Recepty z placenty. A čo dnes varíte vy?

Takakika 5

Vo svete „bio-eko-enviro“ sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, soprány aj basy, vyzdvihujúce na piedestál placentu. Jedinečný životodarný orgán. Zaslúži si pomník, aj mohylu pod bradlom, keď už nám to dieťa vyživovala v našom tehotenskom bruchu.

Výrazom vzdania slávy a chvály môže byť napríklad záhradkársky počin: placenta sa zasadí spolu s mladým stromčekom, aby nám rozkošatený sprítomňoval spomienky. Veď pri výrobe fotoalbumu, ktorý sme zvykli používať za týmto účelom, padlo za obeť už dosť dažďových pralesov. A ide aj o návrat k prírode, k sebe samým. 

Samozrejme, je tu ešte dojemnejšia verzia, ako placentu osláviť, a to takpovediac metaforicky – jej konzumáciou. Nielenže zaženie hlad, ešte aj popôrodné blues. Nie nadarmo sa placente hovorí aj „koláč,“ tak už vieme prečo.

Lotosový pôrod

Aby sme mohli s placentou naložiť podľa našich bio presvedčení, je nám najskôr treba tzv. lotosový pôrod. Prečo tento názov, opýtajte sa napríklad Budhu. V skratke zhrniem, že pri takomto pôrode sa pupočná šnúra nestrihá, dieťa ostáva stále spojené s placentou. Trvá to pár dní až dva týždne po pôrode, kým pupočník sám neodpadne. Dovtedy môžete bábätko dojčiť aj s jeho nerozlučnou dvojičkou – placentou. Či za týmto účelom dostanete v pôrodnici aj dve perinky, žiaľ nevedno.

Nuž ja, neohrabaná, prichádzam na tieto súvislosti až po funuse. V potoku za splnu mesiaca som nerodila, ani v inej lunárnej fáze som pomedzi priehradky s jarnou zeleninou nekopala jamu, do ktorej by som placentu po pôrode rituálne pochovala. Iba tak proti prírode som to dala v pôrodnici, a tak to aj dopadlo. Placentu mi poslali na kremáciu. Lebo v právnej rovine sa bavíme o nebezpečnom odpade. 

Avšak, ide len o uhol pohľadu. Nezaberá na vrásky pod krkom ani skalpel? Zadržte, je tu placenta! V kozmetickom priemysle je táto „smeť“ pasovaná za zázrak. Hotová anti-age pilula. Nie nadarmo si Jennifer Lopez patlá na tvár krém značky priliehavého mena Plazan. Derivát antioxidantu vitamínu C a kyselina hyaluronová časom prestanú baviť.

Uhol pohľadu.

Podľa toho ste nastavení, či patrí placenta do spaľovne alebo na tanier. Naturálni ľudia si rovno pomôžu odkazom na zvieraciu ríšu, kde je placentofágia, a.k.a konzumácia vlastnej placenty po pôrode, u niektorých cicavcov pomerne bežným výjavom.

Napríklad mačka po vrhu nepôjde loviť myši, ani whiskas, z núdze cnosť chňapne po svojej placente. Neosmahne si ju však na cibuľke s jarnou zeleninou, ani ju nehodí do mixéra, že nech sa páči, šejk. Tých receptov, poukazujúcich na neskutočnú výživovú zlatú baňu ukrytú v placente, je samozrejme viac. Nájdite si, ak máte chuť.

Čo mňa na tom najviac fascinuje, sú tie príklady z prírody. Tie skrátka musia byť. Lotosový pôrod odkukajme od šimpanzov. Pri chrumkaní placenty sa inšpirujme našou sučkou… Ale potom buďme dôslední a ukážme prstom aj na tie živočíchy, ktoré uspokoja hlad požieraním vlastných detí. Tiež ruku na srdce, kto by si prial mať v rodostrome nejakého krkavca, že? Ešte nejaké citácie o zvieratkách a o prírode tak všeobecne?

Nuž, želám tomuto bio-eko-enviro prúdu veľa šťastia. A najmä chutných receptov. Či už použijete placentu sušenú, zmrazenú. Na tataráček asi čerstvú, že?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Takakika

články autora...

Komentáre k článku

  1. Niektore zeny si davaju placentu profesionalne vysusit, rozmixovat a spracovat do kapsul – na uzivanie ako doplnok. Vraj to zvysuje produkciu mlieka, zlepsuje poporodnu depresiu, napomaha nutricne atd.. vo viacerych starsich kulturach si vraj zeny placentu susili a potom konzumovali. Ja som to neskusala, ale je to rozhodne zaujimave. Nemusi to byt vsak pre kazdeho.

    Mne sa k tejto teme paci toto kratke video – pripinam prvu cast, ale su k tomu este dalsie dve (linky na ne pod videom):

    http://www.youtube.com/watch

  2. Nechať dotepať pupočník, tomu rozumiem, ale placenta s brokolicou na obed, to teda nie, či už obkydávam alebo neobkydávam bahnom hocikoho.

  3. Parodovat prirodzenost porodu… Hmmm, vsak JE dobre vediet ake je nase miesto, no len ak nas tam nestrcil systemom “do laty“ niekto druhy! To myslim robi skor to nemocnicne zabehane porodnictvo s klyzmami a nastrihmi na porodnych kozach, ci aj inym dobytkom inspirujucim sa nabytkom. Pokial v porodnici v Hornej Dolnej nefunguje na listku placentovy segedinak, majte klud dievcence. To by bolo na ich intelektualnej urovni zaviest placentu ako jedlo a dat si nalepku natural birth hospital, a rodicka, hybajme na nas drezur plac!

  4. Jáj šak ako si zatla prirodzenosti sekerku do chrbta! Však je moja tvoja chyba, že si nebola dostatočne vygúglená vo všetkých súvislostiach. Teraz už podaromnici plačeš a ekobiomatky obkydávaš bahnom neporozumenia. Plač stvora! A vrásky rátaj!

Pridaj komentár