5 krokov k ZERO WASTE s dieťaťom

Eliška Fričovská 0

Aj vy ste zistili pri pohľade do vášho odpadkového koša, že odkedy máte bábätko, akosi rýchlejšie sa plní? Nemáte kam ukladať tony hračiek a detského oblečenia?

Poradím vám, ako minimalizovať vaše nákupy aj odpad. Je to naozaj oslobodzujúce!

Shutterstock

1. krok – NIKDY sa neraďte s obchodníkom, VŽDY s kamarátkou.

Len druhá matka vám dá relevantnú informáciu o tom, čo dieťa skutočne potrebuje k životu, nie reklamy a predajcovia. Tí majú na starosti svoj zisk. Možno niekto z vášho okolia posúva výbavičku a poteší sa, že si bude môcť uvoľniť miesto v skrini.

Sledujte bazáriky, dajú sa cez ne nakúpiť krásne vecičky, aj nové za zlomkové ceny. Takto ušetríte nielen peniaze, ale aj životné prostredie, keďže dáte veciam šancu na ďalší život. Vytvorí sa tak menej odpadu a zároveň sa nemusia míňať obmedzené prírodné zdroje na výrobu ďalších zbytočných vecí.

2. krok – Povedzte NIE jednorazovým plienkam.

Tie sú totiž pri bábätkách najväčším zdrojom odpadu. Jedno dieťa vyprodukuje až tonu odpadu z plienok. Plienka sa rozloží za 250 rokov. Hrozné, však?

Riešením je bezplienková metóda, ale nie každý má na ňu trpezlivosť. V tom prípade by sa vám mohli zapáčiť plienkové nohavičky. Sú síce drahšie, ale prepočty ukazujú, že už pri prvom dieťatku sa vám to oplatí. A každé ďalšie dieťa už vlastne plienkujete zadarmo.

Ak veľa cestujete a „látkovky“ vás z tohto dôvodu príliš nenadchýnajú, používajte ich len doma. Aj to stačí na to, aby ste životné prostredie odbremenili od pol tony nerecyklovateľného odpad

Je ekoplienka skutočne EKO?

Výrobcovia o ekologických jednorazových plienkach síce tvrdia, že sú rozložiteľné, treba si však uvedomiť, že sa tak stane iba v priemyselných kompostárňach, keďže potrebujú byť niekoľko dní pod vplyvom teploty nad 60˚C. Keď takúto plienku hodíte do čierneho kontajnera na zmesový odpad, tak sa dostane na obyčajnú skládku, kde sa určite nerozloží.

3. krok – Nahraďte prebaľovacie podložky a vlhčené utierky ekologickými variantmi.

Jednorazové prebaľovacie podložky sú zbytočným a nešetrným „luxusom“. Miesto nich môžete pokojne použiť obyčajnú látkovú plienku.

Náhradu vlhčených utierok si vyrobíte celkom jednoducho aj doma, z bavlnenej plienky či starého trička. Nastrihajte ich na menšie obrúsky a obšite ich po okraji, aby sa nepárali. Potom ich stačí len navlhčiť, utrieť zadoček a oprať.

Prípadne môžete obrúsky namáčať do kamilkového čaju alebo vody s dvoma lyžicami mandľového oleja. Ak môžete, jednorazové vlhčené utierky používajte len na cestách.

4. krok – Vymeňte detskú kozmetiku za mydlo.

Menej je viac, tu platí dvojnásobne. V prvých mesiacoch života bábätka si skutočne vystačíte s jedným kvalitným hydratačným mydlom a možno prírodným olejčekom či telovým maslom.

Mnohé slovenské značky prírodnej kozmetiky ponúkajú špeciálne mydlá určené pre jemnú detskú pokožku, ktoré ju zároveň aj hydratujú. Siahnite po tých, ktoré sa vyrábajú klasickou metódou za studena z ingrediencií v bio kvalite. Napríklad bambucké alebo olivové mydlo. Neobsahujú žiadne farbivá ani umelé vône, a preto sú veľmi vhodné pre citlivú pokožku bábätiek.

Tieto firmy kladú dôraz na ekológiu, a preto svoje výrobky balia iba do papiera. A to isté mydlo vám môže poslúžiť aj ako šampón na jemné vlásky. Na telíčko, ak má vaše bábätko suchšiu pokožku, použite po umytí panenský kokosový olej. Pri rôznych druhoch kožných ekzémov a alergií, alebo pre úľavu pri zaparenom zadočku sa odporúča aj čisté bambucké maslo.

Shutterstock

5. krok – Skladujte jedlo v tom, čo doma nájdete

Nepotrebujete žiadne „špeciálne“ nádoby na skladovanie a mrazenie detských pokrmov. Jednoducho použite to, čo už máte doma, hoci aj škatuľky od zmrzliny.

Veľmi dobre sa dá mraziť aj v sklenených zaváracích pohároch. A vôbec sa nemusíte báť ich prasknutia. Stačí nechať jeden-dva centimetre voľného priestoru, aby sa jedlo pri mrznutí malo kam rozpínať.

Ideálne je používať poháre s jednotnou šírkou (nie so zúženým hrdlom ako od kečupu). Na mrazenie sa dajú použiť aj špeciálne silikónové vrecúška, ktoré potom stačí umyť a môžete ich použiť znova.

Čo je to Zero Waste?

Zero Waste v preklade znamená nulový odpad. Je to životný štýl, ktorého filozofiou je správať sa pri nákupoch a spotrebe zodpovedne, a tým minimalizovať odpad.

Vznikol ako odpoveď na alarmujúcu situáciu nášho životného prostredia, na ktorú už niekoľko rokov upozorňujú ekológovia. Autorkou a najväčšou propagátorkou Zero Waste je Američanka francúzskeho pôvodu, Bea Johnson, ktorá v roku 2013 napísala aj bestseller Domácnosť bez odpadu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár