Rodič na „materskej“

JUDr. Soňa Glezgo 1
Cacikovci blbnu

Problematika materskej dovolenky je upravená v § 166 a nasl. z.č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v znení neskorších zmien a doplnkov.

Právna úprava nepozná materskú dovolenku tak, ako je všeobecne zaužívaná v hovorovej reči. Tzv. „materskú“ delí na dve fázy:

I. Fáza:

pre ženy = MATERSKÁ DOVOLENKA

pre mužov = RODIČOVSKÁ DOVOLENKA

II. Fáza:

pre ženy i pre mužov = RODIČOVSKÁ DOVOLENKA

Je potrebné rozlíšiť medzi materskou a rodičovskou dovolenkou, nakoľko oba tieto inštitúty majú odlišný právny režim. Zároveň je potrebné rozlíšiť medzi materskou dovolenkou a materským, ako peňažnou dávkou nemocenského poistenia.

I. Materská dovolenka

 

  • Aký je účel a dĺžka trvania materskej dovolenky?

     

    O materskej dovolenke môžeme hovoriť len v prípade žien, ktoré sú zamestnané (prípadne v obdobnom pomere, napr. štátna služba). Nezamestnaná matka, ani podnikateľka nemôžu byť na materskej dovolenke, nakoľko materská dovolenka je voľnom z práce, ktoré žene poskytuje zamestnávateľ.

    Materská dovolenka patrí žene v súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa, a to v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov.

  • Som slobodná matka, ale žijem s druhom. Nemáme rovnaký trvalý pobyt. Môžem mať výhody slobodnej matky? Kontroluje to niekto?

     

    Pojem slobodná matka je hovorový termín. Správny termín je osamelá matka (otec), a tento pojem je presne definovaný § 40 Zákonníka práce.

    Osamelý zamestnanec je zamestnanec, ktorý žije sám a je slobodný, ovdovený, rozvedený muž, slobodná, ovdovená, rozvedená žena. Tiež ak je osamelý muž, alebo osamelá žena z iných vážnych dôvodov.

    Pokiaľ ide o kontrolu, subjekt, u ktorého si uplatňujete zákonné nároky z dôvodu, že ste osamelá matka spravidla vyžaduje potvrdenia (prípadne čestné vyhlásenie) o tom, že žijete sama. Stretla som sa už s prípadmi, kedy „NIEKTO“ upozornil kompetentný orgán na to, že osamelá matka osamelá nie je. Dôsledky svojho konania si musí každý zvážiť sám.

  • Kedy môžem nastúpiť na materskú dovolenku?

     

    Žena nastupuje materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom. O nástupe rozhoduje ošetrujúci lekár.

  • Mala by som nastúpiť na materskú dovolenku, ale cítim sa dobre a chcem ešte pracovať. Môžem?

     

    Áno je to možné, materská dovolenka sa Vám však skráti.

    Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, než že pôrod nastal skôr, ako určil lekár, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 22 týždňov alebo 31 týždňov, ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve deti alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu.

  • Môžem ostať na materskej dovolenke aj keď sa o svoje dieťa nestarám osobne?

     

    Pokiaľ sa nemôže žena alebo muž starať o dieťa, pretože ho zo zdravotných dôvodov prevzal do starostlivosti dojčenský ústav alebo iný liečebný ústav a žena alebo muž zatiaľ nastúpi do práce, materská dovolenka sa nástupom do práce, najskôr ale po uplynutí 6 týždňov odo dňa pôrodu preruší. Jej nevyčerpaná časť sa žene alebo mužovi poskytne odo dňa, keď prevzal dieťa z ústavu opäť do svojej starostlivosti a prestal preto pracovať, nie však dlhšie ako do troch rokov veku dieťaťa.

    Žene alebo mužovi, ktorý sa prestal starať o narodené dieťa a ktorého dieťa bolo z tohto dôvodu umiestnené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ako aj žene alebo mužovi, ktorého dieťa je v dočasnej starostlivosti detského domova alebo obdobného ústavu z iných ako zdravotných dôvodov, nepatrí materská dovolenka za obdobie, počas ktorého sa o dieťa nestará.


  • Mám nárok na materskú dovolenku aj keď dieťa zomrelo?

     

    Ak sa dieťa narodilo mŕtve, patrí žene materská dovolenka v trvaní 14 týždňov.

     

    Ak dieťa zomrie v dobe, keď je žena na materskej dovolenke alebo žena a muž na rodičovskej dovolenke, poskytuje sa im táto dovolenka ešte počas dvoch týždňov odo dňa úmrtia dieťaťa, najdlhšie do dňa, keď by dieťa dosiahlo jeden rok.

  • Ako dlho musí materská dovolenka trvať?

     

    Materská dovolenka v súvislosti s pôrodom nesmie byť kratšia ako 14 týždňov a nemôže sa skončiť ani prerušiť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.

    Toto platí len pre zamestnancov.

  • Chceme si dieťa osvojiť. Budem mať nárok na materskú dovolenku?

     

    Áno. Nárok na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku má aj žena a muž, ktorý prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ktoré mu bolo zverené rozhodnutím príslušných orgánov na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo dieťa, ktorého matka zomrela.

    Materská dovolenka alebo rodičovská dovolenka (mužovi) sa poskytuje odo dňa prevzatia dieťaťa v trvaní 22 týždňov, a ak žena a muž prevzal dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu a osamelého muža v trvaní 31 týždňov, najdlhšie však do dňa, keď dieťa dosiahne vek osem mesiacov. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v trvaní troch rokov odo dňa prevzatia dieťaťa a v trvaní šesť rokov odo dňa prevzatia dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, kým dieťa dosiahne šesť rokov veku.

  • Môže ostať na materskej dovolenke aj muž?

     

    V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

    Nárok poberať počas tejto rodičovskej dovolenky materské mu však vzniká len v zákonom

    presne vymedzených prípadoch. Bližšie pozri kapitolu o peňažných nárokoch.

     

  • Ako je to s predĺženou materskou dovolenkou?

     

    Predĺžená materská dovolenka neexistuje. Po materskej dovolenke vzniká zo zákona nárok na rodičovskú dovolenku.

  • Mám nárok na riadnu dovolenku za dobu na materskej dovolenke?

     

    Doba materskej dovolenky je považovaná pre účely dovolenky za kalendárny rok za výkon práce. Za dobu materskej dovolenky teda vzniká nárok na dovolenku za kalendárny rok, akoby bola zamestnankyňa normálne v práci.

    II. RODIČOVSKÁ DOVOLENKA

     

  • Aký je účel a dĺžka trvania rodičovskej dovolenky?

     

    Rodičovská dovolenka (§166 ods.2 Zákonníka práce) sa poskytuje za účelom prehĺbenia starostlivosti o dieťa, a to až do troch rokov veku dieťaťa.

    Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť (prípadne o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov viď nižšie v texte) až do šiestich rokov veku dieťaťa.

  • Akým spôsobom nastúpim na rodičovskú dovolenku? Môže mi ju zamestnávateľ odmietnuť poskytnúť?

     

    Na rozdiel od nástupu na materskú dovolenku, o ktorom rozhoduje väčšinou lekár, po jej skončení je potrebné o poskytnutie rodičovskej dovolenky zamestnávateľa požiadať. Zamestnávateľ je povinný rodičovskú dovolenku na žiadosť poskytnúť. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

    Zdôrazňujem povinnosť o rodičovskú dovolenku požiadať, pretože často mylne dochádza k predpokladu, že stačí oznámiť nástup na materskú dovolenku a ostať do troch rokov dieťaťa doma Zákon síce výslovne neukladá povinnosť požiadať zamestnávateľa o poskytnutie rodičovskej dovolenky písomne, napriek tomu je vhodné a istejšie podať písomnú žiadosť.

     

  • Musím na rodičovskú dovolenku nastúpiť ihneď po skončení materskej dovolenky?

     

    Nie. Po skončení materskej dovolenky môžete nastúpiť naspäť do zamestnania a na rodičovskú dovolenku nastúpiť do stanoveného veku dieťaťa kedykoľvek.

  • Môžem rodičovskú dovolenku prerušiť?

     

    Áno. Rodičovskú dovolenku je možné prerušiť a opätovne na ňu v prípade potreby do troch (šiestich) rokov veku dieťaťa nastúpiť.

    V praxi to do veľkej miery závisí od toho, ako bola formulovaná žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky, ako aj od situácie na strane zamestnávateľa. Pokiaľ bolo požiadané o rodičovskú dovolenku do troch rokov dieťaťa, predčasné ukončenie, prípadne prerušenie by mohlo viesť k určitým ťažkostiam na strane zamestnávateľa, a to najmä v prípade, že miesto osoby na rodičovskej dovolenke je dočasne obsadené zastupujúcim zamestnancom, ktorého trvanie pracovného pomeru je viazané na dobu trvania rodičovskej dovolenky zamestnanca.

    Súdne rozhodnutia v tejto záležitosti sa rôznia. Osobne som toho názoru, že pokiaľ rodič na rodičovskej dovolenke chce prerušiť, prípadne predčasne ukončiť rodičovskú dovolenku a zamestnávateľ mu neponúkne pôvodné miesto (čo po skončení rodičovskej dovolenky, na rozdiel od nástupu do zamestnania po skončení materskej dovolenky zamestnávateľ nemusí urobiť, nakoľko zamestnanec má nárok na miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve, a teda nemusí ísť o pôvodné pracovné miesto), nemá argument zastupujúceho zamestnanca opodstatnenie. Trochu odlišná je situácia u štátnych zamestnancov, kde je presne vytvorený počet miest a tak je argument zastupujúceho zamestnanca v dočasnej štátnej službe namieste.

  • Chceme si dieťa osvojiť. Budeme mať nárok na rodičovskú dovolenku?

     

    Áno. Nárok na rodičovskú dovolenku má aj žena a muž, ktorý prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ktoré mu bolo zverené rozhodnutím príslušných orgánov na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo dieťa, ktorého matka zomrela.

    Rodičovská dovolenka sa poskytuje v trvaní troch rokov odo dňa prevzatia dieťaťa a v trvaní šesť rokov odo dňa prevzatia dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, najdlhšie do dňa, kým dieťa dosiahne šesť rokov veku.

  • Môže na rodičovskej dovolenke ostať aj starý rodič?

     

    Za bežných okolností nie. Starý rodič by mohol ostať na rodičovskej dovolenke len ak by mu bolo dieťa zverené do starostlivosti rozhodnutím príslušného orgánu a bol by zároveň zamestnaný.

  • Mám nárok na dovolenku za kalendárny rok aj za dobu strávenú na rodičovskej dovolenke?

     

    Nie.

  • Musí mi zamestnávateľ preplatiť dovolenku, ktorú som si nevyčerpala kvôli rodičovskej dovolenke?

     

    Zamestnávateľ preplatí nevyčerpanú dovolenku za kalendárny rok len v prípade, že nebolo možné dovolenku vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

    Nevyčerpanú dovolenku za kalendárny rok poskytne zamestnávateľ po skončení rodičovskej dovolenky. Je tiež možné čerpať dovolenku za kalendárny rok po skončení materskej dovolenky a pred nástupom na rodičovskú dovolenku. V takom prípade je to však na úkor rodičovskej dovolenky, ktorá sa tým o dobu riadnej dovolenky skráti. Naopak, čerpanie dovolenky za kalendárny rok po skončení rodičovskej dovolenky ju akoby predĺžilo, čo môže byť vhodné najmú pri adaptácii dieťaťa na novú situáciu (napr. škôlka)

  • Ako je to s nárokom na predĺženú rodičovskú dovolenku do piatich rokov dieťaťa?

     

    Pokiaľ nejde o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, a pokiaľ sa na Vás vzťahuje Zákonník práce a nie osobitný predpis (napr. v prípade policajtiek), prípadne ak ste nezamestnaná, či SZČO, predĺžená rodičovská dovolenka neexistuje.

    Ak sa rozhodnete ostať s dieťaťom doma po skončení nároku na rodičovskú dovolenku, môžete zamestnávateľa požiadať o neplatené voľno. Zamestnávateľ však nie je povinný Vám toto poskytnúť, je to len vecou dohody. Pokiaľ Vám neplatené voľno zamestnávateľ neposkytne a chcete ostať s dieťaťom doma napriek tomu, je potrebné požiadať o skončenie pracovného pomeru, a to buď dohodou (opäť je to na dohode so zamestnávateľom) alebo dať výpoveď (plynie výpovedná lehota).

    Štát po stanovenom veku dieťaťa (pozri kapitolu o rodičovskom príspevku) neposkytuje rodičovský príspevok. Pokiaľ je splnená celodenná osobná starostlivosť o dieťa (dieťa nemôže byť umiestnené v škôlke), platí štát za osobu osobne sa starajúcu o dieťa do 6 rokov verejné zdravotné poistenie.

    Štát platí tiež poistné na starobné poistenie, invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity za fyzickú osobu, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich rokov jeho veku za predpokladu, že táto fyzická osoba nie je povinná platiť poistné na starobné poistenie a na invalidné poistenie sama a nepoberá invalidný dôchodok. Na uvedené poistenia je však potrebné sa v Sociálnej poisťovni prihlásiť.

    Považujete tieto a podobné otázky za dôležité, a chcete sa v oblasti „rodičovstva“ lepšie orientovať? Objednajte si našu knižku
    PRÍRUČKA PRE RODIČA ZAČIATOČNÍKA,
    ktorej spolutvorcom je aj autorka tohto článku. Prichádza na trh vo svojom aktualizovanom vydaní a s platnou legislatívou k 1.1.2007.


     

  • 1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
    Loading...

    Komentáre k článku

    1. Dobrý deň.Ja by som sa rada poradila-schválili mi predlžen ýrodičovský príspevok,keťže mám malú často chorú.Ako to je so školkou?od minuleho roka je zákon,čo teda viem,že dieťa môže byť v školke,aj možem naň poberať rodičovský a ja do konca pracovať,čo je na tom pravdy?Mohla by malá chodiť aj na celý deň do školky a ja chodiť do práce?Tak aby som neporušila zákon?

    Pridaj komentár