Konečne ste si z pôrodnice priniesli domov vaše bábätko. Popri tom, ako sa spoločne zoznamujete a zvykáte si na váš nový život, zotavujete sa z pôrodu. Nie je to ľahké a viete, že to bude chcieť ešte nejaký čas, kým všetko sadne na novú mieru.
No a potom je tu ešte vaša svokra, ktorá chce silou mocou podávať pomocnú ruku. Za pochodu zisťujete, ako to s tou „pomocou“ môže byť ešte celé ťažšie.
Shutterstock
Príliš zaintervenovaná svokra?
Najprv sú to neohlásené návštevy, potom dlhé pestovanie vášho drobčeka na rukách, kým od vás sa očakáva, že pripravíte svokre kávu, veď sa to patrí.
Od toho je už len krôčik k neželaným radám o tom, aká by ste mali byť matka, čo by ste mali, a čo nemali robiť. Ako sa tomu povie vznešene? Stret svetonázorov?
Prečítajte si aj : Pomóooc, svokra príde na výpomoc !
Naozaj sa snažíte, predsa len, je to mama vášho muža, porodila ho, vychovala ho, teraz chce byť prítomná pri svojom vnúčatku, nadviazať s ním vzťah. Veď to je úžasné!
Rovnako je vám jasné, že väčšinou sa vaše kamarátky sťažujú skôr na to, že sú na všetko samé a nikto po nich ani len neštekne s nejakým náznakom pomoci. Čo by za to dali, aspoň za štipku záujmu!
Toto všetko si uvedomujete. Viete vymenovať všetky dôvody, pre ktoré by ste mali byť vďačná. A predsa, ako sa snažíte, tak sa snažíte, nie je vám prítomnosť svokry príjemná.
Nevyčítajte si, keď sa vám to nepáči
Keď ste unavená, ubolená, vyčerpaná, čo je úplne prirodzená situácia, v ktorej sa ocitne každá nová mama, sú podobné myšlienkové pochody normálne.
Nevyčítajte si, že by ste radšej ocenili intimitu a menej interakcie s mužovou matkou. Nie je nič zlé na tom, ak jej chcete nastaviť hranice, ba priam, je to potrebné.
A ako to teda urobiť, aby ste sa svokry nedotkli a prešlo to bez drámy?
Najprv si sama pred sebou povedzte, že je v poriadku, ak sa cítite ochranársky voči svojmu dieťaťu.
Ak vás znervózňuje vaša svokra a väčšinu času v sebe dusíte nepríjemné pocity, len aby ste jej neublížili, je potrebné to riešiť.
Nie vy, ale ľudia okolo vás sa musia prispôsobiť vašim potrebám. Vy ste teraz čerstvá matka. V novej životnej situácii, ktorá sa už nebude opakovať. Vy ste na prvom mieste.
Dajte nabok výčitky, pocity viny. Teraz musíte vymyslieť spôsob, aby to fungovalo tak, ako vám to najviac vyhovuje.
Skúste o svojich pocitoch hovoriť najprv so svojim mužom. Vysvetlite mu, bez nejakých dramatických scén, ako sa cítite.
Ak už dopredu viete, že sa váš muž bude snažiť svoju matku brániť, urobte to namiesto neho a začnite pozitívne, napríklad:
„Veľmi si vážim tvoju mamu, ale bola by som rada, keby mi najskôr zavolala, pred tým, ako príde na návštevu.“ Alebo „Páči sa mi, že sa ako babka veľmi snaží venovať nám toľko času, ale nevyhovuje mi, že chce prísť na celý víkend.“
Váš partner by mal vedieť, ako na vás jeho matka pôsobí, preto s ním o tom hovorte. O to ľahšie jej bude vedieť vysvetliť, čo ako rodina potrebujete.
Ako najlepšie využiť pomoc od svokry?
Tak, že si pomenujete, čo by vám najlepšie vyhovovalo.
Chcete napríklad, aby vám cez týždeň niekto pomohol s nákupom? Opýtajte sa jej, či by išla s vami.
Nemáte radi neohlásenú návštevu? Navrhnite jej deň, kedy by bola z vašej strany vhodná návšteva.
Takýmto spôsobom budete mať pocit, že máte nad situáciou kontrolu, pričom si vaša svokra môže pripadať stále docenená ako babka, ktorá chce predsa „len“ pomôcť.
V svokriných topánkach
Keď sa na to pozriete jej očami, možno naozaj dlhé roky čakala na vnúčatko a teraz si to chce konečne užiť.
Stať sa starým rodičom je celkom nová skúsenosť a vaša svokra by si určite želala mať v živote svojho vnúčatka dôležitú rolu. Aj pohľad z jej perspektívy vám môže pomôcť lepšie prispieť k vzájomnej dohode.
Nemusíte svokru zrovna zbožňovať, ani s ňou zdieľať rovnaké názory na život a na výchovu, ale ak viete, že má srdce na pravom mieste, stojí za to prijať jej pomocnú ruku.
Myslite trochu aj do budúcnosti.
Vaše bábätko rýchlo vyrastie a bude na vás menej závislé. Vy budete tiež potrebovať konečne nejaký čas pre seba, pre partnera.
Vtedy vám dobre padne, že tu je niekto, kto s vami bol od začiatku, že má s vašim dieťatkom pekný vzťah a môžete mu ho bez obáv zveriť.
Loading...