Škola v prírode patrí z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia detí i zúčastnených dospelých k náročným aktivitám.
Je dôležité dôkladne premyslieť každý krok pri ich príprave i realizácii a postupovať vždy v zmysle platných právnych predpisov určujúcich základné požiadavky na ich organizovanie.
Výchovno-vzdelávacia činnosť je zameraná najmä na environmentálnu a estetickú výchovu, telovýchovnú a rekreačnú činnosť s využitím netradičných metód a foriem práce.
Podľa školského poriadku
„Škôlku v prírode“, čiže zdravotno-vzdelávací pobyt žiakov v prírode, možno organizovať v objektoch na to určených alebo v objektoch spĺňajúcich požiadavky podľa osobitného predpisu na území Slovenskej republiky alebo ako ozdravný pobyt žiakov mimo územia SR.
Organizáciu práce školy v prírode (ŠvP) upravuje Vyhláška č. 305/2008 Z. z. o školách v prírode. Ďalším dôležitým dokumentom, podľa ktorého ŠvP funguje je školský poriadok školy v prírode vypracovaný a schválený jej riaditeľom po prerokovaní so zriaďovateľom školy v prírode.
Koľko detí na učiteľku
Pobyt mimo budovy materskej školy je obmedzený tiež počtom detí na jedného pedagogického pracovníka. Na jednu učiteľku podľa vyhlášky pripadá maximálne 10 detí.
Ak je v škole v prírode pre deti materských škôl organizovaný plavecký výcvik, jeden pedagogický zamestnanec vedie v rámci výcviku skupinu najviac 8 detí.
Pre žiakov, ktorí sa ŠvP nezúčastnia, riaditeľ materskej školy zabezpečí výchovu a vzdelávanie v inej triede .
Čo všetko treba pripraviť
Predtým, ako sa deti odídu rekreovať, musí učiteľka – poverená vedúca školy v prírode, spraviť plán organizačného zabezpečenia školy v prírode. Ten okrem iného obsahuje:
názov a adresu vysielajúcej školy,
miesto a čas konania školy v prírode s uvedením jej presnej adresy,
menný zoznam zamestnancov vrátane zdravotníka (potrebné je minimálne vzdelanie – ukončená stredná zdravotná škola s vysvedčením), ktorí sú vyslaní do školy v prírode, a ich pracovné zaradenie s vyznačením počtu interných a externých zamestnancov školy,
pracovné náplne zamestnancov, časový harmonogram služieb zamestnancov vrátane nočných služieb,
menný zoznam žiakov s uvedením základných informácií o žiakoch, najmä presnú adresu bydliska, telefónny kontakt na zákonných zástupcov a zástupcov zariadení, dôležité informácie o individuálnych potrebách žiaka (alergie na lieky, na potraviny a iné látky, či vie dieťa plávať, či sa môže kúpať v bazéne,…),
zabezpečenie bezpečnej dopravy vrátane základných údajov o dopravcovi a presného odchodu do školy v prírode a príchodu späť.
Prečítajte si aj: Ako zbaliť dieťa do školy v prírode
Čo rodič musí odovzdať
Rodič musí pred odchodom odovzdať zopár „podpísaných a potvrdených papierov“:
Vyhlásenie o bezinfekčnosti – nemá byť staršie ako 1 deň (podľa vyhlášky 526/2007 MZ SR o požiadavkách na zotavovacie podujatia § 4 ods. 3),
Čestné prehlásenie o uhradení škody,
Potvrdenie o zdravotnom stave od detského lekára – nemá byť staršie ako 1 mesiac (podľa vyhlášky 526/2007 MZ SR o požiadavkách na zotavovacie podujatia § 4 ods. 2),
Písomný informovaný súhlas s vyslaním žiaka do školy v prírode,
doklad o zdravotnom poistení žiaka (prefotenú kartičku poistenca)
Ak je škola v prírode organizovaná v zahraničí, odovzdá rodič aj cestovný doklad.
Zdroj: www.minedu.sk