Vydaté mamičky nebudú môcť poberať materskú 37 týždňov rovnako ako slobodné matky. Parlament neposunul do ďalšieho kola schvaľovania poslaneckú novelu Zákonníka práce. Opozičná SDKÚ-DS žiadala, aby od septembra platilo, že ženy budú dostávať materskú od Sociálnej poisťovne počas 37 týždňov bez ohľadu na to, či uzavreli manželstvo. Vydatým ženám naďalej budú vyplácať materskú 28 týždňov.
SDKÚ-DS v poslaneckej snemovni neuspela ani s novelou zákona o službách zamestnanosti, ktorá vyšším územným celkom, Slovenskej správe ciest a Slovenskému vodohospodárskemu podniku rozširovala možnosti pre poskytovanie príspevkov na aktivačnú činnosť formou verejnoprospešných služieb. Predkladateľ návrhu Štefan Kužma zdôvodňoval, že novela by umožnila využívať nevzdelaných ľudí bez práce napríklad na čistenie ciest, turistických chodníkov či okolia pri riekach.
Parlament odmietol aj novelu cestného zákona od kresťanských demokratov, podľa ktorej na cestách I. a II. triedy a na cestách pre medzinárodnú premávku by smeli jazdiť zvláštne motorové vozidlá a záprahové vozidlá, ak by išli na pole. Povolenie pre traktory, kombajny či vozy s koňmi sa malo týkať len tých, ktorí by pri kontrolách vedeli preukázať vlastnícky vzťah k pozemkom listom vlastníctva a nie je k nim iný prístup.
Do druhého čítania prešla novela zákona o Zbierke zákonov od poslankýň za Smer-SD Jany Laššákovej a Renáty Zmajkovičovej. Podľa ich návrhu samosprávy by nemuseli dostávať nové výtlačky Zbierky zákonov len v tlačenej podobe, ale aj v elektronickej forme. Novelu chcú mať účinnú dňom vyhlásenia.
zdroj: webnoviny, SITA
Je to zvlastne, ked sa pary sobasit nechcu, nepotrebuju, nestihnu, nemaju na to dovod, cas, peniaze, byt… jednoducho maju vela dovodov na to, preco pokladaju manzelstvo len za hlupy papier. Ale s niekym, s kym sa im neoplati podpisovat ten “hlupy papier” chcu mat rodinu a vychovavat deti. Je to postavene na hlavu a je to upadok moralky. A je to smutne… Tento zakon to vsak len podpori.
Macsa,
toto je trošku na inu tému, ale to má štát určovať obchodníkom ceny tovaru?
To sme tu už mali pred rokmi. Možno si na to pamatáš a možno nie. A tiež na to, že ked sa v lekárni UM, tak jednoducho nebolo a mamičky mali smolu.
A ten cenový rozdiel medzi mliekom nie je ani náhodou zisk toho lekárnika.
Je to jednoducho tak, že musíme sledovať ceny.
Su lekárne, ktoré su otvorené sedem dní v týždni od rána do večera a tam je logické, že možu mať vyššie ceny.
Ale toto je naozaj do inej témy.
a pozrime sa na to aj s druhej strany, videla som to až potom ako moja sestra – slobodná matka, bez partnera zostala na materskej, je rozdiel, keď my vydaté ženy máme manžela alebo teda partnera alebo druha, ktorý donesie výplatu, ale čo oni, ktoré naozaj nemajú nikoho, bola šťastná aj za tých pár týždňov, čo mala materskú navyše, nezávidela som jej to, teraz je na rodičovskej dovolenke, má s prídavkami cca 5100,- a keby nežila u rodičov, ktorí jej pomáhajú, tak neviem čo by robila, vôbec si neviem predstaviť, že by si musela ešte niekde platiť byt. Takže nezáviďme im, že majú o 8 týždňov dlhšie platenú materskú. Majú určite iné problémy s prežitím.
Ja som už 2. rok na materskej s dcérkou a predtým som bola na materskej so synom. Nie som vydatá, no spolu s “mužom” žijeme v spoločnej domácnosti, aj keď máme /od začiatku nášho 8 – ročného vzťahu/ obaja rôzny trvalý pobyt. Ani v jednom prípade som na základe uvedených skutočností nedostala “37 – týždňovú materskú”. Tiež by mi to vyhovovalo. Viac ma štve, ako na nás zarábajú lekárne. Obe moje deti sú alergici a obaja pili /a dcérka ešte stále pije/ francúzske mlieko od 1 – 3 rokov /predtým pili NUTRILON/. V jednej lekárni je toto mlieko /dvojbalenie/ za 10,68 EUR a v druhej len o niekoľko sto metrov ďalej za 12 EUR aj nejaké drobné. Je to správne? To isté sa mi stalo s mastičkou na zadoček. Na toto by mal štát dávať pozor, aby si lekárne nenapĺňali vrecká na úkor mladých rodín a hlavne detičiek…
Plne suhlasim s magy.
Aj ja mam v okoli pripady, ked proste nebol cas na sobas, alebo akykolvek iny dovod. To akceptujem, kazdy moze mat svoje dovody.
Ak pouitivne diskriminovat, potom by mala mozno platit vyhoda pre tie mamicky, ktore neuviedli meno otca. Tam je predpoklad, ze nebudu s nim v spolocnej domacnosti a ani ich nebude zivit…
Moj napad na margo…
to uz budeme fakt ako ” na zapade”, ze sa nam neoplati mat normalnu rodinku a vydat sa, aby sme poberali kadejake vyhody od statu. T.j. ze tento stat nema asi velky zaujem na rodine, nie?
Mam niekolko kamaratiek, ktore sa jednoducho s tym chlapom co s nim ziju, zivy ich, a maju spolu 2 deti nezobrali, nejako nebol cas alebo dovod. tak tie to vymakli…To sme chceli Slovaci? Toto?
A chceli sme 40 % rozvodovosť ?
Inak sorry, manželstvo nerovná sa rodina.
Prorodinné opatrenia by ale nemali rozlišovať, v akom právnom vzťahu partneri v rodine sú, ibaže rozlišujú. Napríklad v tomto.
Iný príklad je, že adoptovať môže deti len manželská dvojica alebo jednotlivec, sexuálna orientácia sa neskúma / teda aj homosexuál / ale nie rodina, ktorá síce riadne vychováva deti, ale partneri sú nezosobášení.
Čo je paradox ako vyšitý…