, relaxujte, koľko sa len dá.

Shutterstock

 

V poradni

Čaká vás prvá naozajstná poradňa. Každá poradňa začína vypočutím problémov mamičky, dôkladným vyšetrením zdravotného stavu dieťatka (meria sa obvod hlavy, hrudníka, dlžka, hmotnosť).

Lekár zhodnotí aj neurologický a psychomotorický vývin dieťatka, pričom využíva aj odpovede mamičky na konkrétne otázky. Upozorní na potrebné kontrolné vyšetrenia pri zistení možného problému (ortopéd, neurológ, alergiológ, kardiológ…). Prediskutuje s mamičkou stravu v danom vekovom období, skontroluje podávanie vitamínu D. V závere lekár určí ďalší termín poradne.

V 4. týždni života by dieťa malo absolvovať ultrazvuk bedrových kĺbov u detského ortopéda. Dostali ste od vášho pediatra odporúčanie na toto vyšetrenie?

Aké vitamíny bude brať vaše dieťatko?

Dojčené dieťa by malo v prvom polroku svojho života dostávať vitamín K a D.

K vitamín – užívajú ho dojčené deti ako prevenciu neskorej krvácavej choroby z nedostatku vitamínu K (hrozí krvácanie do centrálneho nervového systému). Vitamín K ordinuje pediater a v prvom mesiaci života dostáva dieťa 1 kvapku za týždeň, od druhého mesiaca 1 kvapku mesačne.

D vitamín – užívajú dojčené aj nedojčené deti od druhého týždňa života, v druhom roku života počas zimného obdobia s nedostatočným množstvom slnečných dní ako prevenciu vzniku rachitídy (krivice).

Pediater môže predpísať Infadin 2 kvapky denne, Vigantol 1 až 2 kvapky novorodencom, nedonoseným deťom, dojčatám a starším deťom alebo predpíše vitamín AD 1 až 2 kvapky deťom nedonoseným, hypotrofickým (porucha výživy), pri zvýšenom sklone k infekciám.

Na udržanie normálnej hladiny vitamínu D stačí, aby dieťa bolo vystavené slneniu celého tela 30 minút v týždni, pri slnení len hlavičky sú potrebné až 2 hodiny do týždňa. Pediater upozorní rodičov, že oba vitamíny sú rozpustné v tukoch, preto ich mamička podáva vždy do mlieka na lyžičke.

Čo už vie?

Po 28 dňoch sa skončí novorodenecké obdobie a dieťatko sa stáva dojčaťom. Za ten krátky čas prešlo obrovskými zmenami. Prispôsobilo sa životu mimo maternice, naučilo sa prijímať potravu, tráviť ju a vylučovať, učí sa vyrovnávať s podnetmi vonkajšieho sveta.

„Fungovanie“ novorodenca ja však stále ovplyvnené jeho nepodmienenými reflexmi. Malo by už vedieť udržať svoju telesnú teplotu a nemalo by mať problém s dojčením. 

Ako sa hrá?

V tomto období nehovoríme o hre ako takej – bábätko má čo robiť, aby sa prispôsobilo podmienkam vonkajšieho sveta. Jediné, čo potrebuje a od čoho závisí jeho prežitie, je vaša starostlivosť, telesný a zrakový kontakt s vami.

Okrem uspokojenia základných potrieb je preňho dôležité počuť váš hlas, skúmať vašu tvár a cítiť vaše dotyky.

Novorodencovi nemá význam kupovať kadejaké hrkálky a kolotoče nad postieľku. Jednak na ne nedovidí, nevie sa za nimi načiahnuť, nevie ich chytiť do rúčky. Najlepšou hračkou v tomto čase je pre dieťa naša tvár, naše telo.

Až postupne, ako dokáže dieťa ovládať svoje telo, ruky, ako sa učí s nimi manipulovať skúša si uchopovanie a púšťanie hračiek, začínajú mať pre neho význam hračky ako také.

Shutterstock

 

A čo vy?

Pokúste sa dostatočne oddychovať, hlavne ak ste boli často v noci hore. Potom sa pokúste pospať si cez deň, aspoň jeden denný spánok dieťaťa spite s ním. Konzumujte dostatok ovocia, zeleniny, zemiakov a rýb. Snažte sa mať chvíľku pre seba, aj keď je to len pár minút.

Popôrodné blues je normálne

V popôrodnom období sa veľmi často objavuje zhoršená nálada. 50 – 80% žien prežíva po pôrode krátke obdobie zhoršenej nálady, ktorá sa prejavuje podráždenosťou, kolísaním nálad a záchvatmi plaču.

Dlhotrvajúce zhoršenie nálady rôzneho stupňa a trvania postihuje 8 –15 % žien. Obvykle sa popôrodná depresia prejaví cca mesiac po pôrode, ale môže sa objaviť kedykoľvek behom prvého roku. Prejavuje se hlavne nadmernou únavou až vyčerpanosťou, podráždenosťou, výčitkami, úzkosťou, pocitmi neistoty a strachu, niekdy sa dostavia fóbické príznaky.

Nechajte si posielať mejlík pre vaše bábätko!

Veľa informácií naraz?

Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť. 

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár