InternetujemeInternetujeme

Internet aj do kuchyne: Hľadáme si prácu

 Ing. Silvia Kočišková   27.06.2007   0

Pri hľadaní práce môžete využiť rôzne zdroje – sledovať inzeráty s ponukami práce v novinách, navštíviť personálnu agentúru, zájsť na úrad práce, využiť osobné kontakty… alebo si sadnúť za počítač a hľadať prácu na internete.

 

Na internete existujú servery poskytujúce personálne služby, nazývané aj jobservery. Sú to webové stránky, na ktorých zamestnávatelia zverejňujú ponuky voľných pracovných miest. Pritom už dávno neplatí, že na internete sa dajú nájsť len voľné miesta z odvetvia informačných technológií či telekomunikácií. Spektrum odvetví a ponúkaných pozícií je veľmi široké. Nájdete tu inzeráty ponúkajúce voľné miesta robotníkom najrôznejších profesií, aj pozície pre vrcholových manažérov. Na získavanie nových zamestnancov nevyužíva internet len komerčný sektor. Prostredníctvom jobserverov si môžete nájsť zamestnanie aj v štátnej správe, školstve či zdravotníctve.

Najväčším a najnavštevovanejším personálnym serverom na slovenskom internete je www.profesia.sk. Denne tu pribudne okolo 700 nových pracovných ponúk z rôznych regiónov Slovenska i zo zahraničia. Prezrieť si taký veľký počet inzerátov, z ktorých väčšina by vás zrejme tak či tak vôbec nezaujímala, by zabralo poriadny kus času. Preto je užitočné použiť službu vyhľadávania vhodných ponúk podľa odvetvia a regiónu, v ktorom chcete pracovať. Keď použijete rozšírené vyhľadávanie, môžete zadať aj detailnejšie požiadavky na hľadanú prácu, napr. odvetvie, v ktorom by ste chceli pracovať, druh pracovného pomeru, čo vzdelanie, ktoré firma od uchádzača požaduje.

Ak chcete mať istotu, že žiadnu zaujímavú ponuku neprehliadnete, vytvorte si svojho agenta pre ponuky. Je to veľmi jednoduché, vo formulári na stránke vyplníte kritériá na hľadanú prácu: odvetvie, pozícia, lokalita prípadne i ďalšie kritériá, zadáte emailovú adresu a vyhovujúce ponuky dostanete každý deň do svojej emailovej schránky. Žiadna ponuka tak vášmu zraku neunikne a môžete na ňu včas reagovať.

Popri hľadaní práce vám dáva internet možnosť aktívne “ponúknuť” seba a svoje schopnosti prostredníctvom životopisu, ktorý vložíte do databázy na jobserveri. Spoločnosti, ktoré hľadajú nových zamestnancov, majú do tejto databázy životopisov prístup a na základe údajov uvedených v životopisoch hľadajú vhodných kandidátov. Môže sa tak stať, že vás bude firma kontaktovať priamo s konkrétnou ponukou práce.

Ak ste si našli vhodnú pracovnú ponuku a radi by ste na ňu zareagovali ale rozmýšľate nad formátom životopisu alebo nad tým, čo napísať do motivačného listu, aj tu vám pomôže internet. Na stránkach www.profesia.sk nájdete odporúčania ako dobre napísať motivačný list a aké údaje nesmú chýbať v životopise. Poradia vám, ako sa pripraviť na prijímací pohovor a ako ho úspešne absolvovať. Nechýbajú vzory výpovedí, rôznych žiadostí či oznámení zamestnávateľovi.

S internetom ušetríte pri hľadaní práce veľa času a rozhodne zvýšite svoje šance na nájdenie práce. Určite ho nevynechajte, keď si budete hľadať novú prácu a presurfujte si personálne servery. Okrem www.profesia.sk môžete vyskúšať aj iné, napr. www.jobpilot.sk.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised