V poslednom období ste milý čitatelia určite zaregistrovali mnoho článkov o tom, aké sú detské ihriská v našich mestách zanedbané, pre deti nebezpečné. Preliezky sú hrdzavé, zlomené alebo inak poznačené časom. Podľa najnovších informácií sa dokonca veľa detských ihrísk v našej krajine zruší, pretože nevyhovujú prísnym podmienkam noriem európskej únie, pod ktoré už podliehame. Ak nepatríte k tým šťastnejším, ktorých tento problém netrápi a nechcete čakať, kým sa mestá začnú touto problematikou intenzívnejšie zaoberať (resp. kým nájdu peniaze na obnovu starých ihrísk alebo výstavbu nových), skúste si postaviť ihrisko z vlastného vrecka.
Nebude to stáť päť korún
Niekoľko ich už existuje. Nie sú to vždy doslova detské ihriská, je to skôr priestor s pieskoviskom, 1-2hojdačkami, lavičkou na sedenie a preliezkami. Musím ale poznamenať, že určite to nie je realizácia pre jednotlivca (pokiaľ nemá véééľa peniažkov), pretože je dosť nákladná. Podľa prísnych pravidiel v normách EU môžme takéto ihrisko postaviť z prírodných materiálov alebo plastu. Kov je bohužiaľ podľa týchto kritérií nevyhovujúci, takže naň môžme rovno zabudnúť. Napriek tomu, že je to najlacnejšie riešenie. Najlepšie je teda použiť drevo (ktoré je prírodný materiál), pretože plast je vhodný skôr pre súkromnú záhradu alebo strážený areál.
Hracie prvky musí vyrobiť len výrobca s certifikátom.
Ak vás chytila myšlienka spraviť si detské ihrisko svojpomocne (vlastnoručne vyhotoviť preliezky s hojdačku, pieskovisko a pod.) tak vás sklamem. Podľa noriem STN EN 1176 a 1177,ktoré stanovujú všeobecné požiadavky pre zriaďovanie, kontrolu, údržbu a prevádzku detských ihrísk a požiadavky na jednotlivé prvky ich vybavenia, to asi nezvládnete. Ak nechcete aby sa vami postavené ihrisko zrušilo, musíte osloviť firmu, ktorá má skúsenosti s touto činnosťou a ktorej výrobky spĺňajú uvedené normy. Na trhu je ich dostatok a ich ponuka je veľmi široká. Ak Vám financie dovolia, môžte si celý projekt od návrhu až po celkovú realizáciu nechať zhotoviť takouto firmou. Ak však chcete nejakú tú korunku ušetriť,(a to každý určite chce) obráťte sa na firmu, ktorá prvky pre detské ihrisko vyrobí aj z vami dodaného materiálu.
Ďalší úkon, ktorý zvládnu šikovné ruky oteckov aj neoteckov a pri ktorom môžte ušetriť je, ak si zhotovené výrobky priveziete a namontujete na dané miesto sami(cena dovozu a montáže niekedy tvorí významné percento z celkovej sumy, ktorú za hrací prvok zaplatíte).
Keďže firiem s touto ponukou sortimentu a služieb je na trhu mnoho, je dobré porovnať cenové ponuky od viacerých a podľa možností vidieť a vyskúšať ich hotové prvky na niektorom ihrisku. Veľa firiem má postavené skúšobné ihrisko aj vo svojom areáli.
Materiál a ochrana
Najčastejšie používaným drevom pri výstavbe detského ihriska je smrek, borovica alebo agát. Drevo musí byť trvácne, ekologicky ošetrené a zdraviu nezávadné. Všetky prvky na detskom ihrisku musia byť bezpečné a certifikované. Piesok v pieskovisku sa musí meniť vždy na začiatku sezóny a potom individuálne podľa potreby a znečistenia. Najlepšie je ak sa dá pieskovisko zakryť, najmä na noc, aby k nemu nemali prístup zvieratá (väčšinou mačky).
Úplne najideálnejšie by bolo celý priestor pre deti oplotiť a spraviť vstupnú bránku, ktorú môžme zamykať a odomykať podľa potreby (aj svoje ratolesti lepšie ustriehneme).
Najväčšou prekážkou pri výstavbe ihriska (okrem finančného obmedzenia), bude povolenie na samotnú výstavbu. Pozemky na ktorých stoja staré ihriská alebo pozemky v okolí panelákov sú väčšinou vo vlastníctve viacerých osôb a mali by sme mať súhlas od každého z nich. Najjednoduchšie je to pri novostavbách, pretože tieto pozemky majú jedného majiteľa, väčšinou to býva mesto.
Orientačné ceny najpoužívanejších drevených výrobkov pre detské ihrisko:
Konštrukcia s dvomi hojdačkami 10 615 Sk
Kladinová hojdačka 13 125 Sk
Veža s plastovou šmýkalkou a rebríkom 23 330 Sk
Preliezka v tvare pyramídy 10 615 Sk
Preliezka v tvare kladiny 8 715 Sk
Pieskovisko bez piesku individuálne podľa rozmerov
(menšie približne 3 000 Sk)
Kresliaca tabuľa 26 670 Sk
Futbalová bránka mini 2 100 Sk
Šplhacia stena 17 995 Sk
Lavička na sedenie 4 990 Sk
Ešte na záver
Nedá mi nespomenúť ešte na záver: podmienky pre výstavbu detského ihriska sú síce prísne a samotná výstavba je dosť nákladná, ale na druhej strane, každý z nás chce pre svoje dieťa len to najlepšie, to znamená bezpečnosť, kvalitu a spokojnosť .A pri dnešnom množstve nekvalitných výrobkov, ktoré sa objavujú na našom trhu je dobré, ak nám pomáha štát resp. EU neustálou kontrolou a vytváraním striktných podmienok, ktoré sú v konečnom dôsledku pre našu bezpečnosť a zdravie.
na stranke http://www.smajlik.sk nájdete kompletnú ponuku pre vybavenie Vášho ihriska certifikovanými výrobkami za bezkonkurečné ceny.
ozaj podľa mojích poznatkov certifikát znamená ,že firma alebo produkt spľňajú dané kritéria a podmienky,je to v skratke doklad o kvalite……….
takže napíšte si do vyhľadávania detské ihriská a potvrďte,potom sa dajte na ZOZNAM-detské ihriská-stavba,údržba a potom nadpis číslo 8
Tiez sa chystame na opravu ihriska. Presla som vela vyrobcov hracich prvkov, ale tie , ktore ste uviedli su myslim najlacnejsie, preto by som Vas poprosila o nejake odkazy na stranky , s ktorych ste to cerpali. Moc pekne vam dakujem
Kedze sa prave chystame na opravu – prestavbu či ako to nazvať detskeho ihriska na našom sídlisku, zaujímalo by ma, ako to naozaj je s hracími prvkami – či naozaj vštko umiestnené na ihrisku musí mať certifikát. Pretože pani z firmy, ktorá vyrába montuje takéto hracie prvky, mi povedala, že v podstate nič nemusí byť certifikované…