InternetujemeInternetujeme

Internet aj do kuchyne: Mieri na vás kamera. Usmievajte sa!

 Ing. Silvia Kočišková   27.06.2007   0

V predošlej lekcii ste sa dozvedeli ako sa dá cez internet zadarmo telefonovať. Už viete, že jediné, čo k tomu potrebujete je program Skype, ktorý umožňuje bezplatné hovory s ostatnými používateľmi Skypu, nech sú kdekoľvek na svete. Pri Skype ostaneme aj dnes. Okrem hlasu prenáša tento program medzi počítačmi aj obraz. Ináč povedané, umožňuje videotelefonovanie. A práve o ňom bude reč.

 

Možno sa vám pri slove videotelefonovanie vybavujú v pamäti scény z rôznych sci-fi filmov. Pravdupovediac, aj pre mňa to bol donedávna len pojem z kategórie science fiction. Zmenilo sa to pred niekoľkými mesiacmi, keď sa na mňa z monitora nášho domáceho počítača usmieval manželov bratranec, ktorý už druhý rok žije v Anglicku a veselo niečo pritom rozprával. Žiadne sci-fi, realita.

To, že má vaše dieťa prvý zúbok môžete vašej tetuške, žijúcej stovky či tisíce kilometrov od vás, oznámiť rôznymi spôsobmi. Môžete jej napísať e-mail, chatovať s ňou na ICQ alebo jej zavolať. Úplne iné však je, keď jej ukážete dieťa držiace v náruči a usmievajúce sa do kamery. Prostredníctvom videokonverzácie môžete vidieť toho, s kým sa rozprávate a on môže vidieť vás. Nezáleží pritom na akom mieste zemepisnej šírky a dĺžky sa nachádza.

Ak sa chcete pustiť do videokonverzácie pomocou programu Skype, budete – okrem počítača, kvalitného internetového pripojenia a samotného Skypu - potrebovať webovú kameru. To je taká malá vecička, ktorá sa pripojí k počítaču a umiestni v hornej časti monitora tak, aby mierila na toho, kto sedí za počítačom. Na trhu nájdete web kamery viacerých značiek. Ich ceny sa pohybujú v rozpätí od 500 do 2.000 Sk.

Ideálne je, keď majú kameru obidve z komunikujúcich strán. Vtedy máte na obrazovke dve okná – jedno väčšie, v ktorom vidíte toho, s kým videotelefonujete (povedzme tetušku) a jedno menšie, úplne mrňavé, v ktorom vidíte obraz prenášaný druhej strane (čiže to, čo na svojom monitore vidí vaša tetuška).

Videotelefonovanie však funguje aj v prípade, že web kameru má len jedna z komunikujúcich strán. Ak si ju povedzme vaša tetuška ešte nestihla kúpiť, potom sa síce ona môže radovať z toho, že vás vidí, zato vy ju neuvidíte. Na vašom monitore sa zobrazí presne ten istý obraz, ktorý sa zobrazuje tetuške, čiže vy.

Spustenie videokonverzácie v programe Skype je - podobne ako samotné telefonovanie - veľmi jednoduché a nevyžaduje si od vás žiadne nadštandardné počítačové znalosti. Stačí kliknúť na meno kontaktu v zozname, čím sa otvorí okno pre konverzáciu a následne vybrať možnosť Spustiť kameru.

Vďaka programu Skype môžu rodičia ostať v kontakte so svojimi deťmi, ktoré študujú v zahraničí a prarodičia môžu prostredníctvom jednoduchých videohovorov na vlastné oči vidieť, ako rastú ich vnúčatá. A čo vy? Koho najbližšie prekvapíte videotelefonátom?
Na záver ešte pripomeňme, že program Skype si môžete bezplatne stiahnuť do svojho počítača zo stránky www.skype.com.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised