Hovoríte s dieťaťom „iba“ po slovensky? Materinský jazyk má veľké benifity

Marcela Beňová 1

Možno ste sa túžili so svojím bábätkom rozprávať po anglicky od narodenia, no nevedeli ste, ako na to. Možno niekde v kútiku závidíte mamám, čo dvojjazyčnú domácnosť zvládli.

Netrápte sa tým. Materinský jazyk je z hľadisku emocionálneho vývoja najviac, čo dieťaťu môžete dať.

Shutterstock

Materinský jazyk je jazykom lásky

Matka sa s dieťaťom od narodenia rozpráva prirodzene inak ako s ostatnými. Často ide o reč plnú zdrobnenín, emócií a vlastných výrazov, ktoré si medzi sebou vytvoria. Hoci niektorým roznežnená reč trhá uši, podľa psychológov je takáto komunikácia v poriadku.

Malé dieťa ešte nerozumie slovám, ale dokáže rozoznať tón reči a prejav emócií v hlase. Ak sa matka prihovára dieťaťu nežne, prirodzene stišuje hlas či intuitívne volí mäkké hlásky, dieťa sa cíti v bezpečí.

Naopak hlasný či strohý tón reči, či dokonca mlčanie, pôsobia na bábätko rušivo. Najmä slovenčina je typická množstvo výrazov a zdrobnenín, ktoré mamičky používajú, a ktoré napríklad v angličtine nenájdete.

Prečítajte si aj: Ako hovorí nemluvňa

Aj mnohí rodičia, ktorí hovorili na dieťa od narodenia iným ako materinským jazykom priznali, že práve prihováranie sa dieťaťu zdrobneninami im v spoločnej komunikácii chýbalo.

Materinský jazyk spája rodinu

Bilinguálna rodina dáva dieťaťu mnoho pozitív. Avšak hovoriť spoločným jazykom a umožniť dieťaťu, aby porozumelo komunikácii medzi členmi rodiny, je preň nenahraditeľná skúsenosť.

Počúvať rozhovory rodičov, rozumieť dohadovaniu súrodencov a zapájať sa do spontánnej komunikácie umožňuje dieťaťu zažívať rodinnú súdržnosť a harmóniu.

Materinský jazyk umožňuje dieťaťu chápať svet

Je prirodzené, že rodičia, ktorí žijú s dieťaťom v zahraničí, učia svoje bábätko cudzí jazyk už od plienok. Bilinguálna domácnosť či mnohojazyčnosť prirodzene dotvára svet, v ktorom dieťa vyrastá. No rovnako je to aj v prípade, že žijete v Bratislave či na Liptove.

Shutterstock

Materinský jazyk pomáha dieťaťu pochopiť svet okolo seba, orientovať sa v ňom. Cez porozumenie mame sa učíme rozumieť súrodencom, kamarátom, príbuzným. Materská reč je optika, cez ktorú chápeme život.

Materinský jazyk je odrazom spoločnosti

Každý materinský jazyk má svoje špecifiká – a nie sú to len pravidlá gramatiky a štylistiky. Niektoré jazyky ako angličtina sú priame, jasné a výstižné, no napríklad slovenčina je oveľa bohatšia na spôsob, akým komunikujeme.

Africké jazyky sú veľmi bohaté na jemnú intonáciu, viac ako slová rozhoduje tón reči a správanie osoby, s ktorou komunikujeme.

Spôsob komunikácie sa medzi jednotlivými krajinami líši. Kým v európskych krajinách často zabúdame na detaily z neverbálnej komunikácie, africké a ázijské krajiny sú práve na ne oveľa citlivejšie. Učením materinského jazyka sa dieťa učí aj tieto zásady komunikácie vo svojej rodnej krajine.

Materinský jazyk má svoj deň

14. február nie je len o deň, keď by sme nemali zabudnúť na svoju polovičku Je to zároveň Medzinárodný deň materinského jazyka, ktorý si pripomínajú krajiny po celej Európe.

Prečítajte si aj: Škodí deťom maznavá reč?

Cieľom je pripomenúť si hodnotu, akú má sloboda hovoriť vo svojej krajine vlastným jazykom a vychovávať takto aj svoje deti.

Ůlohou odbornej verejnosti je nielen prehlbovať povedomie o domácom jazyku, ale aj prispieť k ochrane tých jazykov, ktorým hrozí vymiznutie.

Čísla o jazykoch, ktoré vás prekvapia

Na svete existuje viac ako 7 000 živých jazykov, ktoré sa aktívne používajú. V niektorých prípadoch ide už len o pár desiatok ľudí, ktorý reč ovládajú, ako to je napríklad v prípade niektorých afrických kmeňov.

Iné jazyky naopak dávno prekonali hranice svojho územia či národa. Najpoužívanejším jazykom v súčasnosti je angličtina, ktorú v nejakej forme aktívne využíva viac ako štvrtina svetovej populácie.

Angličtina drží zároveň prvenstvo v počte slov, ktoré obsahuje slovná zásoba. Je tak najbohatším jazykom súčasnosti. Najväčším počtom rôznorodých jazykov sa môže pochváliť Ázia, kde sa obyvatelia dorozumievajú v 2303 jazykoch.

Hneď po nej nasleduje Afrika s 2140 jazykmi. Jazykovo najmenej pestrá je Európa, hoci jej patrí prvenstvo vo svetových jazykoch.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár