Manželstvo, rodina, starostlivosť o deti, chodenie do práce, rodičovské povinnosti,… to všetko ma ešte len čaká. Beriem v úvahu, že nebude všetko ľahké a ružové, ale už teraz sa veľmi teším na svoju budúcu famíliu. A chcem byť dobrým otcom.
Tehotenstvo
Trošku nemilo ma však zarazila jedna prezentácia, ktorú som si nechtiac pozrel na obrazovke cudzieho počítača v istej inštitúcii. Nepamätám si ju celú a nezaoberala sa len vzťahmi medzi mužom a ženou, ale napr. aj pomermi v zamestnaní, ale to som si už nevšímal. Zapamätal som si však kombináciu múdry (bolo to v češtine chytrý) muž + múdra žena a hlúpy muž + hlúpa žena. Takže aritmetika pri sčítaní múdry muž a múdra žena dá výsledok „románek“ a pri predpoklade hlúpy muž + hlúpa žena nám vyjde záver tehotenstvo.
Skutočne som si doposiaľ nemyslel, že výsledkom vzťahu medzi hlúpym mužom a hlúpou ženou je tehotenstvo a iba múdry muž a múdra žena zažívajú „romantiku“. Nech to bol z hľadiska počítačovej prezentácie pokus o vtip, asi nebol celkom vydarený.
Podľa tejto počítačovej prezentácie musím byť teda asi riadne hlúpy, keď chcem, aby moja budúca manželka bola tehotná. Prečo chcem, aby namiesto štíhleho bruška mala pod srdcom niekoľkokilové dieťatko? No, práve preto dieťatko. Mám rád deti a chcem mať aj vlastné. Prečo? Dobrá otázka. Asi preto, lebo si myslím, že je to skvelé a úžasné. Je to malý zázrak a veľký dar. A kto by to nechcel?
Rodina
Na svoju budúcu rodinu sa tak trošku aj pripravujem. Som krstným otcom a som tomu veľmi šťastný. Myslím si, že krstný otec by mal byť svojim krstným deťom určitým vzorom a ja to pociťujem na jednej strane ako výzvu, na druhej strane ako tréning na moju budúcu rodinu.
A prečo chcem rodinu? Nie preto, že je to podľa niektorých definícií základná bunka spoločnosti. Na takúto otázku sa mi veľmi ťažko hľadá odpoveď. Možno aj kvôli tomu, že rodinu považujem za čosi prirodzené. Rodinný život vnímam ako vyvrcholenie vzťahu medzi mnou a mojou nastávajúcou manželkou.
Štatistika
Prednedávnom som sa dočítal, že v roku 2004 sa na Slovensku narodilo najviac detí za posledné štyri roky a po troch rokoch sme znova dosiahli prirodzený prírastok, keďže počet narodených o 1 800 prevýšil počet zomretých.
Na Slovensku sa v minulom roku narodilo 53 958 živých detí, potratov bolo 20 075 – z toho 15 307 umelých. Z toho mi vychádza, že každá piata matka podstúpila umelý potrat.
Pozitívnou správou je najvyšší počet sobášov za posledných päť rokov. Uzavrelo sa ich 27 885 a štatistický úrad predpokladá, že ide o odložené sobáše z minulých rokov. Pokračuje zvyšovanie priemerného veku vstupu do manželstva: u mužov na 27,6 roka a u žien na 25 rokov. Vzrástol však podiel detí narodených mimo manželstva, a to na 24,8%. Za vážny problém označuje ŠÚ SR rozvody v rodinách s maloletými deťmi, ktorých počet tvorí 67,3% z celkového počtu rozvodov. Tých bolo roku 2004 až 10 889, čo je o 173 viac než rok predtým.
Na záver
Prečo som sa venoval veľmi laicky a krátko najprv tehotenstvu, potom rodine a napokon štatistike? Nuž, náhoda či zhoda okolností tomu dopomohla. O rodine uvažujem dlhšie, takisto som krstným otcom už nejaký ten čas, no a nedávno som navštívil inštitúciu, pri ktorej návšteve som nie naschvál pozeral na obrazovku počítača jednej zamestnankyne a pár dní po zazretí „inkriminovanej“ prezentácie som čítal správu, plnú údajov o prirodzenom prírastku, indexe starnutia, rozvodov, … Takže ku spojeniu tém tehotenstvo-rodina-štatistika mi pomohol sám život. J
Matúš Demko
Autor píše pre www.postoy.sk
Je naivné myslieť si, že manželstvo (a tehotenstvo) je vyvrcholenie vzťahu a že populačný prírastok je dôsledkom masového uzatvárania manželstiev. Zabudol si vo svojom príspevku spomenúť, že deti sa rodia aj bez manželstva a že na Slovensku sa rozpadne každé tretie manželstvo skôr ako 5 rokov po jeho uzavretí.