7 knižiek, ktoré rada čítam mojim deťom

Takakika 9

Ísť spať a nečítať na dobrú noc rozprávku, je u nás ako ísť do postele hladný bez večere. Celkom to u nás funguje. Ako také čarovné zaklínadlo. Odrazu sa všetci ochotne prezliekame do pyžama a umývame zuby, uši, obrvy, aby sme mohli čítať dlho a dlho a veľa.

Toto sú naše obľúbené knižky pre deti:

Sú tam klasiky, ktoré poznáte, plus mínus niečo nové, požičané. Aj keď všeličo sme si čítali priebežne od narodenia, zoznam týchto knižiek začal u nás pribúdať, keď náš dvojročný syn dostal súrodenca. Čítanie rozprávok na dobrú noc bolo pre prvorodeného časom, kedy si ma zase “ukradol” iba pre seba, po celom dni, kedy ma malo k dispozícii aj to malé, urevané bábätko… 

Dnes si obe “bábätká” čítajú spolu, rozprávajú si rozprávky, dávno po tom, čo zavriem za nimi dvere na dobrú noc a ešte sa im nechce spať.

1/ Slovenské rozprávky Pavla Dobšinského

Niekto rád bratov Grimmovcov, mne sa páči Paľo Dobšinský. Síce som sa pristihla, ako preonačujem niektoré archaizmy za nejaké súdobejšie výrazové prostriedky, ale deťom akoby bol ten jazyk úplne jedno, keď na mňa potom kričia na ulici ako Holena na Marušku “ty jedna lušta, nepodarenica, lenivica…” a tak ďalej. Už ma aj macochou prezývali, je to také veselé, interaktívne čítanie skrátka.

Pavol Dobšinský, Slovenské rozprávky, vyd. Ikar

Mladé letá

2/ Mária Rázusová – Martáková: Prvé rozprávky

Máme doma veľmi útlu knižočku, staršiu ako som ja sama, kde je výber tých najrozprávkovejších rozprávok pre deti: Kozliatka, Ako šlo vajce na vandrovku, O medovníkovom domčeku, Koza odratá a jež, Červená čiapočka, Starý Bodrík a vlk, Janko Hraško.

Minulý rok vydali Mladé letá Slovenské rozprávky pre malých a veľkých od Márie Rázusovej-Martákovej, kde tých rozprávok nájdete ešte viac.

Mária Rázusová – Martáková: Slovenské rozprávky pre malých a veľkých,


3/ Josef Čapek: Rozprávky o psíčkovi a mačičke

Klasika klasiková. Z roku 1937. Ten dátum som si špeciálne vyhľadala, keď som čítala deťom o tom, ako psíček s mačičkou našli bábiku, ktorá tenko plakala.

“Poznám deti, ktoré majú toľko hračiek, že ani nevedia, čo s nimi, a ani sa už potom s nimi nehrajú a len ich porozhadzujú po všetkých kútoch…” a nedávajú na tie hračky pozor, majú ich špinavé, rozbité a roztrhané…”Žeby nejaké nadčasové čítaničko?

J. Čapek, Rozprávky o psíčkovi a mačičke, vyd. Eastone Books,

 


Slovart

4/ Mária Lazarová: Ema a ružová veľryba

Ema žije na brehu mora s mamou, ockom a kocúrikom Rikom. S kým sa ale má hrať, keď naokolo nie sú žiadne deti? … takmer ako u nás, na našom ostrove – tiež tu naokolo nie sú takmer žiadne deti. A možno preto som po tejto knižke hneď chňapla. Prekvapil ma mäkký, nežný, láskavý tón, akým je knižka písaná. Príbeh si žijú krásne postavičky: malá Ema, kocúrik Rik, veľrybka Lily, jej kamarát Tomík Očko, chobotnica Dalila. Nebolo čítania o Eme a Lily, ktoré by u nás nezačínalo na 15. strane, lebo žralok na obzore…

Mária Lazarová, Ema a ružová veľryba, vyd. Slovart

 

5/ Sam McBratney: Hádaj, ako veľmi ťa mám rád

Príbeh o zajačikovi a jeho oteckovi patrí medzi klasiku a najobľúbenejšie obrázkové knihy, ktoré stále uchvacujú deti i rodičov na celom svete.
 
 
Predstavte si, že máte niekoho radi – veľmi a veľmi radi! – a chcete mu to povedať. Ako to čo najlepšie urobiť? Nie je to ľahké. Ako to išlo zajačikovi s jeho otcom, to sa dozviete v tejto krásne ilustrovanej knižke pre najmenšie deti, ktorá je nielen pekným príbehom, ale všeličo deti aj naučí.

Sam McBratney, Hádaj, ako veľmi ťa mám rád, Svojtka


Artforum

6. Monika Kompaníková: Hlbokomorské rozprávky

Jedna z najlepších súčasných detských kníh, akoby aj nie, keď ju autorka napísala v prvom rade pre svojich dvoch synov, len o málo starších od tých mojich. Dostávame sa na úplné dno podmorského sveta, kde žijú tie najčudnejšie a najzáhadnejšie tvory, lenivá ryba Biba s vylámaným chrupom a had Rado, ktorému pre zmenu nefunguje lampáš. Spolu hľadajú nielen čo pod zub, ale aj “bytovú otázku,” nový domov, nové sklíčka do lampáša, nové zuby do Bibinej papule. O batyskafe na dne hlbokomorskej priekope budete musieť čítať 150-krát na želanie.

Monika Kompaníková, Hlbokomorské rozprávky, vyd. Artforum, 

 


Buvik

7/ Krista Bendová: Opice z našej police

Jeden z posledných našich prírastkov a počnúc prvou stranou veľký hit. Samo, Fero, Jožo. A Fricko. Okrem štrnástich opíc, ktorá má každá vlastný rečový potenciál, sa obľúbenými v našej rodine stali nové výrazové prostriedky ako chumaj a galgan. Dobre to tá Krista Bendová napísala.

Krista Bendová, Opice z našej police, vyd. Buvik,

Poznámka autorky: článok pôvodne vyšiel v roku 2015. Odvtedy sa výber knižiek pre deti neuveriteľne rozšíril a je zážitok prechádzať sa po plných kníhkupectvách. Výber je naozaj veľmi bohatý a začína pri krásnych čiernobielych leporelách, ktoré dokážu vnímať aj práve narodené bábätká, patria sem aj rôzne interaktívne knižky s posuvnými prvkami, ktoré zaujmú aj veľmi malé detičky, či dokonca knižky pre niekoľkomesačné bábätká, ktoré napísali logopedičky. 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dobšinského rozprávky sú klasika, ktorá snáď nechýba v žiadnej knižnici. Podľa mňa sú však pre trošku staršie deti. My si čítáme o psíčkovi a mačičke, o Krtkovi, Boba a Bobka, Mašinku Tomáš a pod. Big Grins

  2. Stále počúvam okolo seba ako sa doba zmenila a deti už nezaujímajú knižky. Ja si myslím, že je to len o rodičoch. Moje deti tiež pozerajú rozprávky v televízii, poznajú aj počítač ale od malička je pre nich zaujímavejšie, keď im rozprávku prečítame. Nielen před spaním ale aj počas dňa príde z knihou a tešia sa, keď sa k nim posadím a čítáme si

  3. Rozprávky o Psíčkovi a mačičke som aj ja milovala. Asi ju budem musieť znova kúpiť pre deti. Tí zatiaľ majú veľmi radi Maťka a Kubka a najradšej majú vymyslené rozprávky. To sú naozaj ochotní hneď vhupsnúť v pyžamku do postieľky Big Grins

  4. Macko Uško, Maťko a Kubko u nás tiež dlho frčali stále dokola. Potom to boli piesne od pána Uhlíře a Svěráka, tie poznali už z bruška. A najnovšie sme sa zamilovali do Máši a medveďa a Včielky Maji. No ale je to lepšie ako keby sa na to stále dívali v televízii Big Grins

    1. Priznám sa, že vekové rozpätie mi pri rozprávkových knižkách tiež veľmi chýbalo. Potom sme objavili e-shop http://www.egmont.cz a je po probléme. Zadám si vekovú skupinu detí, žáner a hneď mám výber kníh, ktoré u takto starých detí práve frčia. Šetrí to čas a sklamanie z toho, že deti knižka nezaujme. To sa nám pri našich knihomoľoch totiž ešte nestalo

  5. jo, opice z nasej police ficia aj u nas, moja mala vejmi jaďa jožpjáva po fjiťkovsky smile

     

    a predspankovy evergreen je klasika o medovnikovom domceku alebo o kozliatkach.

     

    alebo do zblbnutia Mimi a Liza ci macko usko

  6. Japa sapa vopolapam Epenopofapa … Náhodou, opice sú coool. Ale chapem, ze to decko neznasa … každy moze nieco neznasat. Najma ak je potom z dietata ciplinovany obcan 🙂

  7. Náš Miško Opice z nasej police vyslovene neznáša, a Rasťo mu to chce vzdy vecer cítat, lebo ostatne deti to mali radismile)))

Pridaj komentár