InternetujemeInternetujeme

Internet aj do kuchyne: Poďte si pokecať

 Ing. Silvia Kočišková   27.06.2007   0

Rozhovor je vraj najdostupnejšia forma potešenia, nestojí žiadne peniaze a môžeme sa z neho tešiť v každom veku. Tak prečo si ho nedopriať, že? O to viac, ak – podobne ako ja - trávite väčšinu dňa s malým batoliatkom. Celé dni samé ga ga, hav hav, ba ba... logicky sa vám zažiada preladiť zavše na inú vlnu a „normálne“ sa s niekým porozprávať. Ibaže nie vždy máme partnera na rozhovor na blízku. V takých chvíľach si ja sadám za počítač a spúšťam internet. Kliknem na malú ikonku kvetinky, ktorá svieti v spodnej časti obrazovky a hneď vidím, že moja známa tiež „visí“ na internete a môžem s ňou „hodiť reč“.

 

Čo za kvetinky to tu pletiem dokopy s internetom? Hneď vysvetlím.

Možností, ako sa prostredníctvom internetu porozprávať, je niekoľko. Už poznáte e-mail. Ibaže komunikácia prostredníctvom e-mailu býva zdĺhavá a rozkúskovaná. Oveľa lepšie a zábavnejšie je na online komunikáciu, alebo, ak chcete, kecanie na webe využiť tzv. Messenger. Je to malý program, ktorý si zadarmo stiahnete z internetu, nainštalujete na svoj počítač a potom môžete v reálnom čase komunikovať s priateľmi, ktorí sú od vás stovky kilometrov ďaleko. Teda, ak práve tiež sedia pri počítači a sú pripojení na internet. Oproti e-mailu je výhodou messengera rýchlosť a jednoduchosť komunikácie.

Asi najznámejším a najpoužívanejším messengerom je ICQ [aj sí kjú]. (Tieto tri písmena sú fonetickým prepisom vety „I seek you“, po slovensky niečo ako „hľadám ťa“.) ICQ je malinká ikona kvetinky, ktorá sa – po nainštalovaní programu – automaticky zobrazuje v pravom dolnom rohu obrazovky. Akonáhle sa pripojíte na internet, ICQ o tom pošle informáciu a všetci vaši známi, ktorí vás majú vo svojom ICQ adresári sa okamžite dozvedia, že ste na sieti. Platí to aj naopak, podľa ikony vidíte, či je váš známy práve online (vtedy pri jeho mene svieti zelená kvetinka), alebo offline (červená kvetinka), alebo práve odbehol od počítača (papierik na zelenej kvetinke).

Cez ICQ môžete posielať krátke správy, súbory i odkazy na zaujímavé stránky. Ak je človek, ktorému správu posielate, pripojený, dostane ju okamžite. Ak práve nie je online, dostane ju hneď ako sa pripojí.

Navyše môžete do rozhovoru priberať ďalších záujemcov. To sa oplatí, ak si napríklad chcete dohodnúť „hromadné“ stretnutie a pod. Program ICQ je voľne dostupný a môžete si ho stiahnuť na adrese www.icq.com.

Ďalšou veľmi obľúbenou formou komunikácie je tzv. chatovanie (anglické chat môžeme preložiť ako „rozhovor“). S týmto pojmom ste sa už dozaista stretli. Aby aj nie, veď portálov, ktoré ponúkajú možnosť chatovať, čiže pokecať si, je neúrekom. Na rozdiel od komunikácie cez messenger si nemusíte na svoj počítač inštalovať nijaký špeciálny program. Stačí si vybrať portál, na ktorom chcete chatovať, zaregistrovať sa, zvoliť si nejaký „nick“ (to je prezývka, pod ktorou budete na danom chate vystupovať) a môžete začať debatovať, s kýmkoľvek o čomkoľvek. Najnavštevovanejším chatom na slovenskom internete je www.pokec.sk, ale nebuďte prekvapená, keď tu narazíte na samých teenagerov. Ak by ste sa radšej virtuálne porozprávali s nejakou mamičkou, dozaista stretnete nejakú na www.rodinka.sk.

Chat je priestor, kde spoznáte množstvo nových ľudí. Miesto, kde vznikajú virtuálne priateľstvá. Tie majú zväčša iba krátky život (taká je aspoň moja skúsenosť). Ak sa vám ich však podarí preniesť do reálneho života, môžete získať pár skutočných (a nielen virtuálnych) priateľov navyše.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised