Prečo a kam utekajú matky od svojich malých detí.

Eva Pavlíková 5

Väčšina odborníkov na výchovu detí sa zhoduje v tom, že dieťa má „ čo najdlhšie“ zostať pri svojej matke. Avšak ono „čo najdlhšie“ má samozrejme svoje variácie. Dva roky? Tri? Päť?

V Slovenských pomeroch sa momentálne za akúsi „etickú normu“ považuje, zostať na materskej s dieťaťom tak 2,,najlepšie 3 roky. Zväčša sa s ňou ženy stotožňujú a chceli by.

Tak prečo matky nechávajú svojich potomkov na krku vychovávateľke, tetke od susedov, či babičke skôr, ako by si to samé predstavovali? Prečo a kam matky od detí utekajú?

V mojom okolí som zaregistrovala niekoľko prípadov, kedy mladá žienka absolútne nezvládla rolu- „ženy-matky- upratovačky – kuchárky“, zbalí kufor, a zatvára dvere za dieťaťom i manželom ako za strašnou minulosťou. Našťastie, toto sú len výnimky, nad ktorými všetci známi žasnú: „Veď to bola úplne normálna baba?!“ Neveríte? Spýtajte sa psychológov, koľko „normálnych“ žien dokázalo na materskej naozaj zblbnúť. Jedna z najzaujímavejších prednášok na celoslovenskej konferencii Materských centier v Poprade odznela práve z úst skúseného psychológa zaoberajúceho sa už dlhé roky „ zblbnutými matkami“. Hovoril o príčinách. Sociálna izolácia, nezvládnutý stres, aby všetko zvládla stáva sa pragmatickou, čo je v rozpore s jej emocionálnou výbavou.

Tiež je tu generačný problém – veď naši rodičia nás nechali prejsť“ studeným odchovom“(jasle, škôlky), za socializmu bežala matka spravidla do práce už po 6. mesiacoch. Generačný vzor, ktorý by nám dal vedieť „ ako na to“ teda neexistuje. A nejaké vzdelávanie pre rodičovstvo, a úskalia s ním spojené? Na túto tému si pamätám iba str. 117 v siedmackom Prírodopise , na ktorú sme sa v puberte tešili, ako na najväčšiu pikošku – Rozmnožovanie. A myslím, že to bolo všetko na tému „byť rodičom“.

Našťastie vo väčšine prípadov matky neutekajú s kuframi, ale iba s kabelkou a len na 8 hodín. Utekajú totiž od detí do práce.

Keď ma ešte ako „mladú, ambicióznu, nádejnú a samozrejme bezdetnú“ išli vo firme „vysvätiť „ na manažérsky post, dostala som otázku: „Koľko rokov nebudete mať deti?“ . Vtedy som im sľúbila, čo chceli. Aj dodržala. Dnes som na materskej a viem, čo ma po nástupe čaká. Všetkým mojim kolegyniam, ktoré mali tú drzosť a zostali s dieťaťom celé tri roky, ako im to zákon umožňuje, zakývali výpoveďou hneď medzi dverami. Celkom parodické bolo, keď som logo tejto obrovskej finančnej inštitúcie videla pred týždňom na tabuli sponzorov, ktorí podporili Benefičný koncert materských centier.

Takže utekáme aj preto, že chceme naspäť svoju prácu. A čo nejaké nové zamestnanie? Nový zákonník práce má síce krásnu teóriu na to, aby matky pri prijímaní do zamestnania neboli diskriminované. Vraj môžem súdiť za diskrimináciu svojho potencionálneho zamestnávateľa , ktorý mi položil „ilegal question“ – A čo deti ?. Dokonca mám vraj možnosť žiadať ako odškodné dvojnásobok mojej potencionálnej mzdy, ktorú by som dostala, keby ma boli bývali zobrali. No celkom k pobaveniu. Nezaložíme si na to živnosť? Každý deň jeden pohovor a sme v balíku. Len ten detail – kto bude ten, čo dosvedčí, že otázka bola položená, alebo kto donesie papier o tom, aká by bola bývala moja mzda, keby bola bývala…

Žiaľ, nieje to vždy iba k pobaveniu. Utekáme od detí, lebo potrebujeme z niečoho žiť, alebo preto, lebo spoločnosť nie je natoľko“ baby friendly“ , aby sme mohli dostatočne žiť aj spolu s deťmi.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Mne staci aj jedno dieta.Ked nemate z coho zit naco druhe dieta.Ked nemate teraz,co potom z dvoma detmi.Ja chcem dat svojmu dietatu dobre vzdelanie.To tiez nieco stoji.

  2. Som v rovnakej situácii ako Martina. Môj syn má teraz 21 mesiacov a ja pracujem od marca.Zamestnávateľ by mi aj držal miesto,ale nech mi niekto ukáže spôsob ako vyžiť z materskej 2740,-Sk,manželov polovičný plat učiteľa na vysokej škole bol cca 3500-4000 Sk čistého plus jedna “menšia” pôžička.Korunu prídavkov som na môjho syna nevidela iba preto,že som v roku pána… 2000 bola zamestnaná (od októbra 2000 som bola na MD).Som zvedavá,dokedy vydržia tieto nové prídavky. Tipujem tak do konca tohto kalendárneho roka.Potom môžu politici rozpravať o poklese pôrodnosti…

  3. Naša malá mala 7 mesiacov, keď som nastúpila naspäť do roboty. Netlačili ma, aj by mi hádam držali miesto, ale čo s tými “špinavými peniazmi” ? Bývanie v podnájme, rozostavaný dom a pôžička nemalá. Teraz by som mohla v zamestnaní trochu zmeniť smer záujmu, trochu by som postúpila, ale celý proces by trval tri, štyri roky. Moja princezná má 18 mesiacov + tri, štyri roky = zdá sa mi to večnosť pre čakanie na druhé dieťatko. Teraz babo raď ! Kto podporí rodičovstvo ? Kto prestane meditovať o poklese pôrodnosti ? Aj keby sme veľmi chceli, my maminy to nevyriešime.

  4. Tiež sa mi stalo, že som musela od dieťaťa odísť do práce, keď malo rok. Aj to som si ešte vydupala aspoň 1 mesiac. Ale čo mi iné zostávalo, keď mi bolo naznačené, že teraz ma prijmú na moje pôvodné miesto, ale o tri roky sa môže stať, že miesto pre mňa nebude. Ono je to síce pekné, že Vás po materskej musia zobrať do práce. Zoberú, ale najbližšieho prvého Vám dajú výpoveď pre nadbytočnosť. Je to pravda, v našej firme sa to už stalo niekoľkým mamičkám. A teraz, keď by som chcela dopriať svojej dcére súrodenca, tak stojím pred polemikou čo ďalej. Ísť znova iba na rok na materskú? Nechcem zažívať znova tie stresy. Zostať dva – tri roky? Z čoho za ten čas budeme žiť a budem mať potom prídem o prácu? S dvoma deťmi by to bola nezávideniahodná situácia. Nie každá mamička má manžela podnikateľa. Väčšina rodín žije od výplaty do výplaty a z pôžičiek. Vtedy je strata jedného príjmu naozaj citeľná.

  5. Veru, veru, je to tak, nie každá rodina môže vyžiť len z platu manžela a sú to v prvom rade tie špinavé peniaze, bez ktorých sa nedá žiť, čo nás nútia opúšťať svoje deti, a ísť do práce. Nie je to na 8 hodín, k tomu treba prirátať aj čas strávený cestovaním.

Pridaj komentár