A zásadne v škôlke!
„Kým išiel do škôlky, bol kompletne odplienkovaný. Na záchod sa pýtal a žili sme si úplne v pohode, čo sa „mokrých nehôd“ týka.
No a keď na jeseň nastúpil do škôlky, takmer každý deň nesiem domov v igelitke mokré pyžamko, či tepláčiky. Vôbec tomu nerozumiem …“
Aj takéto sú skúsenosti rodičov, ktorým sa dieťa začalo znovu pocikávať po nástupe do škôlky. Nejedná sa o nočné pomočovanie, ale o záležitosti „počas dňa“.
Prečo sa dieťa v škôlke pocikáva?
V prvom rade treba vylúčiť nejakú somatickú príčinu. Dieťa mohlo mať nejakú infekciu (zápal močových ciest, obličiek) alebo nejaký iný problém. V prvom rade teda treba požiadať o vyšetrenie pediatra, prípadne urológa.
Ak pominieme telesné príčiny pocikania sa, ostáva nám niekoľko ďalších možností, kedy sa deťom môže prihodiť nehoda.
Za normálnych okolností chodia deti na záchod hromadne – pred tým, než idú von, pred obedom, po obede pred spaním … No nie vždy sa dieťatko v tejto chvíli vyciká.
Niekedy sa mu nechce, inokedy má nejaký blok, prečo si nechce sadnúť na ten mini záchodík – lebo sedátko je studené, lebo sa všetci na mňa pozerajú …
Niekedy je to veľká výzva pre umenie učiteliek, aby dieťa trpezlivo motivovali. A najmä ho neobdarili kritizujúcimi a zraňujúcimi poznámkami.
Dieťa sa pociká počas hry
Dieťatko sa môže pocikať v bdelom stave, keď je príliš zaujaté hračkami či hrou. Neuvedomí si signály močového mechúra a nepôjde sa vycikať. Je potrebné sa dohovoriť s učiteľkami, aby dieťatko opakovane „ponúkli“ ísť cikať, aby skúsili sledovať jeho signály (prekrížené nohy, „stískanie“) a poslali ho vycikať sa.
Niekedy je dieťa tak sústredené na aktivitu a tak veľmi ho to zaujíma, že sa bojí odísť z miestnosti, aby mu niečo neutieklo. Je preto fajn skúsiť pomôcť dieťaťu nájsť cestu, ako môže požiadať kamarátov i pani učiteľku o trpezlivosť, aby naňho prosto počkali.
Dieťatko je v strese
Škôlka vo svojej podstate zmení deťom svet. Po niekoľkých rokoch, ktoré strávili doma s mamou, či babkou, sa dostávajú do väčšieho kolektívu. Musia rešpektovať iné pravidlá, posúvajú sa im časy spánku či bdenia.
Takáto výrazná zmena prináša dieťaťu obvykle i veľké napätie, a to aj tým deťom, ktoré sa do škôlky tešili a v podstate nemajú žiadny väčší problém. Musia sa teda aj naučiť inak sledovať svoje vlastné telo a svoje potreby.
Extrémna únava dieťaťa v škôlke
Pre veľa detí je nástup do škôlky aj veľkou zmenou biorytmu. Musia ráno skôr vstať, pred obedom už môžu byť extrémne unavené.
Odporúča sa čerstvých škôlkarov nepreťažovať namáhavým programom. Pri „akčnejšom“ dopoludní si tiež dieťatko nemusí všimnúť, že mu treba cikať a skončí s mokrými pančuškami.
Zlý prístup k deťom v škôlke
Hoci sú priame učiteľky k deťom milé a láskavé, deti sú v škôlke vystavené viacerým autoritám a niekedy stačí “zlá” upratovačka, školníčka či kuchárka, ktorá na deti každý deň kričí alebo ma „hrubší“ spôsob komunikácie s deťmi. Tak si dieťa proste zo strachu „cvrkne“.
Keď sa dieťa nemôže ísť vycikať „cez spánok“
S týmto sa rodičia stretávajú pomerne často. Dieťa zvestuje, že ho pani učiteľka nepustila sa vycikať, keď mali spať. Mám aj osobnú skúsenosť, pomerne drsnú, kedy učiteľka dcére pritlačila hlavu na vankúš, že TERAZ PROSTE CIKAŤ NEPÔJDE.
Učiteľky často argumentujú, že deti len vymýšľajú a že sa potom rušia navzájom a že sa mali vycikať, keď bol na to čas – teda keď išli hromadne na záchod pred spaním.
Ako to niekto naozaj môže vedieť, že to dieťa reálne nepotrebuje cikať a je to len jeho rozmar?? Potom ešte prípadne dostane vynadané za pocikanú posteľ.
Príde mi to ako hodne citlivá pôda, pretože isto každý rodič má aj domácu skúsenosť, kedy dieťa vybieha z postieľky, lebo nutne musí cikať – a zrejme mu to vždy dovolíme, lebo vieme, že je za tým okrem cikania niečo iné.
Či už potreba uistiť sa, že sme všetci OK, že je každý na svojom mieste alebo neschopnosť dieťaťa vydržať ležať – pretože v danej chvíli má iný záujem než oddychovať.
Samozrejme by to v takejto situácii vyžadovalo možnosť, že dieťa, ktoré spať nepotrebuje, proste spať nebude. Ale bude mať nejakú inú kľudovú aktivitu.
Ako pomôcť dieťaťu, ktoré sa vo škôlke pocikáva?