InternetujemeInternetujeme

Deň bezpečného internetu

 TS, Barbora Čambalová   09.02.2011   0

Občianske združenie eSlovensko dnes v rámci Dňa bezpečného internetu predstavilo v spolupráci s partnermi ďalšie časti animovaných rozprávok o bezpečnom využívaní internetu a mobilov OVCE.sk.

Heslom tohtoročného dňa je "Internet je viac než hra, je to tvoj život" a pripomína sa vo viac ako 70-tich krajinách sveta.

 

OVCE.sk je slovenský animovaný seriál

ktorý sa vracia k tradíciám pôvodnej kreslenej tvorby pre deti a mládež. Jeho prvé štyri časti boli predstavené v októbri 2009.

Nové časti rozprávok autori a partneri projektu predstavili a bryndzovými halučkami pokrstili v aule Gymnázia Laca Novomeského v Bratislave. Medzi hosťami nechýbali herec Jozef Vajda, ktorý prepožičal svoj hlas všetkým hrdinom seriálu a Róbert Šarina, ktorý rozprávky pretlmočil do posunkového jazyka.

Herec Jožko Vajda, hlas postavičiek z rozprávok, o spolupráci hovorí: „Rozprávky považujem za mimoriadny a zmysluplný projekt, ktorý vie presne, ako osloviť detského diváka. Práca pri dabovaní postavičiek ma veľmi bavila, doslova som sa v tom vyžíval.“

Nových päť častí sa opäť zaoberá aktuálnymi témami ako sú:

  • 99: reťazové e-maily šťastia,
  • OGRGEĽ: chyby z minulosti na internete,
  • KORUNKA KRÁSY: recepty krásy na internete (propagácia anorexie na internete),
  • POMSTA: virtuálne prenasledovanie (cyberstalking),
  • HLÁSNA TRÚBA: zverejnenie údajov a majetkových pomerov (phishing).

 

 

Pre menšie deti má seriál pôsobiť ako prevencia, mládeži nastavuje zrkadlo jej nevhodného správania na internete, dospelých divákov majú rozprávky poučiť i pobaviť.

Rozprávky režíroval Jaroslav Baran, autorom scenára je Miroslav Drobný. Hlasy postavičiek v slovenčine nahral herec Jozef Vajda. Netradičným „hlasom“ v časti Ogrgeľ bol aj grgajúci chlapček známy z televíznej talentovej súťaže Patrik Leško. Dostupné sú i verzie pretlmočené do posunkového jazyka či doplnené slovenskými, rómskymi, nemeckými, maďarskými, slovinskými a anglickými titulkami.

„Projekt OVCE.sk je súčasťou projektu Zodpovedne.sk, ktorého cieľom je šírenie osvety o rizikách internetu a nových technológií. Prostredníctvom nových príbehov zo sveta zvierat sme sa snažili deti zábavnou formou upozorniť na aktuálne nástrahy virtuálneho sveta,“ hovorí Miroslav Drobný, prezident eSlovensko, o.z. a autor scenáru.

V tomto roku by malo k doterajším deviatim častiam pribudnúť ďalších sedem.

 

Ovce.sk na medzinárodnom portáli Sheeplive.eu

Na portáli Sheeplive.eu, okrem všetkých častí seriálu v multijazyčných verziách rozprávok, nájdete aj hry pre menšie detičky (pexeso, omaľovanky) obrázky a pozadia na stiahnutie a tiež príručka pre rodičov. Táto príručka má slúžiť ako pomôcka pre rozhovory s deťmi pri pozeraní rozprávok.

Medzinárodný portál Sheeplive.eu hravou a vtipnou formou vzdeláva o rizikách internetových a mobilných technológií. Portál vznikol z iniciatívy eSlovensko s cieľom rozšíriť rozprávky do všetkých 27 krajín EÚ. Slovinskú verziu rozprávok už nadaboval v Slovinsku veľmi populárny raper Rok Terkaj.

 

O projekt OVCE.sk

Tento projekt je dôkazom, že spolupráca medzi štátom, občanmi a súkromným sektorom dokáže byť konštruktívna a prospešná.

Partnermi projektu OVCE.sk sú Ministerstvo vnútra SR, Slovenský výbor pre UNICEF a spoločnosť Slovak Telekom. Projekt Zodpovedne.sk je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci komunitárneho programu Safer Internet plus.

Jedným z partnerov projektu Zodpovedne.sk, v rámci ktorého portál OVCE.sk vznikol, je spoločnosť Slovak Telekom. Šéf korporátnej komunikácie spoločnosti Ján Kondáš hovorí: „Otázkou bezpečnosti detí na internete sa v Slovak Telekome dlhodobo zaoberáme a neustále hľadáme nové riešenia, ktoré pomôžu rodičom ochrániť ich deti na internete. Rozprávky OVCE.sk oslovia svojou formou, vtipom a praktickými radami. Prvé štyri časti seriálu mali veľký úspech a stali sa obľúbeným edukačným nástrojom aj na školách. Novým častiam seriálu želáme podobný úspech a veľa malých i veľkých divákov, ktorí budú tieto poučné príbehy o bezpečnom internete šíriť ďalej.“

“Deň bezpečného internetu je každoročne významnou udalosťou pre ľudí a organizácie, ktoré pracujú v oblasti bezpečného internetu. Dnes majú všetky Centrá bezpečného internetu, pedagógovia, rodičia, politici a deti možnosť zhodnotiť ich úspechy a stanoviť si nové ciele,“ hovorí Neelie Kroes, patrónka Dňa bezpečného internetu a komisárka pre európsku digitálnu agendu. „Pre deti a mládež je to oslava skvelých príležitostí, ktoré online svet prináša a taktiež pripomenutie toho, že potrebujú byť zodpovednými občanmi v digitálnom svete. Som hrdá na to, že podporujem Deň bezpečného internetu.“

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised