Len tri týždne platí nová legislatíva, ktorá má pomôcť ženám uvažujúcim nad potratom. Ministerstvo zdravotníctva zrazu vyšlo s návrhom, ktorý ju z polovice zruší. De facto však úplne diskvalifikuje jej význam.
Rezort zdravotníctva navrhuje zrušenie podstatných noviniek, ktoré čerstvá legislatíva, platná od 1. septembra, priniesla. Ide najmä o informovanie rodičov maloletých, zrušenie povinnosti odosielať tzv. hlásenia, čiže zrušenie akejkoľvek efektívnej kontroly nad dodržiavaním dvojdňovej lehoty.
Materiál je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Zmeny k lepšiemu
V júni tohto roku poslanci NR SR s jasnou prevahou prijali novelu zákona predloženú poslankyňou Muškovou z ĽS-HZDS a poslancom Zelníkom z SNS. Novela zákona priniesla do slovenskej potratovej legislatívy výrazné zmeny. Nariaďuje napríklad povinnú 48-hodinovú lehotu medzi informovaním ženy lekárom a vykonaním potratu. Podľa Muškovej tak žena získa viac času na rozhodnutie, čo môže viesť k ochrane nenarodeného života.
V rámci poučenia lekárom má byť žena zvažujúca zákrok lekárom informovaná o rizikách potratu, aktuálnom štádiu vývoja jej dieťaťa, o možnosti dať dieťa na adopciu, či možnosti utajeného pôrodu.
Novela nariaďuje ministerstvu zdravotníctva zverejňovať a štvrťročne aktualizovať zoznam mimovládnych organizácií, cirkví, združení a neziskových organizácií, ktoré poskytujú ženám finančnú a psychickú pomoc v prípade neočakávaného tehotenstva. Ďalšie nóvum je súhlas zákonného zástupcu s vykonaním umelého potratu ženy, ktorá nie je plnoletá.
Späť?
Počas schvaľovania novely zaslalo poslancom jej právnu analýzu občianske pro-choice združenie Možnosť voľby. Táto analýza zo strachu o porušovanie práv žien navrhuje zrušiť základné (vyššie vymenované) ustanovenia, ktoré novela v porovnaní s doterajším právnym stavom priniesla.
Ministerstvo zdravotníctva sa pár týždňov po tom, čo zákon nadobudol účinnosť, pokúša zrušiť Muškovej zmeny, pričom využíva doslovnú argumentáciu združenia Možnosť voľby. Podľa nej by sa z novely mal vypustiť súhlas zákonného zástupcu, pretože môže dôjsť k donúteniu mladej ženy pokračovať v tehotenstve, a teda k poškodeniu fyzického či psychického zdravia. Nezanedbateľné sú podľa návrhu aj samovražedné sklony z pocitov bezmocnosti. Navyše súhlas zákonného zástupcu potiera právo mladej ženy na dôvernosť a zachovania mlčanlivosti pri zdravotnej starostlivosti.
Najnovšie chce ministerstvo tiež vypustiť hlásiacu povinnosť o vykonaní poučenia lekárom pred vyslovením informovaného súhlasu. V prípade schválenia návrhu bude efektívna kontrola toho, či a ako poučenie prebehlo a či bola dodržaná zákonná lehota medzi poskytnutím informácií lekárom a vykonaním potratu nulová.
Koniec začiatku
A prečo sa má Muškovej novela platná ani nie mesiac meniť? Odpoveď je v predkladacej správe nového návrhu: „Dôvodom predloženia materiálu je náprava stavu, ktorý vznikol po prijatí novely zákona a bráni vykonateľnosti predmetných ustanovení zákona, zároveň ide o také úpravy ustanovení zákona, ktoré v zdravotníckej praxi alebo pri výkone zdravotníckeho povolania spôsobujú problémy alebo nejasnosti.“
V správe sa odporúča účinnosť upravenej legislatívy už na 30. november. Pripomienkové konanie posledného návrhu má trvať len týždeň.
Prečítajte si aj:
Článok: O potratoch nebudú rozhodovať deti
Blog Mareka Michalčíka: Ženy budú lepšie informované pred zamýšľaným potratom
Zdroj: postoy.sk
Váš komentár
Nechcené dieťa – muž povie:ja to dieťa nechcem, mladé dievča cíti akurát hromadu strachu a nie túžbu po dieťati. Taká sitácia by nemala existovať, ale tak to je. To je súčasť života. Zatiaľ žiadna spoločnosť si nezobrala starostlivosť o nechcené deti na svoje plecia – má spoločnosť teda právo toto žiadať od niekoho? No a má lekár informovať rodičov dievčaťa, keď už má viac ako 16 rokov? Po dovŕšení 16 rokov veku, ak dievča samé nemá dôveru v rodičov a nechce im to povedať,tak ako lekár by som do toho nevstupovala. Koľkokrát sa jedná o rodičov, ktorí deťom málo dávajú, ale všetko po nich žiadajú a deti v nich vôbec necítia oporu – veď asi aj za to takto dopadnú. Ale je to len môj osobný názor.
Myslim, ze ide o velmi chuostivu vec. A ako vsade sa treba pozerat na vec pozorne a z oboch stran. Myslim, že nik z nás diskutujúcich toto nevyriesi. Mozeme s tym len suhlasit, alebo nesuhlasit. Nech sa prijme akykolvek zakon, vzdy budu ti, co ho budu podporova a ti, ktorí ho budu zaznávat a kritizovat.
Jednoznacne ale je,že zena by mala byt o negativnych nasledkoch interupcie poucena. Ja osobne by som nikomu nebranila sa rozhodnut pre, ale na druhej strane by som kazdej zene, ktorá bola na interupcii a nemoze neskor otehotniet, dala si plne hradit lieky a zakroky lekarov. Ak niekto dobrovolne hazarduje so svojim zdravim… mal by si byt vedomy aj dosledkov a v pripade nutnosti sa zodpovedne postavit aj za svoje cinny. Absolutne nemam zaujem prispievat na takuto solidarnu nesolidarnost. Myslim, že ak by sa zaviedli logické pravidla, v spolocnosti by bolo zrazu ovela viac poriadku. Kazdy moze vsetko.. ale musi si za to niest plnu zodpovednost….
…ak by sme od začiatku tehotenstva brali ten malý zázrak ako dieťa (aj keď niekedy je nechcené,či neplánované),potom by sa nemuseli vymýšľať zákony na jeho zabitie….
1. Schwandtnerov clanok o drogovej mladezi s tym nema priamu suvislost a do debaty spada len okrajovo. K veci: proste rodicia suhlas nebudu davat- ak dievca ma dovody nepovedat, zakon je na jej strane. Nejake zachranne orientacne pravidla by tam mali byt, napr. ak sa jedna o osobu ktora je nesposobila dat rozhodnutie, ale to nie je bezny pripad.
2. ”Mimochodom drogy často súvisia s prostitúciou a tá …
Posledné slovo potom nemajú ani rodičia, ani tehotná.”
Ani ty!!
Schwandtnerov clanok o drogovej mladezi s tym nema priamu suvislost a do debaty spada len okrajovo. K veci: proste rodicia suhlas nebudu davat- ak dievca ma dovody nepovedat, zakon je na jej strane. Nejake zachranne orientacne pravidla by tam mali byt, napr. ak sa jedna o osobu ktora je nesposobila dat rozhodnutie, ale to nie je bezny pripad.
No vidíš dada, tak predsa je to na debatu
Tá perla ducha patrí Schwandtnerovi, hadam vidíš uvodzovky, citoval som ho. Práve preto, že veĺmi dobre vie, čo píše, on sa totižto piple s tými, na ktoré už ani vlastní rodičia nemajú dosah resp. nevedia čo s nimi. Síce sa hovorí nehádž perly sviniam, ale myslím, že v Tvojom prípade ide iba o nepochopenie – prečítaj si hocičo od neho, pozor, nie je to pre deti, hoci tam vystupujú… schwandtner.blog.sme.sk/c/196920/Jablka-padnute-daleko-od-stromu-1.html
.
Mimochodom drogy často súvisia s prostitúciou a tá …
Posledné slovo potom nemajú ani rodičia, ani tehotná.
Ci by sa mi pacilo ak by mi dcerina spoluziacka prezradila, ze moja dcera ma za sebou 3 potraty? Prosim ta, kde na taketo perly ducha chodis?? Pacilo, nepacilo, s najvacsou pravdepodobnstou by som mala sama iste velke problemy a z toho vyplyvajuci antisocialny ci lahostajny kontakt s dcerou; ci uz z tych ci onych pricin. To chces prave takymto rodicom davat olej na ohen, aby dobre aspon zbili svoju dceru?
Ved rodicia mozu niest pravnu zodpovednost-otehotniet vsak nie je trestne. Ak je zena schopna mat deti v 14 rokoch, tak je hlavne rozhodovanie na nej. Vacsina dievcat sa prizna rodicom a hlada oporu, ale tie co sa nechcu radit s rodicmi maju asi dovod, ze? Ak to nie je v zaujme dievcata informovat rodicov, tak to budeme robit? Ak dievca chape lekarske hladisko a je kompetentna rozhodnut, co chces dalej robit? Proste blbost, nema to buducnost, jedine ze by sme chceli zacat informovat rodicov aj o ‘zahajeni pohlavneho zivota’ ich dcer a synov. Ci sa bude rodicom pacit ze dcera je tehotna, alebo nie- posledne slovo by mala mat tehotna, tak kde chces zacat buzerovat?
No skutočne úžasné bude, ak o svojom tehotenstve a budúcom materstve budú rozhodovať neplnoleté puberťáčky, ktoré sa budú báť povedať rodičom, o “prešľape” v lepšom prípade o “svojom budúcom milučkom krásnom bábätku” – ktoré je pre nich /na 90%/ len akousi milučkou hračkou, s ktorou sa pohrajú – pomojkajú, možno aj nakrmia a prebalia, no to je asi koniec ich vedomostí čo sa skutočnej výchovy dieťatka týka, čo všetko treba pre také dieťatko spraviť, ak je aj zdravé… je toho neúrekom a “božeochraňuj” ak bude chorľavučké. To sú skutočne zaťažkávajúce životné situácie aj pre matku, ktorá je súčasťou harmonického vzťahu s po boku milujúcim manželom a zodpovedným otcom, bývajúcich v už zariadenej domácnosti a s vopred nakúpenými vecičkami, pomôckami a potrebami pre bábätko. Tu sa už rodičia skutočne dokážu naplno venovať výchove dieťa i keď v dnešných časoch to skutočne nie je ľahké.
Ja by som asi zakotvila v zákone skôr, vyhlásenie rodiča neplnoletého dievčaťa, o prebraní zodpovednosti za toto ešte nenarodené dieťa, v prípade pokračovania tehotenstva. Veď to dievča ak je neplnoleté, takmer vždy nemá ukončené ani stredné vzdelanie, to znamená že nie je a tak ľahko v budúcnosti nebude zárobkovo činné a z toho vyplýva, že v 90% sa bude o dieťatko starať starý rodič, a to som si takmer istá, že nie len po finančnej stránke ale i po stránke výchovnej i zdravotnej. Možno existujú aj milé dievčatá, ktoré sú dosť poučené o výchove dieťatka /ak mali napr.mladších súrodencov/ , no nemôžu mať predsa ešte prostriedky a bohužiaľ ani skúsenosti a vedomosti o tom, čo všetko také dieťatko potrebuje.
Dada, ale to práve hlúposť nie je a práveže treba o tom debatovať, pretože už mimimálne 4 roky existuje neskutočný guláš v zákonoch čo sa týka práv a povinností detí – sú tam rozpory, na niečo má právo človek v 14,15,16,18 pričom o tom ani rodičia nemusia vedieť ale nesú za neho právnu zodpovednosť do 18 tich. Logicky by sa potom mala znížiť veková hranica dospelosti a ujednotiť na nejakom veku, aby bolo konzistentné – dieťa má právo bez vedomia rodičov robiť od nejakého veku to a to, ale potom už rodičia nepreberajú za neho zodpovednosť.
Trefne to vyjadril Vladimír Schwandtner . Dúfam, že vieš kto to je a čo robí – asi sa s tým rozporom stretáva veľmi tvrdo…
“Ak zákon
vytesní rodičov z takejto závažnej udalosti, nech deťom zákonom umožní úplne všetko, nech nie sú stresované. Načo je potom paragraf 8 Občianskeho zákonníka o spôsobilosti robiť právne úkony, keď ho na taký závažný právny úkon ako je interupcia ho netreba? Načo je Zákon o rodine, keď dieťa môže ísť na operáciu bez vedomia rodičov? Prečo by mali chodiť deti povinne do školy, veď sú stresované. Tebe by sa páčli, keby Ti povedala dcérina spolužiačka, že Tvoja dcéra má za sebiu tri potraty a Ty o tom nemáš ani tušenia?
Reagovať | Schwandtner Vladimír | | | 19.09.2009 19:48″
http://www.sme.sk/diskusie/1565692/5/Neplnoleta-dcera-by-na-interrupciu-uz-nemusela-potrebovat-suhlas-rodicov.html
Myslela som si ihned, ze taka hlupost ako suhlas rodicov na potrat maloletej neprejde z pravnych a praktickych hladisk. Skoda o tom dalej debatovat, myslim si size dovody biju do oci kazdemu sudnemu jedincovi. Dvojdnova lehota tiez nedava zmysel- ved zena moze byt odhodlana ci nerozhodna ohladne potratu uz par tyzdnov, tak co sa sleduje zakonnou lehotou 2 dni? Niektora zena mozno ma zaujem riesit moznosti ponechania tehotenstva, niektora nie-co neznamena, ze je menej vnimava ci ju treba nechat 2 dni povinne ‘rozmyslat’ a pre niektoru su mozno 2 tyzdne malo. Podstatne je, aby zena dostala odpovede na otazky a zaroven aby dostala citlivou cestou informacie ktore jej pomozu urobit rozhodnutie OBOMA smermi-potrat ci nepotrat. Som zvedava, aku informovanost a od koho zeny ktore ziadaju o potrat, momentalne dostavaju.