Míľa pre mamu. Najväčšia oslava Dňa matiek.
Ako to všetko začalo?
Mama a zmena jej postavenia v spoločnosti
Písal sa rok 2000. Na Slovensku bola zavedená trojročná materská, resp. rodičovská dovolenka. Situácia matiek sa na Slovensku začala meniť.
Matky pred nástupom na materskú dovolenku mali za sebou isté vzdelanie, viac či menej rozvinutú kariéru. Nástupom na materskú dovolenku však ich spoločenská hodnota výrazne klesla, nakoľko neprinášali do spoločnosti zisk. Matky na materskej a rodičovskej dovolenke sa mali podľa vtedajšej verejnej mienky venovať deťom a domácnosti – patrili teda na detské ihrisko, alebo za sporák.
Sťahovanie sa rodín za prácou, spoločenská izolácia matiek malých detí i nutnosť neustáleho vzdelávania sa hoc aj popri deťoch stali bežnými spoločenskými fenoménmi.
Vznikajú materské centrá
V tomto období začali vznikať malé oázy, ostrovčeky otvorenej náruče, pre mamy s malými deťmi. Materské centrá.
Postupne, ako rástol počet materských centier, rástla aj ich potreba spájať sa do jednej siete a spoločné zdieľať svoje skúsenosti. Jednotlivé materské centrá spolu komunikovali spočiatku neformálne, no potreba spoznávania sa a vyššej organizovanosti bola stále naliehavejšia. Stala sa mottom prvej konferencie „Pomôžte, aby sme si mohli pomáhať“, ktorá sa uskutočnila v roku 2001 v Poprade.
Zastrešujúcou organizáciou sa stáva Únia materských centier
V roku 2003 bolo oficiálne zaregistrované občianske združenie Únia materských centier. Poslaním Únie materských centier je dosiahnuť úctu a uznanie materstva v spoločnosti a spoluvytvárať podporujúce podmienky pre materstvo v najvyššom záujme dieťaťa, matky a rodiny. Jedným z jej cieľov je aj realizovanie celospoločenských kampaní a projektov na zlepšenie života rodín s malými deťmi na Slovensku. Práve takouto aktivitou je aj organizovanie podujatia ku Dňu matiek – dnes známeho ako Míľa pre mamu.
Najväčšia oslava Dňa matiek
Aj v roku 2010 sa uskutoční Míľa pre mamu. V sobotu, 8. mája. Každý mesiac Vám postupne priblížime genézu tohto podujatia. Ako vznikalo a ako sa zo Slovenska rozšírilo do celého sveta.