InternetujemeInternetujeme

Internet aj do kuchyne: Do you speak English?

 Ing. Silvia Kočišková   27.06.2007   0

Stará pravda vraví: čo sa v mladosti naučíš, v starobe ako by si našiel. Pre znalosť cudzích jazykov to platí dvojnásobne. To, čo sme v školskej lavici zameškali, doháňame teraz – popri práci, povinnostiach v domácnosti a výchove detí – o poznanie ťažie. Iná stará pravda však vraví, že nikdy nie je neskoro na to, aby sme sa naučili niečo nové. Obzvlášť ak ide o takú užitočnú vec, akou je cudzí jazyk.

 

Jazykom číslo jeden je v dnešnom prepojenom svete angličtina. Po anglicky sa s veľkou pravdepodobnosťou dorozumiete kdekoľvek v civilizovanom svete, na letnej dovolenke v Grécku i lyžovačke v Alpách. Navyše, aktívna znalosť anglického jazyka otvára často dvere k lepšiemu zamestnaniu.

Ak by ste rady na svojich znalostiach anglického jazyka popracovali, skúste to s internetom. Stránok ponúkajúcich možnosť online štúdia anglického jazyka sú na internete tucty. Na niektorých si môžete svoje jazykové znalosti zdokonaľovať bezplatne, iné pýtajú za online vzdelávanie poplatok. Vybrala som pre vás niekoľko tipov na stránky, na ktorých vás „štúdium“ angličtiny nebude nič stáť. Verím, že vám pomôžu orientovať sa v neraz zložitom svete anglickej gramatiky a slovnej zásoby.
 
Ako prvú navštívime internetovú stránku BBC, ktorá na adrese www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish ponúka interaktívne kurzy angličtiny s audio- a videonahrávkami. Vypočujete si nahrávku, prečítate jej text, zorientujete sa v nových slovíčkach a na záver si v krátkom kvíze  otestujete, či ste textu správne porozumeli. Nenájdete tu len texty z BBC News (ako by ste možno očakávali), ale aj veľké množstvo ďalších zaujímavých textov, životopisy slávnych osobností či webový seriál o „štyroch priateľoch, jednej mačke a jednom byte“. Popri spisovnej angličtine sa tu môžete podučiť aj „jazyku ulice“, čiže hovorovým výrazom. Nechýbajú lekcie z Business English vrátane užitočnej lexiky a tipov, napr. ako napísať dobré CV či absolvovať pracovný pohovor. Na stránke sa dočítate veľa o anglickej gramatike, môžete tu komunikovať s ostatnými študentmi i otestovať svoje jazykové znalosti v stovkách testov - klasických doplňovačkách i multimediálnych testoch.
Ak pre vás bude orientácia na anglickej stránke BBC náročná, skúste začať s kurzami angličtiny na stránke bývalej Slovenskej redakcie zahraničného vysielania BBC na adrese www.bbc.co.uk/slovak/learningenglish.

Bezplatné online kurzy anglického jazyka môžete z pohodlia svojho domova absolvovať aj na stránke www.eslgo.com. Najskôr si podľa úrovne svojich znalostí vyberiete online triedu a potom prechádzate jednotlivými lekciami. Tie obvykle obsahujú stručný text, po ktorom nasleduje krátky test. Na Eslgo.com si uvedomujú, že precvičovanie jazykových znalostí v online kurzoch je síce užitočné, no najdôležitejším momentom pri výučbe jazyka je konverzácia. Študentom preto ponúkajú rozsiahle fórum, na ktorom môžu po anglicky diskutovať na najrôznejšie témy so „spolužiakmi“ z celého sveta. Nováčikovia môžu začať napríklad jednoduchými predstavením sa na fóre s názvom „Say hi“ [povedz ahoj]. 

Na výučbu anglického jazyka sa zameriavajú aj stránky www.englishpage.com a www.english-at-home.com. Na prvej z nich absolvujete každý týždeň novú lekciu, zameranú na konkrétnu tému – najskôr vám vysvetlia nové slovíčka súvisiace s témou a potom je vašou úlohou správne ich použiť v konverzácii.
English-at-home.com je veľmi prehľadná webová stránka na ktorej si najskôr vyberiete oblasť v ktorej sa potrebujete zlepšiť – gramatika, slovná zásoba, idiómy, rozprávanie – a potom postupujete od témy k téme, resp. od jedného gramatického javu k druhému.

A ešte tip na stránku, ktorá preverí vašu znalosť angličtiny zo všetkých strán – www.english-tests.net.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised