Aktivity na zlepšenie rečového vývinu od 0 do 12 mesiacov

Anna Veselá 0

Možno ste začali s bábätkom konverzovať ešte kým bolo v brušku. Ale teraz, keď už je na svete, vaše rozhovory už budú „ozajstné.“

Niekomu môže prísť čudné, hovoriť o reči novorodencov, ale väčšiu časť intelektuálneho vývinu vášho bábätka tvorí komunikácia, tvrdia autori publikácie Vychovávame dieťa, Jamie Loehr a Jen Meyersová, ktorý ponúkajú nasledujúce aktivity na zlepšenie rečového vývinu detí: 

Shutterstock

Prihovárajte sa vášmu dieťatku. Pozerajte sa naň, aby videlo vašu tvár. Udržujte očný kontakt. Usmievajte sa a zapájajte ho do konverzácie od narodenia. Bude vás veľmi rado počúvať.

Rozprávajte sa s vaším dieťatkom zakaždým, keď mu vymieňate plienky alebo ho kŕmite, kedykoľvek s ním idete na nákup alebo na prechádzku.

Rozprávajte sa s ním tak, ako sa rozprávate s dospelým človekom, vravte mu o svojich plánoch, ukazujte mu stromy, vtáčiky, zvieratká a dávajte mu otázky. Naučí sa konverzačnú intonáciu a po čase bude reagovať podobne.

Začiatok konverzácie možno vidieť už v prvých mesiacoch, keď bábätko začína bľabotať a hrkútať. Postupne bude rozvíjať intonáciu so stúpajúcim a s klesajúcim hlasom, ako sa používa vo vete. Skúste spätne imitovať tieto zvuky a intonáciu a vytvárajte nové, aby ich napodobňovalo.

Spievajte dieťatku piesne, nielen uspávanky, detské pesničky, ale aj také, ktoré sa vám páčia.

Spievajte v aute, pri šoférovaní, keď dieťatko nemôžete upokojiť fyzicky, môžete to dokázať spevom. Ak budete spievať v istých situáciách tú istú pieseň, začne ju spoznávať a keď ju začuje, môže sa tak utíšiť, keď bude rozrušené.

Shutterstock

Od narodenia svojmu dieťatku čítajte. Ukazujte mu obrázkové knihy s pestrými farbami a výraznými, kontrastnými tvarmi. Obľúbi si váš hlas, bude sa tiež rado pozerať na obrázky.

Staršiemu dieťatku (9-12 mesiacov) vyberte knihu, ktorú budete čítať znova a znova, aby sa naučilo slová a aby vedelo, čo bude na ďalšej strane. Ročné dieťatko už zvládne povedať pri kravičke „múú“ alebo rukou naznačí, ako sa kŕmia kuriatka. Čím viac príbehov z knihy porozpráva, tým lepšie sa bude rozvíjať jeho reč.

Pomenúvajte veci nachádzajúce sa v blízkosti bábätka, či už sú to osoby (mama, ocko, babička), zvieratká, predmety (stromy, kvietky, stolička), časti tela (ručička, bruško, uško).

Keď sa naučí na veci ukazovať prstom (6-9 mesiacov), zakaždým, keď ukáže na nejaký predmet, pomenujte ho. Pri kúpaní či prebaľovaní pomenúvajte časti jeho tela a povedzte, aby ukázalo tie časti, ktoré ste pomenovali, napríklad „kde máš bruško?“

Recitujte si jednoduché básničky a riekanky. Hrajte sa jednoduché hry, napríklad na schovávačku tak, že si prehodíte prikrývku cez hlavu a spýtate sa „kde je mama?“ Keď odhodí prikrývku, povedzte: „tu je mama!“ Ďalšou hrou, ktorá zaujme ročné dieťatko, je hra s detským telefónom.

Keď sa s dieťatkom rozprávate, používajte správnu gramatiku, aby sa naučilo rozprávať a neskôr i písať spisovne. Pri rozhovore používajte celé vety. Keď napríklad dieťatko povie „ešte“ a ukáže na banán, spýtajte sa ho „prosíš si ešte banán?“ Predvádzajte mu správny slovosled a jasnú výslovnosť.

Televíziu vynechajte. Pozerať sa na obrazovku nie je ani spoločenské, ani interaktívne a vaše dieťa potrebuje práve takéto činnosti na zlepšovanie svojej reči.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár