Rodičovský príspevok je druhou najrozsiahlejšou dávkou štátnej sociálnej podpory. V roku 2001 sa vyplácal mesačne priemerne 131 467 rodičom a celkový objem finančných prostriedkov vyplatených na tento príspevok predstavoval sumu 4,2 miliardy Sk. Ani výška rodičovského príspevku, ktorá teraz predstavuje sumu 2 740 Sk mesačne, nepôsobí motivujúco na zvyšovanie pôrodnosti. Aj preto sa prijal nový zákon o rodičovskom príspevku. Zákon o rodičovskom príspevku NR SR prijala 16. mája 2002 a nadobudne účinnosť 1. novembra 2002. Jediným platiteľom tejto štátnej sociálnej dávky budú okresné úrady – odbory sociálnych vecí.
Deti v útlom veku si vyžadujú individuálnu starostlivosť, a preto sa poskytovanie rodičovského príspevku podmieňuje osobnou starostlivosťou rodiča o dieťa (prípadne sa o dieťa môže starať iná plnoletá fyzická osoby mimo kolektívnych zariadení – jasle, materská škola). Zohľadňujú sa špecifiká pri poskytovaní individuálnej starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom tak, že sa predlžuje doba poskytovania príspevku. Zákon zohľadňuje aktívny a zodpovedný prístup rodičov k riešeniu sociálnej situácie v rodine tak, že dáva znížený rodičovský príspevok aj tomu rodičovi, ktorý popri osobnej a riadnej starostlivosti pracuje, pričom sa neobmedzuje výška zárobku ani dĺžka pracovného času. Posilňuje sa úloha otca v rodine tak, že sa na jeden mesiac príspevok dáva súčasne obom rodičom na to isté dieťa (ak je jeden z nich zárobkovo činný). Upravuje sa výška rodičovského príspevku na 3 790 Sk mesačne, zavádza sa valorizačný mechanizmus na jeho zvyšovanie. Zákon súčasne umožňuje aj kontrolu využívania príspevku a prípadné zastavenie jeho vyplácania a to v prípade, ak sa rodičia o dieťa dostatočne nestarajú.
Podľa nového zákona si o rodičovský príspevok môže požiadať rodič, ktorý bude zabezpečovať osobnú a riadnu starostlivosť o dieťa alebo osoba, ktorá sa o dieťa fakticky stará na základe právoplatného rozhodnutia súdu (osvojiteľ, pestún, opatrovník). Rodičovský príspevok sa poskytuje do troch alebo do šiestich rokov veku dieťaťa, v druhom prípade ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom. Rodičovský príspevok sa dáva iba raz, aj keď sa rodič stará o viac detí do uvedeného veku a jeho výška je 3 790 Sk mesačne. Vypláca sa mesiac pozadu. Platiteľ (okresný úrad) vyplatí rodičovský príspevok v tejto sume aj v prípade, ak sú podmienky nároku na príspevok splnené len za časť mesiaca a v krajnom prípade len jeden deň.
Nový zákon umožňuje rodičom vykonávať zárobkovú činnosť a súčasne poberať rodičovský príspevok. Túto starostlivosť môže poskytovať aj iná osoba (stará mama), rodič je však povinný uviesť platiteľovi meno a priezvisko osoby a adresu miesta, kde sa o dieťa starajú. V takom prípade je príspevok 1 200 Sk mesačne.
Nárok na rodičovský príspevok pri súbežnej starostlivosti o to isté dieťa si môže uplatniť aj druhý rodič (v praxi to obyčajne býva otec dieťaťa), ktorý je zárobkovo činný a to za jeden kalendárny mesiac v období do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa. Výška príspevku je 1 200 Sk, pričom zamestnávateľ je podľa Zákonníka práce povinný rešpektovať požiadavku na čerpanie rodičovskej dovolenky oboch rodičov súčasne.
Druhý rodič si môže uplatniť nárok písomnou žiadosťou na samostatnom tlačive na okresnom úrade.
Kvalitu starostlivosti o dieťa si platiteľ môže overiť návštevou v byte rodičov, ale je povinný zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré by sa dozvedel. Poskytnúť ich môže iba v prípade, ak by ich zamlčaním hrozilo vážne nebezpečenstvo pre život alebo zdravie dieťaťa.
Tento a iné dobré články nájdete v mesačníku KOMPAS / cenné rady od A po Z pre každého.
mam 3,5 rocnu dcerku s dlhodobo nepriaznivym zdravotnym stavom ,teraz je na adaptacnom pobyte v materskej skole ktoru bude navstevovat 20 hodin do tyzdna t.j.asi 4 hodiny denne. Ja pracujem. Mam aj nadalej narok na rodicovsky prispevok??? som rozvedena.
vraj sa má zvyšovať rodičovský príspevok…je to pravda?
Nikde neviem nájsť informáciu o tom, či mám nárok na rodičovský príspevok, keď dám dieťa do škôlky na dve-tri hodinky doobedu.
Ja som uz pisala na Ministrstvo a Socilanu poistovnu aj odvolanie, lebo sa mi syn narodil v Nemecku a nedostal automaticky trvaly pobyt na SLovensku az za 6 mesiacov a kedze zakon vravi ze narok maju dieta a matka ak maju trvaly pobyt na uzemi SR, takze nas ukratili o 18.000 Sk.Ale cigani, ktori ani nebyvaju, len kocuju, narok maju na vsetko, aj ked trvaly pobyt maju v maringotke. a ta nova klauzula, ze to budu skracovat ak sa niekto o dieta nestara, to nech vravia niekomu inemu, lebo zas to skratia len ludom co na to narok maju, pretoze ak by to vzali ciganom, dobre by ich zbili,ale ti sa o deti nestaraju urcite.Takze toto je moj nazor na tie ich zakony a osetrovania zakonov.Zas to je len pre cigosov, ktorym je na Slovensku sveta zit.Ale, ze diskriminuju ine deti, ktore budu noprmalne vyrastat a budeme sa ich snazit vychovat, nikdy snad nebudu poberat socialne podpory nemaju narok ani na to co im patri.A to nevravim o tom ze som uz od 18 odvadzala peniaze mesacne z vyplaty na socilane poistenie, co cigosi neovadzali asi nikdy.