InternetujemeInternetujeme

Na webe sa môže naše dieťa zoznámiť s nebezpečným človekom

 Dagmar Mozolová, redakcia   24.04.2008   3

chlapec a notebook

Kedysi nás naši rodičia učili, že si nemáme od cudzích ľudí brať sladkosti, len tak sa s nejakým neznámym dospelákom na ulici pustiť do reči a už určite s ním nikam ísť, ani keby sľuboval neviem čo. Dôverovať len tým, ktorých poznáme. A to si dovolím tvrdiť, že za minulého režimu, v ktorom väčšina z nás vyrastala, bolo nástrah oveľa menej ako dnes.

V dnešnej dobe majú ľudia so zlými úmyslami naozaj veľa možností, ako sa dostať do kontaktu s deťmi. V novembri 2007 priniesol denník Korzár informáciu o mužovi, ktorý lákal dievčatá do dodávky s ponukou, že ich odvezie domov... Najhoršie na tom všetkom je to, že sa cudzí človek môže zoznámiť s naším dieťaťom aj u nás doma – cez internet.

 

 

Zoznamky dospelákov

Áno, existuje množstvo portálov, kde sa ľudia zoznámia. Pokecajú, mnohí nadviažu priateľstvo a sú známe aj prípady, keď si dvaja padli „do oka“ práve cez internet až tak, že z toho bola svadba. Niektorí ľudia môžu mať nižšie sebavedomie, v reálnom živote sa im nedarí pozvať niekoho na rande a práve pri počítači nájdu odvahu, alebo na druhej strane sú to extroverti, ktorí takto získavajú množstvo známych a jednoducho ich to baví. Alebo človek hľadá skupinu, s ktorou má niečo spoločné – napríklad malé bábo. A tak sa dostanú mnohé žienky k nám. Aj vďaka nášmu portálu sa poznáte s tými, s ktorými by ste sa nikdy neboli stretli, nebyť fóra. Klasické zoznamky však využívajú skôr osamelí ľudia, aby nadviazali kontakt. No a nikdy nevieme, kto je na druhej strane. Preto je opatrnosť namieste...

 

 

Zoznamky tínedžerov

Naše deti vedia používať počítač lepšie ako my... O internete nehovoriac. Majú svoje stránky, kam chodia /určite nie na babetko.sk/. Internet im poskytuje množstvo informácií (aj ťaháky do školy, ktoré sme my pracne prepisovali rukou). Ale skrýva aj nebezpečenstvá, a tými sú aj zoznamky. Človek, ktorý sa im zapáči, môže byť napr. pedofil. Nik z nás nevidí, kto sedí na druhej strane.... Nahodíme super foto (stiahneme si namakaného športovca), vypíšeme zopár kapeliek, ktoré medzi mladými letia, alebo urobíme zo seba romantického gitaristu a baby naletia ako včely na med. A preto musíme naše deti (to bábo, čo sa mi narodilo pred piatimi rokmi, už ide pomaly do školy – čas letí) primerane veku naučiť, že aj tu môžu byť ľudia, ktorí ich chcú zneužiť. A je potrebné určiť si pravidlá hry a dodržiavať ich.

 • Chráňte si vaše osobné údaje, fyzickú aj emailovú adresu, telefónne čísla, heslá, pin, čísla účtov a pod., lebo okrem sklamania v láske, či priateľstve, sa môžete stať aj obeťou najrôznejších trestných činov prevádzaných pomocou internetu. Môže ísť jednak šírenie rôznych počítačových infiltrácií (vírusy, červy, spam, nechcená reklama a pod.), ale aj o „vyčistenie“ vašich účtov.
 • Uvedomte si reálne nebezpečenstvo od ľudí, ktorí sa vás na zoznamke pýtajú na veľmi citlivé záležitosti z vášho osobného života. Uvedomte si, že ak vás vyzve na stretnutie neznámy človek, ktorý o vás vie, že ste opustený, nemáte žiadnych priateľov, či blízku rodinu alebo, že ste sa len pred časom prisťahovali, a ani to tu dobre nepoznáte, môže ísť o človeka, ktorý si hľadá svoju obeť! Zvlášť nebezpečné je, ak sa cez internet zoznamujú deti, ľahko sa môžu stať obeťou pedofilov!
 • Vyberte si kvalitného poskytovateľa služieb, ktorý zabezpečí nielen ochranu osobných údajov, ale aj ochranu proti nevyžiadanej pošte, antivírusovú ochranu, atď.
 • Zabezpečte si svoje fotoalbumy heslom. Nikdy neviete, ako a kedy môžu byť vaše fotografie zneužité treťou stranou.
 • Nedávajte nikomu osobné údaje. Vysvetlite deťom, čo sú to osobné údaje.
 • S nikým, s kým sa dieťa zoznámilo iba cez internet alebo mobil, sa nesmie stretávať samé osobne. Tak ako v reálnom živote nechodia deti na stretnutie s neznámou osobou bez sprievodu niekoho ďalšieho, najlepšie rodiča, alebo aspoň súrodenca, kamaráta, tak aj na stretnutie s neznámou osobou, s ktorou sa dieťa zoznámilo iba cez internet alebo mobil, je stretnutie veľmi nebezpečné.
 • Buďte podozrievavý voči človeku, ktorý dieťa presviedča, aby zatajovalo svoje internetové kamarátstvo pred rodičmi, alebo vystupuje ako teenager, ale nevie väčšinu odpovedí na otázky, ktoré bežne rovesníci poznajú. Takýto človek môže chcieť deťom ublížiť a preto klame a navádza, aby zatajili pozvanie na stretnutie s ním, aby si zmazali históriu četu, jeho emaily, sms-mms správy a podobne.
 • Vysvetlite deťom, nech neveria všetkému čo nájdu na internete. Informácie si je potrebné porovnať z viacerých zdrojov a v prípade nejasností sa poradiť s rodičmi alebo učiteľmi v škole.
 • Váš domáci počítač (alebo hraciu konzolu) postavte do obývacej izby alebo na iné spoločné prístupové miesto v byte. Najlepšie tak, aby rodič mal vždy výhľad na monitor. Nedávajte počítač do detských izieb. Majte dobrý prehľad o všetkých ďalších počítačoch, ktoré sú deťom prístupné.
 • Stanovte medzi deťmi a rodičmi jasné pravidlá pre používanie internetu. Vzor zmluvy nájdete tu. Podpísanú zmluvu vystavte niekde pri monitore počítača. Nezabudnite, ak si s vaším dieťaťom vytvoríte pravidlá o používaní internetu, stanovte si práva a povinnosti pre obe strany.
 • Urobte si rozvrh na dni a presný čas, kedy má dieťa povolenie stráviť čas na internete, najlepšie v čase vašej prítomnosti.
 • Vytvorte si s dieťaťom vzťah dôvery. Rozprávajte sa s ním o všetkom, aj o používaní internetu.
 • Majte prehľad o jeho prezývkach (nickname) detí, ktoré používa na internete.
 • Buďte opatrný, ale nie dotieravý. Prílišná kontrola by mohla dieťa dohnať ku skrývaniu a zatajovaniu činností.
 • Netrestajte dieťa za to, čo nie je jeho chyba, môže vám prestať dôverovať a mať strach a neistotu pri zdôverovaní sa s nejakým problémom.
 • Ponúknite deťom adekvátne, zmysluplné a zaujímavé mimoškolské aktivity.
 • Všímajte si viac svoje okolie. Nebuďte ľahostajní ani k cudzím deťom.

 

TENTO PORTÁL PODPORUJE PROJEKT: www.zodpovedne.sk

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
jana napísané 25.04.2008 20:23

iva, ja mám adresu na gmail a s nicim takym som sa nestretla.

Iva napísané 24.04.2008 11:57

kde zriadujete svojim deckám ich vlastné emailvé schránky? Ja som im to hodila na atlas, ale dosť ma štvú tie uputavky na nevhodne clanky, ktore nechcem,aby oni citali. Existuje nejaky freemail, ktory je vhodny pre deti, ze och nebude nikto opruzovat nejakym sexom a tak?

Nika napísané 24.04.2008 11:43

Presne tento problem sa snazim riesit v poslednom obdobi... Dakujem za clanok :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
jana napísané 25.04.2008 20:23

iva, ja mám adresu na gmail a s nicim takym som sa nestretla.

Iva napísané 24.04.2008 11:57

kde zriadujete svojim deckám ich vlastné emailvé schránky? Ja som im to hodila na atlas, ale dosť ma štvú tie uputavky na nevhodne clanky, ktore nechcem,aby oni citali. Existuje nejaky freemail, ktory je vhodny pre deti, ze och nebude nikto opruzovat nejakym sexom a tak?

Nika napísané 24.04.2008 11:43

Presne tento problem sa snazim riesit v poslednom obdobi... Dakujem za clanok :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised