6 vecí, ktoré pomôžu pri nástupe do škôlky

Zuzana Mertusová 3

Keď príde ten čas, že vaše dieťa začne potrebovať osamostatnenie a kolektív iných detí, môžete mu tento míľnik života uľahčiť, a tak predísť rôznym komplikáciám, ktoré podobné zásadné zmeny u detí prináša.

Ako pomôcť dieťaťu pri nástupe do škôlky
shutterstock

Umožnite mu styk s rovesníkmi

na ihrisku, alebo v materskom centre, aby sa postupne učilo ako vychádzať s inými deťmi, ako uzatvárať kompromisy, deliť sa, alebo trpezlivo počkať na nejakú vec, hračku.

Trénujte odlúčenie.

Už pred vstupom dieťaťa do škôlky by sa malo vedieť kratšiu dobu zaobísť bez matky. Príležitostné odlúčenia umožnia dieťaťu získať istotu, že mama mu neutečie, ale sa vráti, ako sľúbila. Pozor, musíte sa vrátiť v dohodnutú dobu, aby vám dieťa mohlo dôverovať a venovať sa pokojne iným dôležitým činnostiam.

Zoznámte ho so škôlkou.

Aby nebola pre nováčika škôlka cudzia, je ideálne, podľa možností konkrétnej MŠ ukázať dieťaťu jej priestory – nielen šatňu, ale aj spálňu, herňu, jedáleň, záhradu, dvor. Informujte sa o režime detí v škôlke a hovorte s ním o tom, aby si mohlo vytvoriť konkrétnu predstavu o tom, čo ho v novom prostredí čaká.
Neidealizujte deťom pobyt v škôlke, jeho následkom môže byť totiž sklamanie až odpor. Nikdy sa škôlkou nevyhrážajte: „Veď počkaj, tam sa s tebou nebudú babrať“.

Usilujte sa zlepšiť samoobslužné návyky

dieťaťa ako je obliekanie, obúvanie, stolovanie a hygienické návyky. Buďte pri tom trpezliví, u dieťaťa to pomôže zvýšiť sebaistotu a tým pocit pohody v novom prostredí. 

Aby ste zabránili vzniku ďalších záťaží,

je veľmi vhodné naplánovať činnosti ako je sťahovanie alebo narodenie súrodenca na iný čas, alebo ich aspoň odložiť na čas po zvládnutí prvého kritického obdobia. V niektorých prípadoch je lepšie odložiť nástup do MŠ o niekoľko mesiacov, podľa veku a stupňa vývinu dieťaťa. Pri telesne a psychicky menej zdatných nováčikoch je potrebné čas pobytu v MŠ ešte skrátiť.

Veľmi dôležité je ráno v MŠ odovzdať dieťa bez dlhého lúčenia, ktoré môže dieťa zneistiť a nápadné správanie matky môže potvrdzovať jeho strach. Mladšie deti je vhodné odovzdať priamo do rúk učiteľky, pretože fyzický kontakt dieťa zväčša upokojí.

Berte ohľad na telesnú záťaž.

Deň strávený v MŠ je pre dieťa nesmierne náročný telesne a hlavne psychicky. Pre citlivejšie deti preto spočiatku lepšie vyhovuje poldenný pobyt, než celodenný, podľa potrieb a možností dieťaťa. Bezprostredne po príchode zo škôlky potrebuje dieťa čas na odpočinok. Väčšie aktivity ako veľký nákup, prechádzku po meste, alebo návštevu ihriska je dobré odložiť na neskôr.

Detičkám prajeme veľa úspechov v kolektíve a rodičom veľa trpezlivosti. 
Zuzana Mertusová učiteľka MŠ.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentá

    ahojte maminky,nas caka tiez v oktobri nastup do skolky ale ako mam vediet ci je uz syncek na to pripraveny?

  2. Váš komentár

    Je vidiet, ze Zuzana je skusena ucitelka, ktorych je v slovenskych MS urcite dost. Skoda len, ze dnesni rodicia, ktori na jednej strane svoje deti hyckaju a pestuju ako v bavlnke, na druhej strane nie su ochotni akceptovat adaptacny plan pri zaskolovani svojho dietata. Castokrat sa citim, ako keby som spadla z Marsu, ked maminke oponujem na tvrdenie, ze ich dieta je na cudzich zvyknute, ved aj do susedov nema problem sa ist hrat …..

  3. ach, ked my sme sa do ziadnej skolky nedostalo. Vsetko v nasom okoli je plne… vy ste na tom ako s “umiestnenim” v skolkach?

Pridaj komentár