Poslankyňu nevpustili s bábätkom do pléna parlamentu

Kika Kováčiková 6

V Európskom parlamente talianska poslankyňa Licia Ronzulliová bežne nosila dieťa v šatke na rokovania, dokonca s dcérou aj hlasovala. V slovenskom parlamente je to však nonsens. Poslankyňu Simonu Petrík ochrankári odmietli vpustiť do pléna parlamentu, lebo mala so sebou šesťmesačnú dcéru.

„Ponáhľala som sa dnes na hodinu otázok, prišla som tesne pred položením otázky ministrovi Richterovi. Mala som so sebou v šatke svoju Zorku, lebo som chcela v pléne pobudnúť len 20 minút. Nevpustili ma však dnu kvôli tomu, že do pléna nemôže ísť nikto iný okrem poslancov. Ani 6-mesačné dieťa s mamou,“ píše Simona Petrík na svojom profile na Facebooku.

„Som presvedčená, že malé dieťa patrí k rodičom. Veď je rok 2016. A preto ma zaskočili počudovaní zamestnanci parlamentu, ktorí dali najavo, že dieťa v tejto budove nie je vítané. Neprekvapuje ma to, pohostinnosť som už raz precítila, keď som v celom areáli NR SR nenašla ani jeden prebaľovací pult.

Tento zastaralý rokovací poriadok je potrebné zmeniť. Idem do toho,“ vraví nezávislá poslankyňa, ktorá chce „zastupovať záujmy žien v NR SR.“

„Toto je medzinárodná blamáž Slovenska, o ktorú sa postaral parlament. A jasný signál, ako sú na Slovensku v 21. storočí vnímané matky s malými deťmi,“ vyjadrila sa tehotná poslankyňa NR SR a zároveň podpresedníčka parlamentu, Lucia Nicholsonová, ktorá bude o pár mesiacov v rovnakej situácii ako jej kolegyňa.

Licia Ronzulli v EP. foto: Reuters, via dailymail.co.uk

 

Otvárajú debatu o tom, či matka s malým dieťaťom patrí do parlamentu

Početné nevraživé a odsudzujúce komentáre pod postom poslankyne Simony Petrík („hanba takej matke, vzdaj sa mandátu a ostaň doma…“), ale aj reakcie na zámer Nicholsonovej, ktorá chce takisto svoje dieťa nosiť do parlamentu, sú pre obidve dámy dostatočne silnou (negatívnou) spätnou väzbou, aby vyšli do boja proti predsudkom spoločnosti.

„Máme v sebe hlboko zažité tradície, ktoré sa ťažko menia. A mení sa to ťažko aj preto, že máme veľmi málo príkladov žien, ktoré by ukázali, že sa to dá aj inak. Chcem byť takým príkladom. Moja funkcia bude dostatočne viditeľná na to, aby to tak bolo,“ uviedla Nicholsonová v nedávnom rozhovore pre Denník N.

„Nie je v poriadku, ak je žena tlačená do toho, že dobrá matka je iba taká, ktorá je doma tri roky s dieťaťom. To, čo idem teraz urobiť, je aj o tom, že chcem dokázať, že dobrá matka je aj taká, ktorá nezostane doma s dieťaťom medzi štyrmi stenami.“

Príklady dobrých matiek je treba, len aké to sú?

Možno preto, že som počas obidvoch materských pracovala (nie ako neurochirurg s dieťaťom v šatke na chrbáte pri operácii), by som mala dobrým príkladom z parlamentu hlasno tlieskať.

No zároveň prichádzajú v čase, kedy vláda a ministerstvo práce už niekoľko rokov omieľa, že sa máme najlepšie v celej Európe, lebo môžeme byť s deťmi doma najdlhšie.

Mimochodom, už si nikto nepamätá, kedy naposledy sa zvýšil rodičovský príspevok aspoň o cent, zato príspevok na starostlivosť o dieťa, keď rodič zverí dieťa do 3 rokov do starostlivosti inštitúcii, zdvihli až na 280 eur mesačne (sociálny balíček predsa!).

Mám tak trochu obavu, aby sa rovnako z príkladov „dosť dobrých matiek, ktoré nezostávajú doma s dieťaťom medzi štyrmi stenami,“ časom nevykľula napríklad nová norma v podobe 16-týždňovej materskej dovolenky.

Skôr, či neskôr o tie “tri roky medzi štyrmi stenami” prídeme. A potom bude pre nás výzvou nie prebaľovací pult v parlamente, ale napríklad neplatené voľno, ktoré si zobrala z práce moja švajčiarska kamarátka, aby nemusela dať štvormesačné dieťa do jaslí ani na štyri hodiny trikrát do týždňa jej polovičného švajčiarskeho pracovného času.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Komentáre k článku

  1. Mamičky a mlade rodiny, majú niektoré vysoké naklady čo pozorujem,

    už si poriadne nič nevedia vyrobit niektoré veci aby ušetrili.

    Ja som za pomoc ale nie na ukor niečoho, jednostranne lebo aj iné rodiny, ludia maju potreby,

  2. Mamička nesedí doma 3 roky s dietatom, ale všeličo organizuje.

    Vždy to tak bolo.

    Rodina je ako mala firma.

  3. V taliansku bola iná modelova situacia, išla tam len hlasovať.

    Tu so všetkého sa robí kauza, a výpovede na verejnosti, aký sme blbí.

    Pani poslankyne nepoznaju ine ženy.

    Lepšie sa dohodneme s mužom, lebo ženy tam za tým niečo vidia

    a potom to riešia na vedeckej baze alebo čo ja viem.

    Tieto komentare nie sú na rozbiehanie aktivít iných.

    Ani do tých nazorov nevidíte.

  4. V taliansku bola iná modelova situacia, išla tam len hlasovať.

    Tu so všetkého sa robí kauza, a výpovede na verejnosti, aký sme blbí.

    Pani poslankyne nepoznaju ine ženy.

    Lepšie sa dohodneme s mužom, lebo ženy tam za tým niečo vidia

    a potom to riešia na vedeckej baze alebo čo ja viem.

    Tieto komentare nie sú na rozbiehanie aktivít iných.

    Ani do tých nazorov nevidíte.

  5. Dieťa patrí k matke a tá by s ním mala zostať na materskej/rodičovskej. Ak chce pracovať, nech si zoženie opatrovanie. Ako by to vyzeralo,keby si každý poslanec nosil do práce deti? A keby si aj učiteľky na hodiny niesli svoje deti v šatke alebo moderátorky večerných správ. Deti do práce nepatria.

  6. Dobry deň. Myslim že je veľmi málo rodičov, ak vôbec nejaky sú, ktory si môžu do zamestnania vziať so sebou svoje dieťa. Dokonca nemame v práci zriadeny ani detsky kúti, tak prečo by mal byť parlament niečo iné..??

    A pani poslankyňa určite nemá minimálnu mzdu aby si meninos dovoliť na hodinku opatrovateľku..

Pridaj komentár