Vážená pani Ministerka, milí rodičia. Zapájam sa týmto do diskusie – Čo nám v starostlivosti o rodinu, deti, ženy, matky chýba….
(pozn. redakcie: Projekt nášho portálu s názvom POĎME MENIŤ VECI 2)
Na úvod pár slov o sebe.
Som matkou 10. detí (vo veku od 5 do 30 rokov), z toho je ešte 5 nezaopatrených. Syn študuje na ČUÚT v Prahe (bez štipendia), traja sú žiaci 8. ročného gymnázia (z toho jedna maturantka). Najmladší je v predškolskom veku.
Sme už obaja na dôchodku (poberám rodinný prídavok na každé dieťa 540.- Sk)
Po odchode manžela do dôchodku sa nám značne zúžila pomoc od štátu. Nakoľko nepracujeme – nemáme nárok na daňový bonus. Zvládnuť starostlivosť o rodinu nám dáva zabrať. Manžel má 62 a ja 55 rokov.
Kedysi za socializmu poberali rodičia dôchodcovia tzv. výchovné na deti, ktoré bolo vyššie ako prídavok na dieťa (príklad na 1 dieťa 90.- Sk prídavok, 150,- Sk výchovné)
A ako znie môj návrh?
Rodičom – dôchodcom starajúcim sa o deti ( nepracujú , nemajú teda nárok na daňový bonus ) poskytnúť vyššie prídavky.
Príjem na 1. člena v našej rodine je 3000 Sk (vrátane prídavkov na deti). Náklady na bývanie – pri veľkej snahe o šetrenie vodou, energiami a pod. sú cca 1000 Sk na 1 osobu.
Zostane teda 2000 Sk mesačne na poplatky v škole, učebnice, krúžky (sú značné), stravu, oblečenie, kultúru(?), šport (?)…
Žiadne z vašich opatrení, ako príspevok na stravu, štipendiá stredoškolákov, sa nás netýkajú – podľa vašich kritérií nie sme dosť chudobní na to, aby nám štát pomohol.
Súhlasím s tým, aby podpora rodín s deťmi bola smerovaná priamo deťom, aby nebola zneužitá na nákup cigariet, alkoholu u nezodpovedných rodičov (aj keď sa to mňa netýka, u nás nikto nefajčí a nepije nadmieru, ani dospelí ani deti).
Druhý návrh:
Posunúť hranicu príjmov na základe ktorých sa rozhoduje o tom, či rodina potrebuje od štátu pomoc. A tak pomôcť viacerým deťom, napr. pri
Moje deti pracujú v skautingu, ale nemôžu sa zúčastniť školských výletov a táborov.
Vlani sme boli svojej dcére (siedmej v poradí) na stužkovej slávnosti – podotýkam, že prvej v rodine. Starším deťom sme to ani nemohli umožniť, aj keď sa s pochopením sami toho vzdali. Táto dcéra veľmi chcela, šla celá trieda. Som dodnes zadlžená a je to nad naše sily. Stužková bola krásna a poplakala som si,… kvôli starším deťom.
Jednoznačne treba podporiť, aby deti z rodín nižších príjmov mali prístup na ihriská, športové a kultúrne podujatia. Je to pre nich deprimujúce a veľmi ťažké, najmä ak sa často stretávajú s tým, že je veľa tých, čo majú vreckové vyššie ako príjem celej našej rodiny. Môžu skĺznuť na zlé chodníčky.
Mám vážne obavy, že vaše aktivity skončia voľbami. Prajem Vám aj nám , aby to tak nebolo. Privítala by som aj osobné stretnutie – myslím že môžem ponúknuť veľa skúseností v oblasti výchovy a rodiny.
Jitka Hennelová, Humenné.
Do projektu POĎME MENIŤ VECI 2 ste sa zapojili s týmito príspevkami:
- Druhá materská po rodičovskej dovolenke
- Zamestnanec na neplatenej OČR
- Ako si dieťa zvyká na škôlku
- Motivácia zamestnávateľov od štátu
- Baby friendly úrady
- Podpora mnohodetných rodín (tento)
Milé dievčatá.
Ak ma niekto viac detí,musia zobrať z toho balíka štátu,tým čo majú menej.
Už aj tie rodiny sú choré.
Niekto ma veľa deti,a iní menej.Teraz čo?
Rekondičné pobyty-stačí isť z rodinou do lesa všade po okolí je nejaká príroda.
Potom Starodôchodcovia majú prednosť…..atď.
Priamo tí ostatní môžu padnuť na pusu.Su dôležitejší.
Aj keď rodina je krásna vec.
V minulosti v mnohodetnej rodine ked povyrastli deti tak sa zapojili do pomoci rodine.Veľa šťastia. Robim to na čo mam a eké mam možnosti. Pochopili?
Váš komentár Uff, tak som si prečítala celú tú diskusiu, je to už pár rokov staré – nevedela som že to zverejnia . Boli to velmi zaujímavé názory – niektoré ma svojou múdrosťou prekvapili. Je ťažké inému pochopiť, kto niečo podobné nezažil že sa dá takto žiť a že dokonca čo nie všetci pochopili sa zaradujem medzi šťastných ľudí – nie som ani dogmatik , ako sa niektorí domnievajú – jednoducho som prijala čo prišlo , teda prijali sme čo prišlo a spôsobila to asi moja nekonečná dôvera v Boha – Boh dopustí , ale neopustí – Moje deti vôbec nestrádali citovo – aj takýto názor tam prebehol – práve naopak – nikdy som žiadne neodbyla, ak aj niekedy muselo počkať na odpoved, lebo bolo niečo dôležitejšie – naučilo ho to len trpezlivosti a ohladuplnosti – síce to niekedy vyčerpávalo ale hovorila som s nimi mnoho – to čo ony priniesli mne – sa nedá vyčísliť ani napísať . V mojom príspevku ani nešlo tak o mna, ak tak nie len o mna, ale je mi ľuto mnohých iných detí- ktorých rodičia to možno nezvládajú. Nepotrebovala som sa vyplakať – chápem do čoho som išla a nezávidím iným ich život. Taktiež nie som vôbec proti tomu aby sa prispievalo na všetky deti – viem pochopiť, že nie len naša rodina mala problém, pretože je extrémne veľká – Mrzí ma že starostlivosť o deti a mladú generáciu je velmi malá – mnohé deti vychováva ulica, majú málo príležitostí tráviť voľný čas zmysluplne – a prináša to v tejto dobe aj ” ovocie” vo forme drogových závislostí detí, zvyšujúcej sa kriminality a podobne – a nejde len o deti z chudobnejších rodín, tie tzv. zaopatrené dobre – potrebujú ešte viac pomoci – pretože im mnohokrát chýba to najdôlešitejšie – láska – nedá sa tu kategorizovať. Niektoré názory sa naozaj nie velmi dobre čítajú – v tejto oblasti sa nedá rozmýšlať čisto ekonomicky – vypočítať si čo zvládnem, čo nie – plniť trebárs každé želanie svojho dieťaťa – a mylne sa domnievať že už dalšie nezvládnem. Ani samozrejme zaručiť, že to a to dieťa bude spoločnosti na prospech – budúci dobrý daňovník – to sa nedá zaručiť ani pri jednom dieťati, ani pri desiatich – Je len jeden fakt, že ak tu tie deti sú – je dobré aby sa mohli rozvíjať duševne a fyzicky – som za to aby všetci do jedného boli podporovaní v tomto, mali dostatok príležitostí zdravo a slušne vyrastať, študovať – sú to naše deti – deti celej tejto spoločnosti – uvedomme si že ak sa tomuto nebude venovať pozornosť ani tí jedinci, ktorí mali dobré podmienky a podarilo sa rodičom ich dobre vychovať – nebudú šťastní v spoločnosti, kde sa bude rozmáhať násilie a agresivita.
Píšem trochu neskoro ako pozerám no zbadali sme to až teraz a nedá mi to. Som dcéra Jitky….a chcem len povedať všetkým ktorí považujú mať viac detí za nezodpovedné ( co je a prirodzené keďže si nevedia predstaviť takto žiť a nikdy to nezažili…..preto tento názor považujem za prirodzenú reakciu ľudí ovplyvnených trendom spoločnosti), že mať 9 súrodencov je skutočným darom! A čo sa týka znevýhodnenia, nemala som nikdy pocit žeby sa mi mama málo venovala. Vždy sa nám obetavo venovala. A vždy sme sa mali dobre ….a to čo sme si museli odriecť nás len naučilo žiť aj skromne a byť zodpovedními a šetrnými ľuďmi. To že máme chatu je zásluhou otca ze ju postavil takmer sám a takmer z ničoho……nejde o žiaden luxus ako si niekto mozno hned pod pojmom chata predstavil táto chata v prírode nám pomohla vyrastať naozaj v dobrom prostredí a netráviť leto na uliciach mesta. Teraz už sme rozlietaní…mnohí majú svoje rodiny a deti a niektorí pracujú alebo študujú v zahraničí no keď sa spolu stetneme pri vianočnom stromčeku je to neskutočná radosť. Týmto nechcem nikomu vziat nazor len povzbudit ľudí k tomu aby sa zamýšlali nad vecami hlbšie. Boh nikdy nenaloží človeku toľko aby to nezvládol. A keď mu bude človek dôverovať jeho snaha sa mu vráti stonásobne! Prajem vám všetkým aby ste stále zažívali silu toho najkrajšieho spoločenstva- rodiny
malá poznámka k p.Jitke :
– zabudla napísať, že kto trie takú biedu ako opísala nevlastní chatu v rekreačnej oblasti v cene cca 700 000 sk a nepredá ju
TROCHU POKRYTECKÉ !!!!!!!!
– deti pracujúce a obývajúce spoločný byt prispievajú na domácnosť ( strava, ubytovanie a pod.)
A o tom to celé je: ak si vyberiem ako luxus deti, tak potom nemám čo vypytovať od iných pomoc. Lebo je divné žiť si luxusne a dožadovať sa pomoci. Sorry, možno mám prlíš drsný pohľad na svet, ale kto by mal akože zarábať na tie všetky príspevky a pomoci, ktorých sa všetci v tomto štáte dožadujú? Kto nepracuje, nech neje!
Moja mamka nás mala 5 a ešte to našim nestačilo, tak sme pribrali potom z decáku. Osobne si myslím, že dieťa LUXUS je, ale rada by som si tento LUXUS dopriala v hojnej miere. Ja ešte deti nemám, ale plánujem 3 – 5 detí (rátam už aj s tými, čo si vezmem z decáku hotové). 5 je maximum na trojizbový byt, aby to bolo v pohode – týmto som ohraničená. Ale myslím, že keď sa pritrafí 6. alebo aj 7. alebo aj 11., tak ho nevyhodím 🙂 Pritrafiť nemyslím len tak ako väčšina – proste pojdem do decáku a zistím, že tam majú práve to moje, čo potrebujem a ľúbim 🙂 Ja sa najviac bojím lekárov (čiže tehotenstva a pôrodu), ale LUXUS si rozhodne doprajem 🙂 Je to o prioritách – deti sú priorita. Keby sa k tým deťom pritrafil aj mercedes a bazén, tak by som určite nebola proti, ale ak si mám vybrať to alebo to, tak jednoznačne DETI sú tým najväčším luxusom.
Milé dámy, pozorne som si prečítala vaše príspevky a súhlasím s Miškou, Adou2 a pod. Mám 4 deti, ktorých výcova mi dala v ich detskom veku zabrať, manželovi tiež a taký zdravý vzdor voči nepriazni okolia a štátu, ktorý nedostatočne oceňuje zodpovedné matky, rodiny, slabo alebo vôbec nepodporuje začleňovanie žien do pracovného pomeru ma nasmeroval do založenia občianskeho združenia, kde sme pracovali s nezamestnanými hlavne ženami v ľudovoumeleckej dielni, otvorili sme charitatívny sklad šatstva, obchodík s ľudovými výrobkami. Robili sme ďalšie vzdelávacie kurzy aj pre Rómov a Rómky.
Chcela som si otvoriť agentúru podporovaného zamestnávania pre individuálne poradenstvo pre nezamestnaných a zamestnávateľov – nevyšlo. Úrady práce na to nevyčlenili prostriedky.
Ak chceme dosiahnuť systémové zmeny, ktoré ste mnohé navrhli, je potrebné sa angažovať aj politicky. Nevidím iné riešenie, ako pomôcť celej skupine diskriminovaných žien a rodín.
Som veriaca a preto som vstúpila do KDH. Nie všetko,čo urobli som schvaľovala, ale iné strany presadzovali niektoré zákony, ktoré ako veriaca by som nemohla podporovať.
Milé ženy, ponúkam Vám určité riešenie našich spoločných problémov. Prečítajte si moju webovú stránku http://www.lubicafroncova.sk, kde sa dozviete o mne viac.
Teším sa na Vaše ďalšie názory.
Ľubica
Pani Jitka má už päť detí zaopatrených. To znamená, že štát má už päť daňových poplatníkov z jej rodiny k dobru. Nemá jej byť za čo vďačný, pokiaľ už ide o to? Lenže, my hovoríme o štáte a politiku robia ľudia, ktorí o núdzi nemajú ani páru. Ach, tie predvolebné sľuby!!!
Ahoj Jani. Ja som tiež veriaca, a snažím sa ísť do hĺbky, no ešte som nepočula, žeby Cirkev prerušovanú súlož dovoľovala. Ako si to myslela? Alebo ide o dišpenz na základe duchovného vedenia? Viem, nie je to do tejto diskusie, môžeš mi napísať na môj mail. Dikes-)
Pani Jitke a jej manželovi želám šťastie. Úplne jej dávam za pravdu, že štát by sa mal trošku poohliadnuť a hodiť spiatočku. Jeho základom sú zdraví a pracujúci ľudia. Takéto rodiny by sme si mali všetci vážiť. Sama mám 4 deti. Nezdá sa mi žeby štát podporoval rodinu, alebo si vážil prácu v domácnosti.
Moja reakcia je k Zuzane. Nikdy nemôžeme dopredu vedieť či si založia rodiny deti početných rodín a čo na to hovoria oni.Ale keby sa urobil prieskum medzi početnými rodinami a tými jedináčikovskými ,určite by mnohopočetné rodiny mali väčšie plusy . Že sa musia deliť? Veď to je len velké plus pre nich.že musia pomáhať? Tak to v živote chodí.Nikto z nás tu nežije len sám pre seba. Verte mi,že tie chvíle,keď sa stretne celá rodina a spolu trávia spoločné chvíle pri večeri alebo len tak spolu kecajú sú fantastické.Je ich veľa na prežívanie radosti ale aj spolu sa môžu podržať,keď má niekto z nich problém. Rodina a detii sú základom každej spoločnosti.Aká je rodina ,taký je štát. Štát by mal v každej oblasti pomáhať rodinám,či majú jedno dieťa alebo desať.Matka ktorá má 30 rokov alebo 50, je matkou a obidve štátu vychovávajú budúcich občanov,ktorí budú v budúcnosti odvádzať dane.A tak by mal bez rozdielu štát pomôcť ,aby jedna ako druhá,mohla bez problémov postarať sa o svoje deti.Či momentálne pracuje alebo je bez práce.Keď hlavne byť bez práce ,by sme tiež mohli povedať,že je to chyba štátu.Veľké percento občanov je bez práce nie svojou vinou.
no niektore dochodkyne, vo veku pani Jitky, si zaraabju oaptrovanim deti. vynas im to podla mojich vypoctov min 8 000sk, nezdanenych. nevyhodou pani Jitky je, ze sa stara o vlastne.
Ja som nepovedala, že ich odsudzujem. Ja som len vyjadrila svoj názor, čo tu robí každý. Nemôžem si pomôcť, ale mať dieťa v takom vysokom veku sa mi zdá zvláštne. A čo sa týka medializácie žien, ktoré porodili vo vysokom veku – aj u nás sa to robí. Ale: 1.) je to hlavne vtedy, keď ten pár nemohol mať celý život deti a konečne sa im to podarilo a 2.) nemám pocit, že by tie ženy zakladali internetové diskusie ohľadom štátnej pomoci.
Tu vidno skostnatenosť myslenia na Slovensku a veľkú netoleranciu. Neviem, ako sa dá viera posúdiť na základe i-netovej diskusie, no ked v zahraničí porodí žena po 60-ke zdravé dieťa, vysielajú to v správach na celom svete. A ty chceš odsudzovať nejaký pár za vysoký vek?
Damy -maminy ja stracam prehlad, o com tato diskusia je? O antikoncepcii? O nabozenstve? Alebo o jednom zbabranom komunistickom socialnom systeme- ktory zrazu v tejto demokratickej kapitalistickej dobe prestal fungovat? Vsetci sa citime byt ukrivdeni a myslime si, ze ked pridaju jednym, tak uberu tym druhym? Asi ano ! Ale my ostatni akosi cusime. Nehovorime o tom, ze uzivit dve deti byvat v garsonke a normalne paracovat- je uplne normalne v tejto krajine. Ze matka, ked je na materskej s jednym dietatom dostane taky isty rodicovsky prispevok ako ta, co ma dvojicky alebo 2,3 deti s rocnym rozdielom. Ze skolky uz nie su “povinne” ako za socializmu a teda plne hradene statom- ze skolky pytaju okrem stravy aj skolne? A takisto skoly…… Takze je jasne , ze takouto socialnom politikou tato krajina neprispieva k zvysovaniu porodnosti ani k udrzovaniu porodnosti v akomsi standarte.. . Lebo je tazke vobec zohnat byt a ledva ledva mat jedno dieta?! Pytam sa ci je normalne toto- a nie to,ze ma niekto x- deti.?Stat musi podporovat rodinu a zohladnovat aj to , ze praca v domacnosti – je tiez praca ako kazda ina.
Ja som nepovedala, ze ho majú ísť zabiť. To si kde nabrala? A čo sa týka Billingsovej metódy – je pre tých, kde žena má pravidelný cyklus, aby mohla predpovedať svoje plodné dni. U nás to absolútne nefunguje. Sú ženy (medzi nimi aj ja), ktoré v živote pravidelný cyklus nemali a s veľkou pravdepodobnosťou ho ani mať nebudú. Takže toľko k metóde plodných dní.
A čo sa týka vzťah Evča – cirkev: ofera slúži na zabezpečenie chodu kostola. Keď štátne inštitúcie dostanú peniaze na zabezpečenie svojej prevádzky, tiež ich bežia rozdať mnohodetným rodinám?
Predstav si, chodila som pravidelne do kostola a počula som aj o takých príspevkoch ako “mladomanželia venovali za požehnanie svojho manželstva cirkvi 30 000 sk (slovom tridsaťtisíc), rovnako pozostalá vdova venovala za spásu duše svojho nebohého manžela cirkevný dar vo výške 10 000 sk (slovom desaťtisíc), …”
Katolíci sú možno anonymní, no evanjelici poctivo a menovite čítajú všetky dary pravidelne každý týždeň. Takže preto si myslím, že cirkvi by mali podporovať rodiny – majú z čoho (ale to je na inú debatu).
Každopádne mať dieťa je na zodpovednosti jednotlivca, nie štátu.
Pokial viem, prerusovana suloz nie je pre RK cirkev celkom “cista”,
“cista” je symptotermálna metóda, billingso(no)va metóda a podobné metódy prirodzeného plánovania rodičovstva…
Samozrejme, neviem, ako to bolo v rodine pani Jitky a ani sa nemám čo do toho starať, ale v okoli mam viacero žien nad 45, ktoré jednoducho rátali s tým, že ich prirodzená plodnosť sa pomaly končí (ako to vo väčšine prípadov je), aj to tak vyzeralo, no a po pár mesiacoch zistili ze aha, to nie je prechod, ale bábo. No a teraz majú ho ísť zabiť alebo čo? (Inak všetky tieto neskoré deti čo poznám sú zhodu okolností zdravé)
Asi to vyzera exoticke aby do tejto diskusie prispel muz (alebo prave naopak?). Mame spolu s polovickou 4 deti, takze sme zasuflikovani ako nadstandardne velka rodina, dokonca by nas uz prijali do klubu mnohodetnych rodin. Dovolim si niektorym diskutujucim mamickam pripomenut (snad len vniest maskulinny prvok do diskusie), ze prirastok v akomkovek spolocenstve, je vec prezitia danej spolocnosti, nie vec osobnych preferencii a uz vobec nie nejakych indi-vindi pocitov. V case ked spolocnost starne (t.z. viac ludi umiera ako sa narodi), je povinnostou jej reprezentantov a prirodzenym spravanim, ak porodnost a tvorbu rodin podporuju, v opacnom pripade systematicky pracuju na konci jednej civilizacie. Ako otec stvorclennej rodiny nepocitujem podporu tohto statneho zriadenia NIJAKU. Moja manzelka je zena v domacnosti, co je asi najtazsie povolanie na svete-sucasny establihment u nas tento status nijako neuznava, toboz aby ho nejak preferoval. Svoju rodinu dokazem uzivit podla “zabehanych meritok” slusne, ale stoji to istu cenu – nepritomnost doma vtedy, keby som tam mal byt. Tento stat? Podla pana Fica ako nadpriemerne zarabajuci clovek, budem este viac zdaneny, a zatial som nikde nezaznamenal vazbu na pocet osob, ktore vyzivujem. Doterajsiu podporu statu v tomto kontexte povazujem za nulovu, zvlast, co sa tyka matiek-v domacnosti.
Podla mna ze je to vec rodicov, kolko deti ich maju…Kedze deti su uz na svete, a podla mna je prirodzene, ze stat by mal vyjst v ustrety mnohodetnym rodinam aspon financnou pomocou priamou vo forme prispevkov) alebo nepriamou vo forme odpustenia dani, opustenia cestovneho a podobne…
PS Vo Francuzsku rodina s 12 detmi 2200 euros vo forme priamych statnych prispevkov..JEvsak jasne, ze musia mat i iny slusny prijem…
Keby si chodila do kostola, tak by si vedela, že do zvončekov prispievajú ľudia mincami. Sem-tam niekto hodí “papierovku”-prevažne 20. Tak neviem z čoho by mala cirkev prispievať rodinám s viacerými deťmi. Aj my s manželom sme hlboko veriaci a nemáme 10 detí. Cirkev antikoncepciu nepripúšťa, ale pripúšťa prerušovanú súlož. Práve pre to, aby hlboko veriace páry nemuseli mať 10 detí. A okrem toho, aj podľa cirkvi by mali mať ľudia toľko detí, koľko zvládnu uživiť. Ani podľa mňa netreba všetko hádzať na štát, ale Tvoje tvrdenie, že sa o nich má postarať cirkev, je smiešne. A ešte moja poznámka k téme: ako tu už bolo povedané: keď pár, kde žena má 55 a muž 62 rokov majú 5-ročné dieťa, to je už fakt na zamyslenie. Toto už podľa mňa s hlbokou vierou nemá nič spoločné.
Ja som na strane Jitky ma pravo ziadat (kazdy mame pravo), musi sa poukazovat na nedoslednost zakonov- ved prave o to ide. Kazdy nema 10 deti ani mat nebude, aj keby to stat neviem ako zvyhodnoval. Ale to neriesi veci systematicky. Dame tym, co maju viac ako 5 deti zadarmo skolne, zadarmo zadarmo stravu, zadarmo kulturu? Moje deti nemozu zato, ze su len dve. Ja mam vsetko platit? Ale preco? Ja chodim do prace, nemozem s nimi byt vzdy, ked su chore, ked ma potrebuju, lebo by ma vyhodili a neuzivila by som ani dve deti! Ja som za podporu rodiny ako takej. Nie za nejake nesystematicke pridavanie niekomu. Mnohi ako uviedli v diskusii by prijali viac deti, ale obavaju sa prave toho, ze to neutiahnu. Asi by sa mal zmenit cely system a nediskriminovat matky, ktore sa rozhodli starat o deti, ale aj tie ktore sa rozhodli pracovat a prinasat( tiez) hodnoty do tohto statu. V Cechach zvysuju prispevok pri narodeni dietata zo 7000Kc na 17000Kc. V inom state daju matke, ktora nedala dieta do skolky peniaze-vydavky, ktore by stat mal, keby tam chodilo- nejde o male peniaze. Robme s tym nieco!!!!!
ešte som zvedavá, koľko z tých desiatich detí si založí vlastnú rodinu a koľko bude mať detí – alebo lepšie povedané: budú vôbec nejakú rodinu chcieť? Všetci tu rozprávajú len o rodičoch a ich problémoch a pocitoch, koho zaujíma čo tie deti??? Čo cítia, čo prežívajú… od narodenia sa o všeko – úplne všetko (teda najmä rodičovskú lásku, pozornosť, pohľadenie, pochopenie, nielen topánky po staršom) deliť s ďalšími
toto je strasne, kde je tento umelohmotny svet, mam troch surodencov a zatial dve deti, nie je to sice desat, ale je to perfektne, ked sa vsetci stretneme, manzel ma len jednu sestru a u nich na obedoch je tak smutno, kazdy je zavreti vo svojej izbe a nic, u nas je hluk, smiech, krik; tiez som nebola na stuzkovej, lebo som potrebovala vetrovku, no a mala som na vyber, vyhrala to vetrovka, lebo stuzkova je podla mna hlupost, chodili sme na brigady, ked sme chceli nieco drahsie, nemam pocit, ze by sa pani Jitka nejako stazovala, len poukazuje na jeden specificky problem specifickej skupiny rodicov a o tom tento projek je, mozno to vyznie ako v stredoveku, ale kazdy par by mal mat aspon dve deti, ak citi nejaku zodpovednost voci krajine, statu, spolocnosti, narodu,komunite (neviem ako to pomenovat), ked ako narod vymrieme alebo budeme asimilovani, tak to uz bude jedno
Nemyslim si, že by žiadala pani Jitka od štátu priveľa (nežiada byt, ani príspevky na jedlo,oblečenie alebo čosi také). Možno chcela pani ministerke hlavne pripomenúť, že kým zamestnaní rodičia si môžu odrátať 500Sk za každé dieťa mesačne z daní, oni ako dôchodcovia túto možnosť nemajú, hoci by im podľa mňa právom patrila, lebo svoje si už odrobili, a dosť by im to pomohlo
Mať 10 detí je naozaj priveľa. Myslím, že každý človek znáša zodpovednosť za svoje činy, keď niekto vidí, že 5 -6 detí je viac, ako dokáže ekonomicky zvládnuť, jednoducho sa postará, aby ich nemal viac… nežijeme v stredoveku, existuje aj antikoncepcia. .. Dnes je taká doba, že pomaly aj dve -t ri deti sú dosť ťažko ekonomicky zvládnuteľné (nesúhlasím s tým, že v Bratislave je to o niečo lepšie, sú tu síce vyššie platy, ale aj oveľa vyššie životné náklady, napr. jednoizbový byt tu stojí viac ako doslova niekoľko starších domov niekde na vidieku), takže si každý musí jednoducho spočítať, koľko detí si môže dovoliť uživiť, nemyslím tým len stravu a základné oblečenie (po starších súrodencoch), ale aj náklady na školu, kultúru… Nežijeme zo vzduchu, doba je krutá a časy, keď rodine s 20 deťmi pridelili hneď dva štátne byty, sú už dávno preč. Spoliehať sa na štát je o ničom, človek si musí poradiť sám, lebo ešte sa môže vyskytnúť mimoriadna situácia – a kto už pomôže potom, keď je situácia nezvládnuteľná už za “normálnych” okolností?
Súhlasím s Martinou!
Každý sa môže cítiť byť diskriminovaný. Stačí zmeniť uhol pohľadu a diskriminácia je na svete.
Sledujem tuto diskusiu a paci sa mi ako sa menia nazory. Mozno ste trosku urobili chybu pani JItka v tom, ze ste do toho listu zahrnulu slzy(poplakali ste si na stuzkovej…) Ono to mnohych vytocilo, akoze my sme zodpovedni za to, ze vase deti nemohli byt na stuzkovej. ONo na to je len jedna odpoved – vy ste sa rozhodli mat tolko deti – tak sa starajte. Kazdy sa predsa stara o svoje jedno dve , tri deti. Ale problem nie je v tom. Netahajte do toho city, lebo vas mnohi sudia ako nezodpovednu chuderu, ktora nevie ako sa robia deti. Prave vy, co ich mate 10(vynosenych , porodenych). Ja som citla dva clanky “podme menit veci” a to ten o skolkach a materskom prispevku. Ten skolkarsky je tiez specificky, lebo sa podla mna tyka tych , co maju doma len jeden pokladik, alebo dva s vacsim vekovym rozdielom. A mamicky si myslia ,pravom, ze ich deti trpia psychycku ujmu, ked nie je cas na adaptaciu. Ale vas sa to napriklad netyka, lebo ste boli PERMANENTNE doma a mozno vase deti ani skolku nenavstevovalli- takze stat na vasich detoch usetril.-Vy ste makali doma- a od statu ste na predskolske zariadenie nepytali peniaze(skoly a skolky su dotovane statom). Otazka by mala zniet- ci to ze matka je doma a stara sa o viac deti je zamestnanie prospesne pre stat. (samozrejme, ta ktora sa tak rozhodla realizovat). A potom by mala nastat otazka, viacdetnych rodin., ktore to ,samozrejme , neutiahnu, pokial nie su zlodeji. Ono su disrkiminovane aj dvojdetne a trojdetne rodiny.
myslim si ze nikto nema najmensi dovod a ani by si nemal dovolit posudzovat deti ako mnozstvo a tiez ze je nezodpovedne mat tolko deti.myslim si tiez ze pani Jitka ich s manzelom dokazala uzivit a vychovat a aj poskytnut im patricne vzdelanie, a tiez aj to ,ze nechodili bose , usoplene, neodete a hladne….po nejakom zobrani…..jednoducho povedane slusni ludia -aspon si myslim, je odporne zasahovat do ich osobneho rozhodnutia mat tolko deti…..ale je naozaj strasne ked ludi nutia pracovat do strhania tela dobre ze nie do 70.tky—-hanba statu a ludom co to oddobruju, mimo to ked uz sa pchame do zadnice…usa, tak by sme si mohli od nich zobrat aspon to ze cim viac deti v rodine tym je vyssie danove zvyhodnenie.pretoze kazde dieta potrebuje obliect a najest a obut a citat knihy atd…….a vsade tam rodina plati DPH!!!!! nato ste nepomysleli?????a preco by sa nemohli taketo rodiny zvyhodnit napriklad danovym zvyhodnenim?????toto by neboli peniaze konkretne vybrane zo statneho rozpoctu……….vsak tito ludia donho nasypu peniaze inym sposobom……..mimo to urcite im nikto nedava ZADARMO byty ako ciganom, a predpokladam , ze pani s mangelom az doteraz vacsinu svojho zivota prepracovali pre tuto spolocnost , nie tak ako cigani….
a ini darmopoberaci ……..pardon ak som sa niekoho dotkla ale vobec mi to nieje luto…..pani jitke a mangelovi drzim palce a zelam im aby im ich deti robili v zivote len samu radost …..
Ja si tiež myslím, že by sa mohli podporovať viacdetné rodiny. Ja mám 2 malé deti a veľmi rada by som prijala tretie, možno ešte aj štvrté, ale keď sa na to pozriem rozumom, asi zostaneme radšej pri dvoch.
Nedávno som sa rozprávala so známou z Maďarska a tam vyslovene podporujú rodiny s troma (a viac) deťmi (keďže sa im tam tiež rodí čoraz menej detí). Matka, ktorá má 3 deti, môže zostať doma do 18-tich rokov prvého dieťaťa a dostáva 80.000 Ft mesačne (to je pribl. 11 700 Sk), a ešte sa pritom môže na 4 hodiny denne zamestnať. Viem, potraviny – hlavne mlieko, syry vyjdú drahšie než u nás, ale predsa je to podľa mňa fajn, že takýto príspevok dostávajú. A za deti platí školné a stravné do škôlky a školy štát. Okrem toho majú zľavy na rodinné dovolenky, a keď chcú, dostanú nenávratnú pôžičku 3,8 miliónov Ft na stavbu domu. Takže keď rodičia zoberú na seba zodpovednosť vychovať 3 deti, dostane sa im aj podpory od štátu.
Myslím, že keby to bolo takto aj u nás (mne osobne sa páči hlavne to, že žena s 3 deťmi dostáva fin.príspevok a to, že školné a stravné do škôlky a školy platí štát), bolo by asi aj na Slovensku viac rodín s 3-4 deťmi, a zrejme by sa ľahšie podarilo udržať demografickú úroveň obyvateľstva.
Ja si tiež myslím, že by sa mohli podporovať viacdetné rodiny. Ja mám 2 malé deti a rada by som prijala tretie, možno ešte aj štvrté, ale keď na to pozerám rozumom, asi radšej zostaneme pri dvoch.
Nedávno som sa rozprávala so známou, ktorá žije v Maďarsku a tam vyslovene podporujú rodiny s 3 a viac deťmi (keďže sa tam tiež rodí čoraz menej detí). Matka 3 detí môže zostať doma do veku 18 rokov prvého dieťaťa a dostáva 80 000 Ft mesačne (to je pribl. 11 500 Sk) a ešte sa pritom môže zamestnať na 4 hodiny denne. Potraviny (hlavne mlieko a syry) sú tam drahšie, ale myslím si, že je fajn, keď dostáva tento príspevok. Okrem toho ešte deťom školné a stravné do škôlky a školy platí štát. Majú zľavy na rodinné dovolenky a keď plánujú stavať dom, dostanú nenávratnú pôžičku od štátu v hodnote 3,8 milíónov Ft.
Keby to podobne bolo aj u nás (mne sa páči hlavne to, že matka dostáva finančný príspevok a že deťom platí štát školné a stravné do škôlky a školy), asi by aj na Slovensku bolo viac rodín s 3-4 deťmi a ľahšie by sa podarilo udržať demografickú úroveň obyvateľstva.
Milan, vďaka aj za opravu aj pochvalu. A na margo zodpovednosti štátu za občanov ( deti ) len taká rovnička. Občania tvoria štát , teda štát nemôže existovať bez občanov. Takže pre štát by malo byť prvoradé, mať nejakých občanov, bez nich nebude, či to už chcete vidieť, alebo nie. A Jitku treba len obdivovať, lebo je to žena, ktorá obetovala svoje pohodlie, možnosť cestovať, jednému úžasnému poslaniu. Nedávno bol Deň matiek a som si istá, že táto vzdelaná matka si nájde len málo času pre seba. Nerodí deti a nedáva ich do ústavu, aby sa o ne za omnoho vačšie peniaze staral štát.Snažia sa o to s manželom sami a od štátu chce naozaj len minimum. Prečo jej nadávať za to, že sa vôbec ozvala? Dobre viete aké ťažké je starať sa o jedno dieťa, nieto ešte o desať. Ona je tá najzodpovednejšia osoba, lebo neutečie od toľkých starostí. Klobúk dole. A nikto, ani vy ,ani štát si ju neváži. Štát peniaze asi nemá, ale čo keby ste aspoň trošku zmenili postoj k tejto žene a vyjadrili jej obdiv a uznanie. Zaslúži si to. Inak za socializmu by v Rusku mala titul Matka geroina ( Matka hrdinka) a vážili by si ju .
Tiez si myslim ze mat 10 deti je dost nezodpovedne.Skor ako dieta splodime tak by sme si mali uvedomit zodpovednost voci tomu dietatku.Ja mam zatial jedno dieta a chcela by som este jedno,ale viac urcite nie.Ved dieta potrebuje tolko veci……..a ak mu ich nedokazem poskytnut tak ho ochudobnujem.Treba mat tolko deti o kolko sa vieme postarat a nie hadzat zodpovednost na stat.
Nemyslim si , ze dieta je luxus. Ak by bolo dieta luxus tak ma kazdy 10 deti alebo 16 ako Maria Terezia. To je taka retorika tych, co si planuju zalozit rodinu a velmi sa boja. Alebo maju jedno dieta a boja sa druheho, ze to nezvladnu. Kazdy kto vychovava aspon jedno dieta, vie ze je to len obetavost , drina, neprespate noci, strach, existencne problemy. A cim ich ma viac tak sa vsetko zdvojnasobi, strojnasobi, s desatnasobi, vsetko okrem strachu- na ten nezostane cas. To je jedna z vyhod. Ale tema je o vyhodach od statu nie o strachu a zodpovednosti. Ak sa niekomu po hormonalnych leiceniach narodia 3-cata, 4- cata- dostavaju aspon miernu kompenzaciu od statu. (neratam, kolko stala stat liecba, rizikove tehotenstva…) Ak sa narodia dvojcata- dostanu vacsi prispevok. (ak sa narodia dve deti po 11, 12, 13, 14, mesiacoch tak nedostanu nic- matka je s dvoma babatkami na materskej a ma viac roboty ako s dvojickami , ale ziadne vyhody od statu- len posmech okolia- mali ste si to zariadit inak- vy mate problem) Kazdy je zodpovedny sam za seba a za svoje deti, ale stat by mal zvazit, co je vyhodne aku politiku v danom obdobi ma viest. Deti potrebuje v kazdom pripade a hlavne zdrave a inteligentne ako su pani JItky.
Ešte mi napadla jedna myšlienka: niektorí rodičia majú viac (pravda, koľko presne je to viac?) detí nie preto, že by po nich túžili, ale preto že raz sa už stalo, cirkev antikoncepciu a potraty nepripúšťa a títo rodičia sú hlboko veriaci,… prečo sa viac cirkvi neangažujú v podpore rodín?
Myslím, že by bolo veľmi rozumné a aj spravodlivé, aby cirkev aj finančne podporila svojich veriacich s deťmi, ktorí im do zvončeka často prispievajú nemalými čiastkami.
Netreba všetko váľať na štát, lebo štát sme snád všetci, ale deti majú len niektorí.
Pani Jitka,
aj ked Vas osobne nepoznam, viem si predstaviť, ako drzi Vaša rodina pospolu, ako je vzdy veselo a drzim Vam palce. Myslim, ze stat by naozaj mal podporit ludi, ktorí su ochotní odolať vseobecnemu konzumnemu tlaku spoločnosti a vychovať 10 slušných a mudrych ľudí… (My mame (“iba” 4 deti a uz sa na nas (VS vzdelanych rodicov) pozeraju ako na nezodpovednych exotov…) Dufam, ze pani ministerka si Vas navrh aspon precita…
Pani Jitka, teraz kedysi má prísť do Hé pani ministerka i s Mikulášom M. Využite to na osobné stretnutie. Alebo hoďte nejakú otázočku na námestí, pred kulturákom… Poznám niekoľko Vašich detí. Patrí Vám vďaka za výchovu. Ako mnohým iným, ktorí v Hé riskujú, že na nich kvôli ich – i keď nadaným, múdrym a šikovným deťom cudzí ukazujú prstom. A nielen v Humennom.
Páni!!! 10 detí!!! To si neviem ani len predstaviť. A to deti zbožňujem už od útleho detstva. Okrem finančnej záťaže to musí byť aj mimoriadne psychicky a fyzicky náročné. Keď sa rodičia rozhodnú, že budú vychovávať toľko detí, musia predsa rátať s tým, že to nebude prechádza ružovou záhradou. Spoliehať sa na štát, že im pomôže je minimálne naivné. Ako by k tomu prišli rodičia, kt. sa z rôznych dôvodov rozhodli mať napr. iba 2 deti? Nikoho nesúdim, ale ja by som rozhodne toľko detí nezvládla. Ani finančne, ani psychicky, ani fyzicky, …
ad1 oprava pre Mišku – nie sme na tom lepšie ako Francúzsko, tam je ten index 1,8 -1,9 u nás v posledných rokoch 1,2 -1,4.Nad 2,1 sú v Európe tuším len Íri.Zaujímavé je to v Amerike, tam je úhrnná plodnosť bez problémov na asi 2,3 takže sa jednoznačne vymykajú trendu demografickej krízy a ako jedna z mála industrialnych spoločností majú zdravý rast populácie.Príčina ?
Religizioita, individualizmus, patriotizmus.
Inak s Tvojimi názormi súhlasím.
Ad2 Treba si uvedomiť, že žijeme v zdeformovanom systéme, vždy do 19 storočia bolo výhodné mať veľa detí, lebo sa potom na starobu mal kto o človeka postarať.
Zmenou tejto paradigmy štátom – zavedením dôchodkového zabezpečenia- sa táto súvislosť pretrhla a nastupuje opačná – je nevýhodné mať deti, pretože sú to výdavky a ak deti nemám, žijem si ekonomicky lepšie a aj tak sa štát o mňa v starobe postará prostredníctvom daní detí ktoré mali moji spoluobčania.
Nezdá sa Vám práve toto konanie štátu nezodpovedné ?
Netreba nejakú korekciu, aby nedošlo k zneužívaniu ?
Čo tak brať výchovu dieťaťa ako investíciu a tak to aj ohodnocovať ?
Pre zahraničné firmy tu máme miliardové stimuly, čo máme pre naše deti ?
narobiť si deti a pýtať peniaze od štátu – to je prvoradé u viacdetných rodín, a čo je horšie: čo tie deti? Myslíte, že sa im páči: nemôcť sa porozprávať s mamou – otcom, lebo sa zrovna musia venovať inému členovi rodiny, nevypočuť si jeho problémy, lebo rieši iné, poslať ho za bratom-sestrou, len nech dá pokoj, lebo rodičia nevládzu. Videla som viac rodín s viacerými deťmi a ani jedno nebolo v nej šťastné samé od seba, ale tvárilo sa tak, lebo ho donútili ….
No ja neviem, ale pocat vela deti s vedomim, ze financne to nebude mozne zvladnut mi pripada tiez nezodpovedne. Ako deti rastu, tak sa zvysuju aj financne naroky.. napr. studium na skolach a podobne. Aj ja by som chcela mat viac ak dve deti, srdce mi to hovori, ale rozum je proti. Viem, ze by sme to financne tazko zvladali. Porodit 10 deti je naozaj obdivuhodne a odvazne,ale ked sa raz rozhodnem pre tolko deti, musim pocitat s tym, ze ich musim aj uzivit a nespoliehat sa na nikoho ineho len na seba.
Mat cielene 1 dieta za standardnej ekonomickej situacie je egoisticke a mat 10 deti ako pani Jitka je nezodpovedne, nech si mysli kto chce co chce. Mat dieta vo veku 50 rokov, tak to si musi dotycna osoba uvedomit, ze co to obnasa. Vy sa tu bavite, ze treba mat viacej deti, co aj ja schvalujem ale tak 3-4 deti ale autorka clanku ich ma 10 ! A napisat, ze starostlivost o rodinu nam dava zabrat je snad iba zart – co cakali ? Clovek sa musi naucit rozmyslat aj trochu zodpovedne ! Za socializmu bolo 10 deti tiez luxusom !
Mne to nepride ako vrchol nazodpovednosti, ani ako vymahanie si davok od statu. Mne to pride velmi odvazne mat tolko deti v dnesnej dobe . Je to specificke a nestandartne – to pripustam a preto je to aj problematicke. Ale vy co ste tak kruto odsudili tuto rodinu, mozno zapadate do toho standartu – priemeru. Ja mam dve deti a jedno z nich nezapada do priemeru- narodi sa takych jedno na tisic deti. Tiez ma specialne potreby, ktore div sa svete v socializme boli mozne a v kapitalizme nie su . Teda su mozne len si ich treba vydupat. Preto drzim palce tejto mamine, aby to nevzdala. Porodit 10 zdravych deti v tejto dobe , v tejto republike je OBDIVUHODNE a ODVAZNE. Podla mna sa NEMA za co HANBIT a treba len bojovat., Trosku zmenit verejnu mienku a potom mozno bude nezodpovedne a EGOISTICKE mat jedno dieta. Moda sa meni kazdy rok. Viem ze v reklame vystupuje vzdy len jedno max dve krasne deticky, najlepsie chlapec a dievca….
A ak by toto čítala aj pani ministerka…. mám tri deti a už mne ľudia na ulici vravia, že je to odo mňa nezodpovedné. Ale ak sa má zachovať demografická úroveň obyvateľstva, tak by mala každá dospelá žena porodiť 2,1 dieťaťa. To 0,1 je kvôli tomu, že nie každé dieťa dosiahne reprodukčného veku, alebo je schopné samotnej reprodukcie ( zvyšuje sa aj neplodnosť, takže možno to číslo by malo byť aj vyššie). Takže v spoločnosti nutne musia byť ženy ako ja, že máme tri deti a viac!!! Inak naozaj nebude na dôchodky a bude toto štát prisťahovalcov a Rómov . Ale štát volí taktiku pštrosa, ukrýva sa pred faktami a vytešúva sa, že aj tak sme na tom lepšie ako napr. také Francúzsko, kde sa detí rodí ešte menej, ale majú už veľmi početnú cudzineckú menšinu.A to, že vlani sa konečne narodilo viac detí, ako zomrelo obyvateľov, je síce radostná správa, ale ak práve teraz rodia ešte silné socialistické ročníky svoje prvé, či druhé dieťa. O rok dospejú prvé postsocialistické dievčatá a nemyslím si, že ako prvé, čo budú vo svojej dospelosti robiť, bude zakladať si rodiny.Asi si budú ešte desať rokov šetriť na byty.:-)
A ak by toto čítala aj pani ministerka…. mám tri deti a už mne ľudia na ulici vravia, že je to odo mňa nezodpovedné. Ale ak sa má zachovať demografická úroveň obyvateľstva, tak by mala každá dospelá žena porodiť 2,1 dieťaťa. To 0,1 je kvôli tomu, že nie každé dieťa dosiahne reprodukčného veku, alebo je schopné samotnej reprodukcie ( zvyšuje sa aj neplodnosť, takže možno to číslo by malo byť aj vyššie). Takže v spoločnosti nutne musia byť ženy ako ja, že máme tri deti a viac!!! Inak naozaj nebude na dôchodky a bude toto štát prisťahovalcov a Rómov . Ale štát volí taktiku pštrosa, ukrýva sa pred faktami a vytešúva sa, že aj tak sme na tom lepšie ako napr. také Francúzsko, kde sa detí rodí ešte menej, ale majú už veľmi početnú cudzineckú menšinu.A to, že vlani sa konečne narodilo viac detí, ako zomrelo obyvateľov, je síce radostná správa, ale ak práve teraz rodia ešte silné socialistické ročníky svoje prvé, či druhé dieťa. O rok dospejú prvé postsocialistické dievčatá a nemyslím si, že ako prvé, čo budú vo svojej dospelosti robiť, bude zakladať si rodiny.Asi si budú ešte desať rokov šetriť na byty.:-)
Aj jedno dieťa je veľa, keď je na starosti matke a tá je samoživiteľka. S tým s tebou Evča nesúhlasím. Takže zodpovedné nie je mať ani jedno dieťa , lebo ani o to jedno sa nemusíš vedieť v určitých ťažkých životných situáciách postarať. Ja si myslím, že by štátu neuškodilo, keby deťom zo sociálne slabých rodín ZAPLATIL v plnej výške stravu v školskej jedálni, alebo doplatil na krúžky v školách alebo v centrách voľného času. Je jedno, či má sociálne slabá rodina jedno dieťa , či desať. Malo by mať plný žalúdok a možnosť rozumného trávenia voľného času. Alebo štátom podporované kultúrne ustanovizne by mohli zriadiť nejakú rodinnú vstupenku, kedže u nás zataiľ niečo také neexistuje. Dieťa za to nemôže ,že sa narodilo a do akej rodiny sa narodilo. To ako keby sme povedali černoškovi, prepáč , nemal si sa narodiť v Afrike. Aj tak sa chvalabohu nájdu ľudia, ktorí im prispejú.Lenže aj u nás je veľa zúbožených detí, ale to sa vníma ako niečo normálne. Jitka držím vám vo vašej aktivite palce.
No, mne to zase pride ako vrchol nezodpovednosti, splodit deti a potom sa domahat davok, lebo ich nevieme uzivit. A splodit dieta v 50 a neskor, najmä ak uz 9 mam doma, k tomu nemam co dodat. To si moze dovolit akurat tak Gott o)). A s Evčou uplne suhlasim, kto ureci, kolko deti je vela? Viac nez 2, 3, 5 ? A preco? V bratislave rodina s 5 detmi (kde obaja rodicia zarabaju) vyzije mozno zo svojho rozpoctu lahsie, nez rodina s 2 detmi na vychode, kde mnohokrat obaja pracuju za minimalnu mzdu
Obdivujem rodiny s takýmto počtom detí, ak sú vychovávané takto / t.j. zodpovedne /.
Jednoznačne by mal štát podporiť takéto úsilie,či je to pozitívna diskriminácia alebo nie je hlúpe riešiť, ak ide o prežitie národa.
Systém, v ktorom je ekonomicky nevýhodné mať deti je chorý.A tento systém vznikol ako nechcený dôsledok Bismarckových myšlienok dôchodkového zabezpečenia.Takže korekcia zo strany štátu, aby nebola výhodná kultúra singles je zrejme nutnou.
Ja si naopak myslim, v dnešnej dobe, kedy máme klesajúcu populáciu, sú títo ľudia, čo sú ochotní mať viac detí ako je “normálne” tí, ktorým by sme mali všetci, aj štát pomáhať. Veď oni sú tí, ktorí zachránia národ pred vyhynutím. Ak nebudeme mať ľudí, ktorí chcú mať viac ako jedno či dve deti, za pár rokov tu Slováci nebudú. Teda budú tu len rómovia. Ja oceňujem ich rozhodnutie priviesť na svet viac detí, ako sú možno schopní uživiť. Štát, ktorý má na starosti aj to, aby sme mali nových, ekonomicky aktívnych ľudí, aby sa zvyšovala populačná krivka je tu v tomto prípade aj od toho, aby mnohodetným, odvážnym , rodinám pomohol. Ak štát nevie presvedčiť, alebo motivovať “bežných ľudí” aby mali 2-3 deti, aby nás neubúdalo, tak nech podporuje tých, čo sa na to dali.
Ja som za každú formu podpory rodín s deťmi, ale akosi mi je proti myšlienka diskriminácie (pozitívnej i negatívnej) –
na základe čoho sa určí, že rodina je už mnohodetná? (niekedy sú aj 2 deti veľa),
ako k tomu prídu rodiny, ktoré z rozličných napr. zdravotných dôvodov nemôžu mať viac než 1 dieťa?
A napokon, kto na to všetko bude zarábať??? (Práve na východe je pomerne veľa “špecifických” až príliš početných rodín.)
Mať deti (na počte nezáleží) je zodpovedné rozhodnutie a každá dvojica, ktorá sa pre deti rozhodne, si musí sama zrátať, či a ako sa dokáže o svoje deti postarať. Je to také detinsky naivné splodiť deti a domáhať sa zodpovednosti u štátu, aj ked práve tie deti sú budúci daňovníci – možno, lebo nik sa pri ich narodení nezaručí, že budú zarábať a dobre.
Jitka, je to krasne, tiez by som chcela 10 deti, ale viem, ze ich nemam z coho uzivit, aj dve , ktore mame su financne narocne a to este nechodia do skoly !!! Ja Vam drzim velmi palce, ale bohuzial je taka doba, ze nemozme mysliet len na dusevne hodnoty, ale aj na tie financne 🙁